MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Epidemia koronawirusa na Pomorzu. Ile wynosi współczynnik reprodukcji wirusa na Pomorzu? Na jakim etapie epidemii jest nasz region?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Uzyskaliśmy dane z Ministerstwa Zdrowia dotyczące współczynnika reprodukcji wirusa na Pomorzu. Ten wynosi obecnie 1,12 i jest minimalnie wyższy od parametru wyliczonego dla całego kraju. Oznacza to, że zainfekowany pacjent zaraża ponad jedną osobę. Specjaliści jednak sceptycznie podchodzą do prognozowania aktualnego stanu epidemii na podstawie danych zaprezentowanych przez resort zdrowia.

Współczynnik reprodukcji wirusa (R) jest podstawowym parametrem, który próbuje scharakteryzować bieżący stan epidemii. Biorąc pod uwagę wiele zmiennych, jakie wpływają na możliwość transmisji wirusa, wylicza się aktualną zakaźność patogenu, a więc ile osób jest w stanie zarazić jeden pacjent.

Współczynnik reprodukcji wirusa. Jak wypada Pomorze?

Otrzymaliśmy dane z Ministerstwa Zdrowia dotyczące współczynnika R w poszczególnych województwach. W tym momencie na Pomorzu parametr wynosi 1,12, a więc jeden pacjent zaraża ponad jedną osobę. Co ciekawe, współczynnik R wcale nie jest najwyższy dla woj. śląskiego, które od kilku tygodni próbuje okiełznać ogniska epidemii w kopalniach, a w woj. łódzkim, gdzie wynosi 2,09. Pomorze plasuje się nieco powyżej wartości wskaźnika dla całego kraju.

- Aktualny wskaźnik reprodukcji wirusa R dla Polski wynosi 1,11 - poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Współczynnik R dla wszystkich województw:

 • dolnośląskie – 1,17;
 • kujawsko-pomorskie – 0,75;
 • lubuskie – mała liczba przypadków skutkuje trudnościami w kalibracji modelu;
 • łódzkie – 2,09;
 • lubelskie – 1,11;
 • małopolskie – 1,14;
 • mazowieckie – 1,07;
 • opolskie – 1,00;
 • podlaskie – 0,71;
 • podkarpackie – 0,59;
 • pomorskie – 1,12;
 • świętokrzyskie – mała liczba przypadków skutkuje trudnościami w kalibracji modelu;
 • śląskie – 1,53;
 • warmińsko-mazurskie – 0,51;
 • wielkopolskie – 0,83;
 • zachodniopomorskie – 1,00.

Jaka jest wiarygodność wyliczyń Ministerstwa Zdrowia?

Z kolei specjaliści stosunkowo sceptycznie podchodza do wyliczeń Ministerstwa Zdrowia, zauważając przy tym, że resort nie przedstawił metodologii badania i prawdopodobnie opiera się głównie na wykrytych zakażeniach.

- W związku z tym, że jedynie, że ten system (diagnostyka + raportowanie) dotyczy zaledwie kilku procent transmisji wirusa, taka analiza regionalna nie przedstawia większej wartości - ocenia Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Ponadto na przykład w Śląsku przeprowadzone na szeroka skalę dziesiątki tysięcy badań przesiwowych w kopalniach i dzięki temu dane są dokładniejsze, chociaż też przybliżone, w porównaniu z regionami, gdzie system jest oparty wyłącznie na śledzeniu i diagnozowaniu kontaktów w wykrytych ogniskach. Jedynie odpowiednio zaplanowane i skoordynowane badania populacyjne pozwoliłyby na szybką ocenę wskaźnika R i tym samym elastycznego reagowania.

Jako przykład ma tu posłużyć woj. podkarpackie, gdzie współczynnik R wynosi 0,59, a liczba osób leczących się z powodu COVID-19 w placówkach zakaźnych jest znacznie wyższa od liczby pacjentów w naszym regionie. Przypomnijmy, że na Pomorzu leczonych z powodu infekcji koronawirusem jest 17 chorych.

- Wiele wskazuje na to, że wskaźnik R jest wyższy od podanych w przedstawionej analizie i nie ma także większych różnić pomiędzy województwami, chociaż regiony, gdzie mamy duże zakłady pracy, jak na Śląsku czy właśnie w województwie łódzkiem są oczywiście bardziej narażone na szybki rozwój pandemii - podkreśla Tadeusz Jędrzejczyk. - Jak bardzo - będziemy wiedzieli właśnie po stopniu obciążenia szpitali a z pewnym opóźnieniem - niestety w liczbie odnotowanych zgonów.

Niezaleznie od wiarygodności przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia danych, powinniśmy cały czas przestrzegać restrykcyjnych obostrzeń dostyczących dystansu społecznego i noszenia maseczek w wyznaczonych miejscach. Dopiero współczynnik R poniżej wartości 1 będzie wskazywał na proces wygasania epidemii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki