Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Walka i cierpienie. Okolicznościowa wystawa w Muzeum II Wojny Światowej ma poruszyć zwiedzających

Tomasz Chudzyński
Karolina Misztal
Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej - to tytuł wystawy, która 1 września została otwarta w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Więźniarski pasiak uchodzący za należący do św. ojca Maksymiliana Kolbe, ornat bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego, nadpalona tora i film adresowany do widzów powyżej 16 roku życia, pokazujący konsekwencje II wojny światowej - to tylko część wystawy "Walka i cierpienie" prezentowanej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Polacy wobec dwóch totalitaryzmów (niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu) podjęli walkę, bijąc się na wszystkich frontach. Polacy też cierpieli od samego początku wojny, a zapowiedzią wojny totalnej było zbombardowanie niewinnego Wielunia - mówił w czasie otwarcia wystawy Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Gdańsk. Walka i cierpienie. Okolicznościowa wystawa w Muzeum...

Wystawa podzielona jest na kilka części, m.in. poświęconą przymusowemu eksodusowi polskiej ludności z ziem wcielonych do III Rzeszy i ZSRR, wyniszczeniu społeczeństwa (m.in. inteligencji i warstw przywódczych), eksterminacji. Jedną z
części poświęcono źródłom ideologii niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu. Jak podkreślił Karol Nawrocki, bardzo wiele przesłanek wskazywało, że interpretacja XIX wiecznych idei (autorstwa filozofów Fryderyka Nietschego czy Marksa i Engelsa) doprowadzić może do hekatomby II wojny światowej.

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte 1.09.2019

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerpla...

- Ta wystawa ma jeszcze kilka innych ciekawych rozwiązań, m.in. w prowadzeniu narracji historycznej - dodał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Wydaje się, że ta wystawa ma właściwy tytuł - mówił w czasie wernisażu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. - Zastanówmy się, co spotkało Polaków po 1 września 1939 r. to są właśnie te dwa wymiary. Trzeba o nich pamiętać, trzeba o nich opowiadać.

Wystawa "Walka i cierpienie", która ma być swoistą przestrogą przed wojną, będzie prezentowana 1 września także za granicą.
- Ta wystawa została już otwarta w Nowej Zelandii, Malezji i jeszcze kilku innych, odległych miejscach. Od 1 września zagranicznych wernisaży będzie coraz więcej - w sumie w ponad 60 państwach na wszystkich kontynentach, w ponad 80 lokalizacjach - podkreślił Karol Nawrocki. - W większości wystawa będzie pokazywana w placówkach w przestrzeni publicznej, otwartych dla każdego mieszkańca. Wg MSZ to największa akcja historyczna w dziejach polskiej dyplomacji. Nigdy nie pokazano jednocześnie wystawy w tylu miejscach, wokół której odbywają się debaty, akcje promocyjne w social mediach. Trafiamy z naszą opowieścią do całego świata. To szczególne wydarzenie, wielki walor tej wystawy.

Kliknij i przeczytaj reportaże z lata 1939 roku

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki