Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Testy na koronawirusa na Pomorzu. Gdzie jest wykonywana diagnostyka SARS-CoV-2? Lista laboratoriów Covid-19 w województwie pomorskim

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Punkt poboru próbek do badań na obecność koronawirusa przy stadionie Energa w Gdańsku
Punkt poboru próbek do badań na obecność koronawirusa przy stadionie Energa w Gdańsku Przemyslaw Swiderski
Na ministerialnej liście laboratoriów COVID-19 znajduje się obecnie 9 pomorskich placówek, a dobowa liczba analizowanych testów przekracza już tysiąc. Możliwości diagnostyczne będą jednak rosły, bowiem kilka punktów dopiero rozpoczyna swoją działalność. Aktualnie na Pomorzu testuje się w placówkach medycznych i samochodach, po konsultacjach lekarskich i komercyjnie. Sukces odniosły zwłaszcza badania przesiewowe prowadzone w szpitalach i Domach Pomocy Społecznej.

Aktualizacja 19.06.2020. Puck dołącza do testujących na koronawirusa

Miasto Puck w porozumieniu z Laboratorium Genloxa Sp. z o.o. uruchomiło 19.06. mobilny punkt poboru materiału do wykonywania testów na wirusa SARS-COV-2. Każdy, kto ma potrzebę poddać się testowi na koronawirusa, może to zrobić w Pucku, na parkingu przy ul. 10 Lutego, naprzeciwko Urzędu Gminy Puck. Ile kosztuje test i kto może go zrobić?

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT PUNKTU POBORU W PUCKU

***
Temat testowania koronawirusa na Pomorzu od wielu tygodni budził wielkie kontrowersje. W marcu lokalni samorządowcy wielokrotnie zwracali uwagę, że brak odpowiedniej liczby wykonywanych testów fałszuje obraz obecnej sytuacji epidemicznej w regionie. Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej pracowało niemal bez wytchnienia w trybie 24-godzinnym, jednak liczba podejrzeń, które powinny zostać zweryfikowane, rosła lawinowo.

Gdzie na Pomorzu wykonuje się testy na koronawirusa?

Sytuacja zaczęła się zmieniać po uruchomieniu nowych placówek wykonujących testy. W ten sposób z około 200 -300 badań w skali doby, jaki obserwowaliśmy jeszcze miesiąc temu, dobiliśmy do przeszło 1000 wykonanych analiz. Dziś obok pomorskiego Sanepidu i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego badania są wykonywane między innymi przez takie firmy jak Bruss, Invicta czy Genloxa. Łącznie jest to 9 podmiotów:

  • WSSE w Gdańsku ul. Dębinki 4, Gdańsk
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, ul. Dębinki 7, Gdańsk
  • Laboratoria Medyczne Bruss grupa ALAB sp. z o.o.: Medyczne Laboratorium Diagnostyczne, Pracownia Genetyki ul. Powstania Styczniowego 9b, Gdynia
  • Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA, ul. Trzy Lipy 3, Gdańsk
  • Diagnostyka Sp. z o. o., ul. Polanki 117, Gdańsk
  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, ul. Hoene Wrońskiego 4, Gdańsk
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka Sp. z o.o., ul. Hubalczyków 1 Słupsk
  • Genloxa Sp. z o.o., ul. Rzucewo 2, Puck
  • Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o. o., ul. Alojzego Piechowskiego 36, Kościerzyna
  • Kościerzyna dołącza do testujących

Najmłodszy na ministerialnej liście laboratoriów COVID-19 jest punkt w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, który w drugiej połowie kwietnia otrzymał 500 testów.

– Cieszę się, że moja inicjatywa utworzenia kolejnego laboratorium w pomorskim szpitalu dobiega końca. Dzięki temu mieszkańcy powiatu kościerskiego i personel medyczny zatrudniony w placówce będzie miał wykonywane testy na miejscu – mówi marszałek Mieczysław Struk. – Za okazaną pomoc poprzez zakupienie sprzętu dziękuję Zarządowi Morskiego Portu Gdynia SA oraz Portu Gdańsk. To cenny dar, który na pewno będzie dobrze wykorzystany, służąc mieszkańcom regionu nie tylko w diagnostyce choroby COVID-19.

Więcej testów, więcej chorych na Covid-19?

Początkowe, zintensyfikowanie działań w obszarze testowania nie wskazywały na znaczny wzrost potwierdzonych zakażonych. Oznaczało to, że początkowo niewielka liczba zakażonych w naszym regionie nie wynikała ze zbyt małych mocy diagnostycznych.

W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy już znaczny przyrost zachorowań, co dotyczyło i niestety cały czas dotyczy głównie szpitali oraz Domów Pomocy Społecznej. Można zaryzykować tezę, iż to skoordynowane oraz mądrze celowane badania przesiewowe w ośrodkach medycznych i opieki całodobowej doprowadziły do wykrycia nowych ognisk. Niestety wzrost zachorowań jest obserwowany również w przypadku liczby pacjentów wymagających hospitalizacji, których na Pomorzu jest obecnie przeszło 110.

– Liczba ta, w stosunku do wszystkich przygotowanych łóżek, w już działających szpitalach zakaźnych i jednoimiennym, nie wydaje się duża. Jest to około połowy wskaźnika ogólnopolskiego (ok. 3 tys. osób w szpitalach). Niepokoi jednak dynamika wzrostu. Chodzi zwłaszcza o to, że liczba chorych w szpitalach potroiła się w ciągu ostatniego tygodnia - powiedział Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Drive thru. Pobieranie materiału nie tylko na izbie przyjęć

Pierwsze w regionie badania o charakterze drive thru, które zakładają pobranie wymazu bezpośrednio z samochodu, wystartowały w Gdyni, przy Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Inicjatywa ruszyła w drugim tygodniu kwietnia i od samego początku cieszy się dużym zainteresowaniem. Idea jest prosta, po wcześniejszej, telefonicznej kwalifikacji przez lekarza, pacjent podjeżdża samochodem do specjalnego namiotu, gdzie przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, zostaje pobrany wymaz z gardła i nosa. Cała procedura jest darmowa.

Mobilny punkt testowania na obecność koronawirusa działa od dzisiaj przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni

Mobilny punkt testowania na obecność koronawirusa działa od ...

– Pacjent, który zaobserwował u siebie niepokojące objawy: podwyższoną temperaturę ciała (powyżej 38 st. C), utratę węchu i smaku, kaszel i przypuszcza, że może być zakażony koronawirusem SARS-CoV-2, powinien skontaktować się z infolinią – tłumaczy dr Maciej Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalnej Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed. – Podczas rozmowy operator zada kilka pytań i na ich podstawie zakwalifikuje do wykonania testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Podobne stanowisko zostało przygotowane również w Gdańsku. Od ubiegłego tygodnia zmotoryzowani pacjenci mogą testować się pod Stadionem Energa w Letnicy. Projekt jest koordynowany przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, a także wojewodę.

Otwarcie kolejnego mobilnego punktu poboru próbek do badań na obecność koronawirusa. Punkt działa przy Energa Stadion Gdańsk

Przy stadionie testują na koronawirusa bez wysiadania z auta...

- Pomorskie ma jeden z najniższych wskaźników zachorowalności na covid-19 w Polsce i robimy wszystko, aby ten parametr utrzymać – podkreśla Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. – Testowanie to dla nas priorytet. Centrum drive-thru w Gdyni uruchomiliśmy, jako pierwsi w kraju, już 10 kwietnia. Codziennie pobiera ono 70 próbek.

Warto podkreślić, że piesi i rowerzyści nie są przyjmowani na badania w punktach drive thru. Chodzi o zapewnienie wzajemnego bezpieczeństwa.

Gdańsk: Nowy punkt pobrań drve thru. Invicta uruchomiła stan...

Wojewoda zapowiedział, że samochodowe centrum testowania koronawirusa jest rozważane również w Słupsku. Tymczasem w Gdańsku odpłatne testy w formacie drive thru wykonuje również Invicta.

Gdański Park Naukowo-Technologiczny. Prywatne laboratorium medyczne Invicta Genetic Laboratory wykonuje testy na obecność koronawirusa

Invicta wykonuje testy na obecność koronawirusa. Może osiągn...

Do inicjatywy przymierza się krakowska Diagnostyka, która także wykonuje testy w normalnym trybie.

Nowe punkty pobrań w Gdańsku i Kościerzynie od 6.05.2020

W środę 6 maja 2020 r. uruchomiono 4 nowe punkty pobrań dla pacjentów będących na kwarantannie.

Punkty mobilne znajdują się:

  • w gdańskim 7 Szpitalu Marynarki Wojennej z Przychodnią SPZOZ im. Kontradmirała Profesora Wiesława Łasińskiego w postaci namiotu, który działa w godzinach od 9.00 do 12.00,
  • w gdańskim Szpitalu Copernicus Sp. z.o.o na ul. Nowe Ogrody 1-6 oraz na ul. Jana Pawła II 50 w postaci namiotu i działają one w godzinach od 10.00 do 12.00. i
  • w Kościerzynie w Szpitalu Specjalistycznym na ul. Piechowskiego 36 w namiocie w godzinach od 10.00 do 12.00.

- Kolejnych 8 punktów pobrań przygotowuje się do rozpoczęcia działalności - informuje Hanna Jankiewicz, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pamiętajmy o zasadach higieny i zachowania dystansu

Wszystko wskazuje, że w naszym regionie proces testowania koronawirusa został zabezpieczony. Sytuacja zmienia się jednak dynamicznie i nie wiadomo, jaki scenariusz zaproponuje koronawirus. Warto pamiętać, że zabezpieczenie społeczeństwa w postaci wzrostu liczby wykonywanych testów nie zwalnia z przestrzegania zasad higieny i zachowania dystansu.

MASKI KN95 Z FILTREM, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, PRZYŁBICE, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki