Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

DCT w Gdańsku. Transakcja zakupu Deepwater Container Terminal Gdańsk SA została sfinalizowana

JKL
Głębokowodny terminal DCT Gdańsk od kilku dni należy do nowych właścicieli
Głębokowodny terminal DCT Gdańsk od kilku dni należy do nowych właścicieli Przemysław Świderski
Przejęcie DCT Gdańsk przez konsorcjum PSA International, Polski Fundusz Rozwoju i IFM Global Infrastructure Fund zostało zamknięte. Tym samym terminal formalnie ma już nowych właścicieli. Umowa sprzedaży terminalu została zawarta dwa miesiące temu. Konsorcjum kupiło 100 proc. udziałów od funduszy australijskich Global Infrastructure Fund II zarządzanego przez Macquarie Infrastructure and Real Assets, a także MTAA Super, Australian Super i Statewide Super.

Po transakcji 40 proc. akcji DCT należy do PSA, po 30 proc. do Polskiego Funduszu Rozwoju i IMF Global. Wartość transakcji to ok. 5 miliardów złotych.

- W DCT Gdańsk trwa rozbudowa, która zakończy się w 2019 i 2020 roku. Partnerzy konsorcjum mają zamiar dalej umacniać pozycję terminalu i reagować na dodatkowe potrzeby ekspansji - poinformowali nowi właściciele w komunikacie.

Zobacz nasz serwis o gospodarce morskiej>>>

W DCT trwa realizacji programu inwestycji za 200 mln zł pod nazwą T2B. W w jego ramach wzbogacił się o dodatkowe suwnice nabrzeżowe STS. Nabrzeże T2 obsługiwać będzie 7 nowoczesnych suwnic STS (wszystkie z wysięgiem 25 rzędów kontenerów). Odpowiednio zwiększana jest także powierzchnia placów składowych, a także sprzętu - 5 suwnic placowych eRTG. Całkowicie zautomatyzowane bramy będą używać kamer OCR (optyczne rozpoznawanie znaków) do rejestrowania samochodów ciężarowych i kontenerów, które przyjeżdżają zgodnie z wcześniejszą rezerwacją w systemie awizacji e-Brama. Znaczne zwiększone zostaną zdolności przeładunkowych na kolei. Najpierw istniejące tory kolejowe zostaną wydłużone do 750 m, a następnie bocznica kolejowa zostanie poszerzona z 4 do 6 torów.

Przeczytaj też: DCT Gdańsk sprzedany. Największy terminal kontenerowy na Bałtyku kupi konsorcjum z Polskim Funduszem Rozwoju

W planach nowych właścicieli są inwestycje rzędu 2 mld zł. Niewykluczone, że obejma budowę trzeciego terminalu, który podniósłby przepustowość do 4,5 mln TEU.
- Wierzę, że unikalne połączenie lokalnych i międzynarodowych kompetencji, a także operacyjna wiedza PSA pomogą w dalszym rozwoju DCT Gdańsk. Nowi właściciele będą wspierać w najbliższych latach ambitne plany ekspansji, w tym budowę nowego terminala, co umożliwi DCT skorzystanie na wzroście gospodarczym Polski i Europy Środkowo-Wschodniej - mówił w marcu Paweł Borys, prezes PFR.

Więcej na temat DCT Gdańsk SA >>

PSA International z Singapuru jest wiodącą globalną grupą portową. Portfolio PSA obejmuje sieć ponad 50 morskich, kolejowych i śródlądowych terminali w 18 krajach.

IFM Investors to globalny zarządzający funduszami instytucjonalnymi, zarządzający 90 miliardami USD. Jest własnością 27 australijskich funduszy emerytalnych.

TOP 100 największych firm na Pomorzu. Ranking firm pod względem przychodów ze sprzedaży w 2017 rokuRok 2017 stał w kraju pod znakiem wzrostu gospodarczego i spadku bezrobocia. Na Pomorzu koniunktura również dopisała, co pokazują wyniki tutejszych firm.

TOP 100 największych firm na Pomorzu. Sto najlepszych firm p...

Najważniejsze inwestycje w 2018 r. na Pomorzu:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki