Aleja Lipowa w Gdańsku. Chcą przywrócić jej dawny kształt. Pierwsze prace właśnie ruszyły [zdjęcia]

Ewa Andruszkiewicz
Chcą przywrócić dawny kształt Alei Lipowej w Gdańsku. Śledczy nie dopatrzyli się w przeprowadzonej przez Zarząd Dróg i Zieleni wycince znamion czynu zabronionego, postępowanie zostało umorzone. Teraz w alei trwają badania Przemysław Świderski
Na terenie Wielkiej Alei Lipowej w Gdańsku rozpoczęły się badania archeologiczne i środowiskowe, na podstawie których już wkrótce zaprojektowana ma zostać koncepcja rewaloryzacji zabytkowej alei. Powstanie także aktualny opis stanu zdrowia drzew, dzięki któremu ich leczenie ma być łatwiejsze.

Blisko 160 tys. zł gdański Zarząd Dróg i Zieleni zapłaci zewnętrznej firmie za dokładne przebadanie drzew, wchodzących w skład rosnącej wzdłuż al. Zwycięstwa Wielkiej Alei Lipowej.

- Umowa obejmuje dwa zadania. Pierwsze to szczegółowa inwentaryzacja lip wraz z opisem stanu zdrowia drzew, występujących gatunków chronionych oraz wskazanie niezbędnych prac pielęgnacyjnych dotyczących każdego drzewa - informuje gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

- Drugie zadanie polega na wykonaniu badań warunków środowiskowych mających wpływ na żywotność drzew obejmujących trzydzieści wybranych drzew z Wielkiej Alei Lipowej oraz dziesięć drzew rosnących w pobliskim parku, stanowiących próbę kontrolną. Tu zostaną wykonane szczegółowe analizy gleby, badanie organizmów żyjących w obrębie drzew, dostępność wody opadowej, dwukrotne badanie liści pod kątem stresu termicznego i zanieczyszczeń - dodają.

Aleja Lipowa w Gdańsku. Chcą przywrócić jej dawny kształt. P...

Według ostatnich danych, jakimi dysponują gdańscy urzędnicy, drzewostan Wielkiej Alei Lipowej liczy dziś 597 egzemplarzy drzew, na które składają się zarówno lipy holenderskie (nasadzenia z lat 1768-1770 oraz 1815-1945), jak i lipy drobnolistne, szerokolistne i krymskie (nasadzenia po roku 1945).

O tym, że stan zabytkowej alei z roku na rok diametralnie się pogarsza, wiadomo już od dawna. Szczególnie głośno zrobiło się o tym w grudniu 2016 roku, kiedy prowadzona przez Zarząd Dróg i Zieleni wycinka na terenie Wielkiej Alei Lipowej zaniepokoiła lokalnych aktywistów.

Choć już wtedy gdańscy urzędnicy zapewniali, że usuwane są wyłącznie martwe okazy, zagrażające bezpieczeństwu pieszych i kierowców, a podejmowane przez nich działania mają na celu odtworzenie dawnego, zabytkowego kształtu alei, sprawa trafiła do prokuratury.

Dochodzenie trwało blisko rok. Jako że śledczy nie dopatrzyli się w przeprowadzonej przez Zarząd Dróg i Zieleni wycince znamion czynu zabronionego, postępowanie zostało umorzone.

CZYTAJ TAKŻE:Wycinka alei Lipowej w Gdańsku pod lupą prokuratury

Wycinka alei Lipowej w Gdańsku pod lupą prokuratury

Wtedy też pojawiła się zapowiedź gruntownej rewaloryzacji Wielkiej Alei Lipowej nie tylko w celu odtworzenia jej historycznego charakteru, ale także przywrócenia jej pierwotnego gatunku drzew - lipy holenderskiej.

- W wyniku inwentaryzacji dla każdego z drzew, znajdujących się w Wielkiej Alei Lipowej, założona zostanie indywidualna karta, zawierająca wymiary, precyzyjną lokalizację na podstawie danych z systemu GPS, a także dokumentację fotograficzną. W karcie drzewa znajdą się również informacje na temat jego stanu zdrowotnego, technicznego, kondycji aparatu asymilacyjnego czy zwierząt, roślin i grzybów, występujących w części nadziemnej drzewa - podają przedstawiciele Zarządu Dróg i Zieleni.

Wszystkie dane dotyczące każdego z drzew tworzących Wielką Aleję Lipową mają być gromadzone w specjalnej aplikacji GIS.

Ale to jeszcze nie koniec. Obok inwentaryzacji i badań warunków środowiskowych, prowadzone są również badania archeologiczne.

- W ramach pierwszego etapu badań założone zostaną wykopy sondażowe - planowo dwadzieścia wykopów, w których po mechanicznym usunięciu warstwy gruntu, nawarstwienia zostaną eksplorowane ręcznie, do głębokości ok. 1,5-2 metrów - wyjaśniają gdańscy urzędnicy.

Wykopy będą posiadały kształt wąskich prostokątów. Zostaną założone prostopadle do jezdni, w obszarze wewnętrznego pasa zieleni, pomiędzy drzewami.

- Etap drugi obejmować będzie ścisły nadzór archeologiczny, polegający na stałej obserwacji prac oraz wykopów budowlanych przez archeologa z uprawnieniami do kierowania badaniami archeologicznymi w celu ochrony potencjalnych znalezisk archeologicznych znajdujących się na obszarze robót, a narażonych na zniszczenie w wyniku realizacji prac budowlanych - podaje gdański Zarząd Dróg i Zieleni. - Nadzorem objęte zostaną wszystkie możliwe prace ziemne, realizowane w ramach rewaloryzacji Wielkiej Alei, takie jak wymiana gruntu w obrębie szpalerów drzew, wykopy pod nowe nasadzenia, wykopy związane z systemem nawodnienia i odprowadzenia wody - dodają.

Sprawozdanie z przeprowadzonych prac wraz z opinią archeologiczną ma zostać sporządzone w ciągu trzech tygodni od zakończenia prac w terenie i przekazane pomorskiemu wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Koszt badań archeologicznych wyniesie ponad 43 tys. zł. Termin zakończenia prac zaplanowano na połowę lipca br.

Czytaj też: Wycinka drzew na Pomorzu. Monitorujcie z nami sytuację! Tworzymy MAPĘ [ZDJĘCIA, WIDEO]

POLECAMY NA STREFIE AGRO:

FLESZ: Wybory Prezydenckie 2020 już w maju - to musisz wiedzieć.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie