Akcja wsiedlania kuropatw trwa. Kwidzyńscy leśnicy chcą zatrzymać drastyczny spadek populacji tego ptaka

Arkadiusz KosińskiZaktualizowano 
Adrian Wiśniowski/Nadleśnictwo Kwidzyn
250 kuropatw wypuścili w tym roku na swoim terenie leśnicy z kwidzyńskiego Nadleśnictwa. Akcja wsiedlania ptaków to część realizowanego od 2016 roku specjalnego programu, a wszystko po to, by zatrzymać drastyczny spadek populacji tego ptaka.

W ostatnich 20 latach, w Polsce obserwuje się wyraźny regres populacji kuropatwy, która niegdyś stanowiła ozdobę polskich pól i łąk. Jak informują leśnicy, program ma na celu poprawę stanu liczebności populacji kuropatw poprzez zapewnienie im optymalnych warunków bytowania (redukcja drapieżników, schronienie, baza żerowa). W tym roku leśnicy wypuścili 250 ptaków.

Żniwa są już na ukończeniu, a miejsca są nieprzypadkowe. To prowadzone przez nas remizy z roślinnością dającą ptakom pokarm i schronienie oraz nieużytki wytypowane wspólnie z rolnikami. Dostawiliśmy też podsypy z ziarnem, aby ułatwić kuropatwom adaptację - informuje Nadleśnictwo Kwidzyn.

Leśnicy zapowiadają, że zimą zwiększą liczbę podsypów i przeprowadzą inwentaryzację.

- Nasz program przynosi owoce. Coraz częściej obserwujemy stadka penetrujące pola wokół lasów Sztumu i Ryjewa. Często też słyszymy o takich spotkaniach od okolicznych mieszkańców. W przyszłym roku ciąg dalszy - zapowiada kwidzyńskie Nadleśnictwo.

Kuropatwa jest nielicznym ptakiem lęgowym, wybierającym za środowisko życia otwarte tereny polne i łąkowe. Do spadku liczebności prawdopodobnie przyczyniły się m.in. chemizacja rolnictwa, wzrost liczebności drapieżników (głównie lisa), mroźne zimy itp.

Ptak ten prowadzi osiadły tryb życia i jest bardzo przywiązany do miejsca swojego bytowania. Odżywia się pokarmem roślinnym. Młode osobniki żywią się głównie owadami.

ZOBACZ TAKŻE: Dwa miliony dolarów poszły z dymem. Czesi ceremonialnie spalili rogi nosorożców w proteście przeciw kłusownictwu

RUPTLY

POLECAMY NA STREFIE AGRO:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie