Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziwne maszyny w lasach nad Bałtykiem. Spokojnie, to PGE Baltica rozpoczęła badania geologiczne dla projektu Baltica 1

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
To część badań, które PGE Baltica potrzebuje do budowy morskiej farmy wiatrowej
To część badań, które PGE Baltica potrzebuje do budowy morskiej farmy wiatrowej Grupa PGE
Niecodziennie wyposażone terenówki - m.in. ze świdrami - pojawiły w lasach nad Bałtykiem. Jest się czego obawiać? Nie, bo właśnie rozpoczęły się badania podłoża gruntu dla części lądowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltica-1, którą postawi PGE Baltica, spółka z Grupy PGE. Obszar badań obejmie teren budowy przyszłej lądowej stacji transformatorowej i ławy kablowej, czyli infrastruktury związanej z wyprowadzeniem mocy.

Geologiczne badania w lasach Pomorza wykonuje polska firma Geoteko. Te robione są na zlecenie PGE Baltica. W ramach badań terenowych zostaną wykonane otwory wiertnicze i pobrane próbki gruntów oraz wód podziemnych.

- Rozpoznanie geologiczne obszaru, na jakim ma powstać część lądowa projektu, jest niezbędnym elementem procesu inwestycyjnego związanego z budową morskich farm wiatrowych - powiedział Arkadiusz Sekściński, prezes zarządu PGE Baltica. - Prowadzone badania geotechniczne oraz geofizyczne mają na celu dokładne zbadanie gruntu pod przyszłą inwestycję. W wyniku badań powstanie dokumentacja niezbędna do wykonania projektu technicznego przyłącza lądowego.

Geoteko zajmie się też sondowaniem CPTU.

- To badanie, które polega na wciskaniu w grunt specjalnego stożka z systemem czujników rejestrujących parametry gruntu w sposób ciągły - wyjaśniają specjaliści.

Próbki gruntów i wody podziemnej trafią do laboratorium, gdzie zostaną poddane analizie. W planach są badania parametrów fizyczno-mechanicznych oraz chemicznych. To ma pozwolić na opracowanie dokumentacji niezbędnej w kolejnych etapach realizacji projektu. Chodzi o przygotowanie projektu technicznego, które jest integralną częścią projektu budowlanego polskiej morskiej farmy wiatrowej.

- Pozyskane dane pozwolą także na dobór odpowiednich kabli eksportowych i zaplanowanie głębokości ich ułożenia w części lądowej - wyjaśniają w PGE Baltica.

Co to jest Baltica 1?

Projekt MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez Grupę PGE projektów na Morzu Bałtyckim, oddalonym o ok. 80 km od linii brzegu, mniej więcej na wysokości Łeby w województwie pomorskim.

Projekt ma już m.in. pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową, a za sobą pierwszy pełny rok badań wietrzności, prądów morskich i zafalowania. MFW Baltica 1 zostanie uruchomiona po 2030 roku.

Kolejne dwa projekty to Baltica 2 i Baltica 3, które razem utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW Zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW planowane jest do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku.

Grupa PGE budowę morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku realizuje wspólnie z Ørsted.

Trwa głosowanie...

Polska potrzebuje farmy wiatrowej na Bałtyku?

dziennikbaltycki.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Zobacz też na dziennikbaltycki.pl - KLIKNIJ

Czy terroryście zagrożą polskim farmom wiatrowym na Bałtyku?

Czy terroryści zagrożą polskim farmom wiatrowym na Bałtyku? ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki