MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Targi Edukacyjne dla ósmoklasistów z powiatu malborskiego. Nabór do szkół ponadpodstawowych będzie dużo mniejszy niż rok temu

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Ósmoklasiści mogli we wtorek (16 kwietnia) zapoznać się z ofertą szkół ponadpodstawowych w Malborku. W sali sportowej II Liceum Ogólnokształcącego po raz trzynasty odbyły się Targi Edukacyjne organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Malborku.

Mniej klas w szkołach ponadpodstawowych, bo mało absolwentów podstawówek

Podczas XIII Targów Edukacyjnych swoje stoiska przygotowały wszystkie malborskie szkoły ponadpodstawowe, a także Centrum Edukacji Zawodowej, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, szkoły językowe, filia Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej

Ta forma targów ma wymiar praktyczny. Młodzież może zobaczyć na własne oczy, co szkoły mają do zaoferowania, a one prezentują się w różny sposób, m.in. prezentując efekty swojej pracy. To również okazja do rozmowy z uczniami i nauczycielami szkół ponadpodstawowych – mówi Joanna Reszka, dyrektor PUP w Malborku.

Można było więc nie tylko porozmawiać, ale smacznie zjeść, pograć w gry komputerowe czy zobaczyć efekty pracy na drukarce 3D. Przypomnijmy, że absolwenci podstawówek mogą wybierać w Malborku pomiędzy trzema liceami ogólnokształcącymi, dwoma technikami i szkołą branżową prowadzonymi przez samorząd powiatowy oraz ogólniakiem w Zespole Szkół Katolickich.
W tym roku rekrutacja będzie dużo mniejsza, bo w ósmych klasach w powiecie jest tylko ok. 300 uczniów. Dla porównania, we wrześniu ub. roku było ponad 900 absolwentów, a przyjęto ponad 1000 uczniów, bo także spoza powiatu. Tak duży nabór był spowodowany podwójnym rocznikiem, który wynikał z faktu, że osiem lat wcześniej 6-latkowie poszli do pierwszej klasy.

- Na nowy rok szkolny przygotowaliśmy łącznie 12 klas, ale ostatecznie nabór zweryfikuje, ile ich powstanie. Bierzemy pod uwagę, że spoza powiatu też do nas przychodzą absolwenci podstawówek, to około 20 procent, dlatego przygotowaliśmy pewną nadwyżkę miejsc – mówi Aneta Kwiatkowska, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Malborku. - Oferta edukacyjna jest szeroka i naprawdę uczniowie mają w czym wybierać. Pomimo mniejszego naboru żaden nauczyciel nie traci pracy. Na bieżący rok szkolny nauczyciele zgodnie z przepisami mogli mieć powyżej 1,5 etatu, a z tych godzin ponadwymiarowych zawsze można zejść.

Edukacja i rynek pracy - ściśle połączone elementy

Tegoroczny, zdecydowanie mniejszy niż w latach ubiegłych, jest wyzwaniem organizacyjnym dla szkół.

Proces rekrutacji pozostaje taki sam, ale jest zdecydowanie mniejsza liczba uczniów w klasach ósmych. Z problemem trzeba sobie jakoś poradzić, żeby zrekompensować sobie to, co było w latach ubiegłych, gdzie było tzw. półtora rocznika – mówi Jan Stawicki, dyrektor Technikum nr 3 w Malborku.

W tej szkole na nowy rok szkolny zaplanowano trzy klasy, a w nich sześć zawodów: technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik informatyk, technik programista, technik hotelarstwa i technik logistyk.

- Każda klasa będzie 30-osobowa, dwuzawodowa, a w każdym zawodzie po 15 osób. Dla nas to konieczność ze względu na realizację projektów unijnych, żeby każdy zawód w napisanym przeze mnie projekcie mógł realizować swoje działania w latach następnych. Czekamy na uczniów. Jesteśmy normalną szkołą publiczną, ale nasza wyjątkowość polega na tym, że chcemy być nieprzeciętni. To ogromna liczba projektów, ogromna ilość pozyskanych środków unijnych na kwotę około 1,4 mln euro. Aktualnie młodzież przebywa w Hiszpanii, a w niedzielę wylądowałem po powrocie z Brukseli, bo byliśmy, ja jako dyrektor i piątka moich uczniów, reprezentantami Polski na Europejskim Tygodniu Młodzieży – dodaje Jan Stawicki.

Zdaniem PUP, oferta szkół ponadpodstawowych jest dostosowana do potrzeb rynku.

Często podkreślam, że edukacja i rynek pracy to są ściśle powiązane elementy. Ponieważ to, co edukacja przygotuje, ma potem odbicie na rynku pracy. A robimy to po to, żeby nasi mieszkańcy pozostali w Malborku, w swoich gminach, żeby tu mieszkali, pracowali i rozwijali się – mówi Joanna Reszka.

W kolejnych latach nabór do szkół ponadpodstawowych ma być wyższy, na poziomie około 500 uczniów rocznie.

To była druga część tegorocznych Targów Edukacyjnych. Dwa tygodnie wcześniej zaprezentowały się szkoły wyższe, policealne i jednostki szkoleniowe. Ta oferta została przygotowana przede wszystkim z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki