Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakład Pielęgnacyjno - Opiekuńczy w szpitalu w Lęborku zmodernizowany

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Modernizacja Zakładu to część dużego procesu inwestycyjnego, dotyczącego modernizacji i przebudowy, dostosowania infrastruktury i wyposażenia oddziałów położniczo - ginekologicznego, neonatologicznego i pediatrycznego.
Modernizacja Zakładu to część dużego procesu inwestycyjnego, dotyczącego modernizacji i przebudowy, dostosowania infrastruktury i wyposażenia oddziałów położniczo - ginekologicznego, neonatologicznego i pediatrycznego. Marcin Kapela
Zakład Pielęgnacyjno - Opiekuńczy w szpitalu w Lęborku przeszedł gruntowną modernizację. Oprócz prac budowlanych wyposażony został w 20 nowoczesnych łóżek dla pacjentów. Modernizacja zakładu to część rozpoczętego we wrześniu ubr. dużego procesu inwestycyjnego, obejmującego także przebudowę trzech innych oddziałów. Inwestycja uzyskała duże dofinansowanie z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Zakład Pielęgnacyjno - Opiekuńczy w szpitalu w Lęborku przeszedł modernizację

Zakład Pielęgnacyjno - Opiekuńczy w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lęborku przeszedł gruntowną modernizację. To część dużego procesu inwestycyjnego, dotyczącego modernizacji i przebudowy, dostosowania infrastruktury i wyposażenia oddziałów położniczo - ginekologicznego, neonatologicznego i pediatrycznego. W ramach inwestycji wykonane zostaną nowe instalacje elektryczne, telekomunikacyjne, grzewcze, przyzywowe, kontroli dostępu, monitoring pacjenta, instalacje gazów medycznych, a także nastąpi częściowa wymiana stolarki okiennej.

Całość prac wyceniona przez wykonawcę została skalkulowana na 17.392.200 zł brutto. W ramach drugiej edycji inwestycja uzyskała dofinansowanie w wysokości 14.875.000 zł z rządowego programu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

W środę 27 marca zmodernizowany Zakład Pięlęgnacyjno - Opiekuńczy został oficjalnie odebrany.

- Cieszę się, że obszar działalności i opieki nad pacjentami o najwyższej wrażliwości zdrowotnej i społecznej zostaje dziś otwarty - powiedziała dyrektor Marta Frankowska.

-

Zakład Pielęgnacyjno - Opiekuńczy w szpitalu w Lęborku planowany jest na 35 łóżek. Obecnie zakontraktowanych jest 6 miejsc dla pacjentów.

- Cieszę się, że po tylu latach starań mamy w szpitalu w Lęborku miejsce dla pacjentów przewlekle chorych. Będziemy ubiegali się o zwiększenie wysokości kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo to bardzo ważne dla mieszkańców, dla seniorów, którzy często o to pytają. Mamy jeszcze 4 miliony zł na dodatkowe wyposażenie, więc będziemy to kompletować - powiedziała starosta lęborska Alicja Zajączkowska.

Przy okazji otwarcia członek Zarządu Powiatu Lęborskiego Ryszard Wenta, który zabiegał o powstanie Zakładu, wspomniał, że pierwsze rozmowy na temat jego utworzenia prowadzone były z dyrektor Lidią Kodłubańską. Po latach udało się utworzyć Zakład, już za rządów dyrektor Marty Frankowskiej.

- Szczęśliwie stało się, że można było skorzystać ze środków z Polskiego Ładu. Początkowo myśleliśmy, żeby to był tylko Zakład Opiekuńczo - Leczniczy, ale dostępne środki były tak znaczące, że w jednym projekcie można było zrobić modernizację oddziałów ginekologicznego, położniczego i pediatrycznego. Pierwszy zamiar był na 50 łóżek w Zakładzie, ale koszt realizacji byłby znaczący. A tak dzięki zaangażowaniu dyrektor szpitala i personelu, po przemeblowaniu, bez rozbudowy możemy cieszyć się odbiorem kolejnego etapu tej dużej inwestycji, której częścią jest Zakład.

Inni samorządowcy także podkreślali wysiłek kadry zarządzającej i personelu szpitala, żeby zorganizować wielki plac budowy, jakim stały się modernizowane oddziały.

- Szpital to instytucja, która wymaga szczególnej troski. Wszystko udało się tak zorganizować, żeby nie ucierpieli pacjenci podczas remontu - podkreślił radny Rady Powiatu Edmund Głombiewski, jeszcze do niedawna wicestarosta lęborski.

Zakład został wyposażony w 20 nowych łóżek z przechyłem bocznym, sterowanych elektronicznie wraz z materacami zmiennociśnieniowymi oraz szafkami przyłóżkowymi. Całkowity koszt zakupu i dostawy sprzętu medycznego na wyposażenie wyniósł 485.762,40 zł brutto.

- Każde łóżko wyposażone jest w materac antyodleżynowy i posiada szereg funkcjonalności, które ułatwiają pacjentowi bytowanie i poprawiają ergonomię pracy personelowi. Także takiego pacjenta, który waży 160 kilogramów, trzeba co dwie godziny przekładać, żeby jego permanentne leżenie związane ze stanem zdrowia nie powikłało się odleżynami - tłumaczyła dyrektor szpitala. - Dla ciężko chorego pacjenta nie tak ważne są ściany, jak personel medyczny i bardzo ważne łóżko szpitalne.

Łóżka przystosowane są do prowadzenia działań resuscytacyjnych. Przechył boczny umożliwia personelowi przerzucenie pacjenta na bok, żeby wypielęgnować mu skórę na plecach czy zmienić pampersa. Bezwładny pacjent może zostać podciągnięty z pozycji horyzontalnej do pozycji siedzącej za pomocą jednego przycisku, bez jego dźwigania przez personel.

- W ten sposób pacjent może realizować swoje potrzeby społeczne przyjmując odwiedzających. Jeśli doszłoby do zatrzymania krążenia, to jednym przyciskiem panelu sterującego pacjent sprowadzany jest do pozycji, w której może zostać resuscytowany.

Pacjent ma także do dyspozycji pilota, którym może sam regulować ustawienie łóżka. Każdy pacjent ma także do dyspozycji szafkę przy łóżku.

Termin realizacji całej inwestycji określony został na 28 listopada 2025 r.

Jakie świadczenia dla pacjentów

Świadczenia udzielane w Zakładzie Pielęgnacyjno - Opiekuńczym obejmują:

 • świadczenia udzielane przez pielęgniarkę
 • rehabilitację ogólną w podstawowym zakresie, prowadzoną w celu zmniejszenia skutków upośledzeni ruchowego oraz usprawnienia ruchowego
 • świadczenia psychologa
 • terapię zajęciową
 • leczenie farmakologiczne
 • leczenie dietetyczne
 • zaopatrzenie w wyroby medyczne
 • edukację zdrowotną polegającą na przygotowaniu świadczeniobiorcy i jego rodziny lub opiekuna do samoopieki i samopielęgnacji w warunkach domowych
 • w zakresie koniecznym do wykonania świadczeń gwarantowanych świadczeniodawca zapewnia świadczeniobiorcy nieodpłatnie badania diagnostyczne i leki.

Jak zostać przyjętym na oddział

Podstawą przyjęcia do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego jest:

 • skierowanie do zakładu i zgoda pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego
 • decyzja sądu opiekuńczego - wówczas nie jest wymagane dostarczenie dokumentów, za wyjątkiem oświadczenia dotyczącego dokonywania płatności

Do Zakładu nie są przyjmowani pacjenci, których podstawowym wskazaniem do objęcia opieką jest zaawansowana choroba nowotworowa, choroba psychiczna lub uzależnienie.

Skierowanie do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie wniosku pacjenta lub opiekuna prawnego. Do wniosku o wydanie skierowania dołącza się wzór wywiadu pielęgniarskiego i zaświadczenia lekarskiego oraz karty oceny świadczeniobiorcy kierowanego do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego lub przebywającego w zakładzie opiekuńczo leczniczym opartej na skali Barthel. Dokumenty wypełnia pielęgniarka i lekarz podmiotu leczniczego wystawiającego skierowanie do zakładu.

Do wymienionych dokumentów należy dołączyć kserokopię dokumentacji z dotychczasowego leczenia oraz dokumentów stwierdzających wysokość dochodów pacjenta, np. decyzję organu rentowego lub emerytalno-rentowego o wysokości emerytury, renty, zasiłku stałego.

Komplet dokumentów należy dostarczyć Kierownikowi Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego SPS ZOZ (V piętro głównego budynku Szpitala) od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:00.

Na najwyższym piętrze

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy zlokalizowany jest na V piętrze budynku głównego SPS ZOZ, na miejscu dawnego Oddziału Chorób Wewnętrznych i Oddziału Geriatrii, które po połączeniu z Oddziałem Kardiologicznym funkcjonują na I piętrze budynku szpitala.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki