Abp Tadeusz Gocłowski trafił do szpitala. Abp Głódź prosi o modlitwę

Grażyna Antoniewicz/ red.
Arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski trafił do Kliniki Neurologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w środę wieczorem, jak podawano, z objawami udaru mózgu. O modlitwę w intencji księdza Gocłowskiego prosi Arcybiskup Sławoj Głódź, a także biskup Zbigniew Zieliński.

Aktualizacja, godz. 13.55

- Ksiądz Arcybiskup był ostatnio leczony „antyrakowo”, brał chemię. Zdaniem lekarzy, to spowodowało reakcję organizmu, czyli rozległy wylew - mówi Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Niestety, rokowania lekarzy są bardzo złe.

- Arcybiskup nie ma świadomości. Nie wiadomo, jak to się dalej potoczy. Jeszcze raz proszę i wiernych i kapłanów o modlitwę, bo jego stan jest bardzo ciężki i zdaniem lekarzy - nieodwracalny - dodał Arcybiskup Głódź.

Abp. Głódź: Stan abp. Gocłowskiego jest bardzo ciężki. Proszę o modlitwę za niego

TVN24 / x-news

Aktualizacja, godz. 12.20
Niestety, stan zdrowia Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego jest nadal ciężki.
- Nawiązując do słów zawartych w komunikacie Arcybiskupa Metropolity, stan zdrowia Księdza Arcybiskupa jest nadal ciężki. W związku z tym, jako cała diecezja, jako Kościół gdański, w którym tyle lat Ksiądz Arcybiskup posługiwał, modlimy się o zdrowie i siły dla niego w tym czasie. I o tę modlitwę prosimy wszystkich tych, którym jest bliska osoba Księdza Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego - powiedział "Dziennikowi Bałtyckiemu" biskup Zbigniew Zieliński.

Wcześniej pisaliśmy:
Arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski trafił do Kliniki Neurologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w środę wieczorem, jak podawano, z objawami udaru mózgu. Szpital odmawia jednak jakichkolwiek komentarzy, odsyłając do kurii, która jako jedyna ma prawo zarówno do zasięgania informacji o stanie jego zdrowia, jak i informowania opinii publicznej na ten temat.

Metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź w wypowiedzi dla TVP3 Gdańsk mówił nie o udarze, ale o „rozległym wylewie”, który był skutkiem chemioterapii, jaką przechodził abp Gocłowski w związku z chorobą nowotworową. Abp Głódź, który odwiedził chorego w piątek rano, dodał, że jest on nieprzytomny, a jego stan określił jako „bardzo ciężki, wręcz krytyczny” i „nieodwracalny”. Arcybiskup Gocłowski miał już raz wylew w 2010 r.

Na oficjalnej stronie internetowej kuria gdańska prosi o modlitwę w intencji abp. Gocłowskiego. _„W tym roku przeżywamy 60 rocznicę święceń kapłańskich i 33 rocznicę święceń biskupich Księdza Arcybiskupa Seniora Tadeusza Gocłowskiego. W związku z pogarszającym się stanem zdrowia Księdza Arcybiskupa zwracam się do Was wszystkich - drodzy kapłani i wierni - z prośbą o szczególną modlitwę w intencji wieloletniego Pasterza Archidiecezji Gdańskiej, aby dobry i miłosierny Pan był jego umocnieniem i uzdrowieniem. Bardzo proszę, aby w tych dniach nasza modlitwa za niego nie ustawała. Prośmy Matkę Bożą Nieustającej Pomocy, aby wyprosiła mu u swojego Syna łaskę nadziei i siły, bowiem stan jego zdrowia jest bardzo ciężki”- _czytamy.

Ksiądz Tadeusz Gocłowski został mianowany biskupem gdańskim w 1984 roku. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Credite Evangelio” („Zawierzcie Ewangelii”). W 1992 r., po tym, jak diecezja gdańska stała się archidiecezją, został podniesiony do godności arcybiskupa. Funkcję tę sprawował do kwietnia 2008 r., kiedy to przeszedł na emeryturę. W latach 2000-08 był również duszpasterzem ludzi morza.

Urodził się w 1931 roku w Piskach. Święcenia kapłańskie przyjął w 1956 r. w Krakowie. Studiował w Lublinie oraz w Rzymie, uzyskując tytuł doktora prawa kanonicznego. Pełnił funkcję wizytatora zgromadzenia misjonarzy, trzykrotnie był rektorem seminarium duchownego w Gdańsku.

W latach 1988-1989 brał udział w rozmowach w Magdalence i Okrągłego Stołu. Postanowieniem prezydenta Bronisława Komorowskiego z 2011 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

- Ksiądz arcybiskup Tadeusz Gocłowski to człowiek dialogu, człowiek słuchający argumentów. Powiedziałbym nawet, że ciekawy innych punktów widzenia, autentycznie i szczerze wsłuchujący się w to, co mówią różniący się nieraz radykalnie ludzie. Myślę, że dobrym przykładem tego była nasza współpraca przy Gdańskim Areopagu, nad którym roztaczał swój patronat i stwarzał aurę pozwalającą wybitnym, często inaczej myślącym gościom pojawiać się na naszych debatach i czuć się dobrze - mówi znany gdański duchowny, ks. Krzysztof Niedałtowski. - Był aktywny, ostatnio u św. Jana odprawiał mszę świętą, bierzmował, uczestniczył też w Dniach Tischnerowskich, które odbyły się miesiąc temu.

Czytaj także: Wywiad z abp. Tadeuszem Gocłowskim

Wideo

Dodaj ogłoszenie