Agnieszka Pomaska, Tadeusz Aziewicz oraz Janusz Lewandowski zorganizowali konferencję prasową przed siedzibą Lotosu w Gdańsku. Przedstawiciele opozycji domagali się wstrzymania fuzji PKN Orlen i Lotosu oraz informacji odnośnie tego, na jakim poziomie zaawansowania to przejęcie jest obecnie. Ich zdaniem, fuzja ta jest szkodliwa zarówno z punktu widzenia interesów Polski, jak i Pomorza, Przypomnijmy, że PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos.
„Wyprzedaż majątku narodowego i niszczenie firmy, która jest perłą Pomorza”
- Mamy przekonanie i obawy, że proces przejęcia przez Orlen Lotosu, a tak naprawdę wyprzedaż majątku narodowego, która jest dokonywana rękami Mateusza Morawieckiego i Daniela Obajtka, jest nieprzejrzysta i nietransparentna. Powiem więcej: ta tzw. fuzja – a tak naprawdę, jeszcze raz podkreślę, wyprzedaż majątku narodowego – jest tak samo przejrzysta, jak przejrzyste są oświadczenia majątkowe pana Daniela Obajtka i tak samo przejrzysta, jak o świadczenia majątkowe pana premiera Morawieckiego. Sami państwo wiedzą, jak ta przejrzystość wygląda – przepisywanie majątku na żonę, na matkę, ukrywanie tego, co powinno być jawne i transparentne. To nasz pierwszy i podstawowy zarzut. W związku z tym domagamy się dzisiaj wstrzymania tej tzw. fuzji i wyjaśnienia tego, co się dzieje z majątkami tych dwóch panów – mówiła podczas konferencji prasowej Agnieszka Pomaska. - Po drugie, będziemy na najbliższym posiedzeniu sejmu domagali się informacji w tej sprawie – na jakim etapie jest ta fuzja, ale przede wszystkim będziemy domagali się szczegółowych informacji, szczegółowych ekspertyz – mówiła dalej posłanka.
Europoseł Janusz Lewandowski zauważył z kolei, że to „jawne niszczenie firmy, która jest perłą Pomorza”, a poseł Tadeusz Aziewicz, że „mamy do czynienia z faktycznym rozbiorem pomorskiego koncernu, z nietransparentną wyprzedażą jego aktywów”.
"Powstanie największy koncern multienergetyczny"
O stanowisko Grupy Lotos poprosiliśmy Adama Kasprzyka, rzecznika prasowego Lotosu. W oświadczeniu nadesłanym do naszej redakcji czytamy:
„Proces przejęcia kapitałowego Grupy LOTOS przez PKN Orlen prowadzony jest w sposób transparentny pod nadzorem właściwego organu antymonopolowego, którym w tym wypadku jest Komisja Europejska. W efekcie tej transakcji powstanie największy w naszym regionie koncern multienergetyczny. To szansa dla obu spółek, aby dzięki osiągniętym synergiom dobrze przygotować się na zmiany jakie dla branży oil&gas niesie transformacja energetyczna. Z niepokojem obserwujemy pojawiające się ostatnio w przestrzeni publicznej ataki pod kierunkiem kierownictwa obu spółek, obawiając się, że mają one na celu zablokowanie procesu łączenia.
Transakcja przebiega zgodnie z założonym harmonogramem i poddawana jest wieloaspektowej analizie. Wraz z postępami prac jest ona również komunikowana w oparciu o właściwe przepisy prawa”.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?