Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dr Jacek Nowacki: To nie foki odpowiadają za brak ryb w zatoce Puckiej

Dr Jacek Nowacki
WWF Polska
Z zaciekawieniem przeczytałem artykuł Krzysztofa Hoffmanna „Seryjny morderca fok, a może psychopata chcący zaistnieć”. Wydaje się, że zostały w nim ujęte wszystkie aspekty tej bulwersującej dla miłośników przyrody sprawy.

Niefortunne, moim zdaniem, było jednak umieszczenie w nim podpisu pod pierwszą fotografią, brzmiącego: „Populacja fok rośnie z roku na rok, o czym boleśnie przekonują się rybacy, którzy wyciągają z morza puste sieci”. W ten sposób, wskazany został sprawca braku ryb w Zatoce Gdańskiej i Puckiej, co zgodne jest z twierdzeniami części rybaków, a ostatnio również polityków. Niestety, to właśnie tylko rybacy oskarżają foki o brak ryb, chociaż czasami jako powód wskazują np. zrzut solanki powstałej w wyniku budowy zbiorników do podziemnego magazynowania gazu - „kawern” w Gminie Kosakowo.

A przecież ryb zaczyna brakować na całym świecie, a nie tylko w Bałtyku czy Zatokach Gdańskiej czy Puckiej. Wynika to ze złych warunków środowiskowych, w tym również naturalnych, a tak jest między innymi w Morzu Bałtyckim oraz przełowienia. I tu część środowiska rybaków powinna uderzyć się w piersi przypominając sobie, jaką rabunkową gospodarkę prowadzili przed laty, m.in. w Zatoce Puckiej, dokonując trałowań w tym akwenie.

O tym, że to ludzie ze środowiska rybaków mogli dokonać zabicia fok, świadczyć mogą wypowiedzi, których byłem świadkiem, w czasie konsultacji społecznych prowadzonych w ramach tworzenia Programów Ochrony dla Zatoki Gdańskiej i Puckiej oraz Zalewu Wiślanego. Wówczas tylko oni byli za drastycznym ograniczeniem populacji fok w rejonie Zatok Gdańskiej i Puckiej.

I jeszcze jedno spostrzeżenie dotyczące argumentu dotyczącego ograniczania populacji fok w krajach skandynawskich nie wspominając o tym, jaka liczba fok tam żyje, i że z drugiej strony kraje te propagują wykorzystanie narzędzi połowowych, z których foka nie może „podkradać” ryb. Z narzędziami takimi można się zapoznać na Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG im Profesora Krzysztofa Skóry.


CZYTAJ WIĘCEJ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki