Centrum Programowania Robotów Przemysłowych – nowoczesny ośrodek wspierający edukację branżową

Akcja specjalna Czas zawodowców

Stojąc przed wyborem szkoły ponadpodstawowej zastanawiamy się w którą stronę zmierza rynek pracy, jakich kompetencji najlepiej uczyć się w obecnej chwili oraz jakie zawody będą potrzebne za kilka lat. Z pomocą przychodzą instytucje takie jak Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która swoimi działaniami dostosowuje edukację pod potrzeby rynku pracy.

- Nieustannie poznajemy potrzeby pomorskich przedsiębiorców, dla których częstym problemem stał się deficyt zawodowców. Poszukują osób z wykształceniem technicznym, które posiadają wiedzę, uprawienia i kompetencje do pracy między innymi w przemyśle 4.0. Oznacza to, że zdecydowanie łatwiej jest znaleźć pracę posiadając konkretny zawód. Obecnie najbardziej pożądane zawody to automatyk, robotyk i programista - tłumaczy Dominika Bielecka-Kokot Kierownik Zespołu ds. szkolnictwa zawodowego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Coraz więcej firm w województwie pomorskim należy do sektora przemysłu, produkcji oraz nowoczesnych usług dla biznesu, w których powszechne są zrobotyzowane linie produkcyjne. Co za tym idzie, coraz bardziej popularne staje się szkolnictwo techniczne i branżowe, zapewniające odpowiednio wykwalifikowaną kadrę. Realizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną projekt o nazwie Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, ma sprostać oczekiwaniom zarówno przedsiębiorców poszukujących wykwalifikowanych pracowników, jak i młodzieży starającej się zdobyć ciekawą i dobrze płatną pracę.

- Projekt opiera się na ścisłej współpracy pracodawców i szkół w zdobywaniu i poszerzaniu kompetencji młodych osób. Dzięki doradztwu edukacyjno-zawodowemu młodzież uzyskuje wsparcie rozwojowe dopasowane do ich indywidualnych potrzeb, a następnie podnosi swoje kompetencje i zdobywa nowe kwalifikacje w czasie innowacyjnych kursów z zakresu programowania robotów przemysłowych, druku 3D oraz w przyszłości, ze spawania - wyjaśnia Dominika Bielecka-Kokot.

Zlokalizowane w Gdańsku Centrum Programowania Robotów Przemysłowych zostało docenione przez duńską Fundację Velux. Fundacja przyznała PSSE środki finansowe na jego dalszy rozwój. Dzięki temu w Gdańskim CPRP powstanie hub edukacyjny dla szkół i przedsiębiorców. Projekt zapewni dostęp do praktycznej nauki zawodów, popartej wiedzą teoretyczną zdobytą w szkołach branżowych. W ramach dofinansowania zostaną doposażone pracownie robotyki, druku 3D, a także powstanie pierwszy na świecie specjalistyczny symulator spawalniczy wyposażony w inteligentną rękawicę, z pełną haptyką przenoszącą zarówno drgania jak i uczucie ciepła. Dzięki zastosowanej technologii ćwiczenia umiejętności spawalniczych będą przeprowadzane w bezpiecznych warunkach wraz z precyzyjną analizą. Symulator będzie miał zastosowanie do realizacji kursów i szkoleń ze spawania w wielu technologiach, co umożliwi szybsze kształcenie uczniów w zawodzie technik spawalnictwa.

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych znajduje się w trzech lokalizacjach: w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym na Morenie, we Włocławku oraz Grudziądzu. Zajęcia w CPRP dostosowywane są do indywidualnych potrzeb grupy szkoleniowej.

- Spotkania w wersji krótszej tzw. lekcje pokazowe mają za zadanie przybliżyć temat robotyzacji i automatyzacji procesów, co ma miejsce już dzisiaj w wielu firmach. Osoby, które wykazują większe zainteresowanie by ten temat zgłębiać odbywają u nas 20 godzinne szkolenia, podczas których praktycy z przemysłu uczą ich zagadnień związanych z rodzajami i działaniem robotów, tak, aby wychodząc na rynek pracy byli konkurencyjni i łatwiej zdobywali wymarzoną pracę. Dodatkowo, już niedługo będzie można odbyć u nas szkolenie z druku 3D. Potencjał wydruków 3D jest niemal nieskończony. Kto z nas mógł się spodziewać, że będziemy drukować protezy, części zamienne, a nawet jedzenie - dodaje Kierownik Zespołu ds. szkolnictwa zawodowego.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna realizuje zadania związane z systemem szkolnictwa zawodowego i rynkiem pracy w Polsce. Prowadzi rozmowy z jednostkami samorządów terytorialnych mające na celu wzmocnienie kształcenia uczniów dla potrzeb regionalnego rynku pracy. Posiada swoich przedstawicieli w lokalnych radach ds. edukacji i rynku pracy, aby łączyć świat biznesu z edukacją.

- Zachęcamy do współpracy Dyrektorów szkół, nauczycieli przedmiotów zawodowych, wychowawców i doradców zawodowych, a przede wszystkim młodzież chcącą zdobywać kompetencje przyszłości do naszego Centrum Programowania Robotów Przemysłowych do Gdańska na ul. Trzy Lipy 3. Wierzymy, że nasze Centrum dostarczy młodzieży wiedzę praktyczną, której brakuje w szkołach, co ułatwi im poznanie faktycznych robotów przemysłowych i tym samym, wejście na rynek pracy - podsumowuje Dominika Bielecka-Kokot.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki