18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Nasz" biskup mówi sam o sobie. Wywiad z ks. abp. Tadeuszem Gocłowskim [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Jarosław Zalesiński
Barbara Kanold, autorka książki wywiadu z ks. abp. Tadeuszem Gocłowskim, we wstępie do książki słowa "nasz biskup" wybija tłustym drukiem. Tak o gdańskim biskupie seniorze nadal wielu gdańszczan mówi i myśli - "nasz". Trudno się temu dziwić. Jeśli uwzględnić w tym rachunku krótkie, bo roczne posługiwanie jako biskup pomocniczy, ks. abp Gocłowski pasterzował gdańskiemu Kościołowi równo 25 lat. To cała epoka.

"Spotkania o zmierzchu" są próbą zsumowania nie tylko tych lat, ale biegu całego dotychczasowego życia gdańskiego biskupa seniora. Abp Gocłowski np. po raz pierwszy tak szczegółowo opowiada o swoich rodzicach. Feliks Gocłowski, jako dziewiętnastoletni chłopak, w grudniu 1912 roku na pokładzie statku Grosser Kurfurst wypłynął z portu w Bremie i dotarł do Nowego Jorku. W Ameryce poznał Józefę Lemańską, z którą w maju 1917 roku wziął ślub, i tam przyszło na świat troje z ośmiorga rodzeństwa abpa Gocłowskiego. Gdy jednak Polska odzyskała niepodległość, Feliks Gocłowski, pokonując sprzeciw żony, zdecydował o powrocie do kraju. Państwo Gocłowscy osiedli w mająteczku w Piskach, gdzie 16 września 1931 roku przyszedł na świat ich syn Tadeusz.

Autobiograficzna opowieść abpa Gocłowskiego została przez Barbarę Kanold podzielona na trzy rozdziały, zgodnie z rytmem dnia, rytmem modlitwy i rytmem ludzkiego życia. W każdym z tych rozdziałów ks. arcybiskup imponuje drobiazgową pamięcią. Przed naszymi oczyma przewijają się obrazy sowieckiej i niemieckiej okupacji, powojennej nauki w Krakowie, Lublinie i Rzymie, aż dobiegamy do 1 października 1960 roku, gdy ksiądz Tadeusz Gocłowski po raz pierwszy przyjechał do Gdańska, jeszcze nie wiedząc, że zwiąże się z tym miastem na resztę swego życia. "Już wielki Napoleon Bonaparte powiedział, że wszystkie ważne sprawy świata rozpoczęły się w Gdańsku. Moje dorosłe, duchowe życie też" - wspomina abp Gocłowski.

Na promocję książki "Spotkania o zmierzchu" zaprasza dzisiaj Wydawnictwo Oskar. Fragmenty czytać będzie Jerzy Kiszkis, a z koncertem wystąpią dzieci Cappelli Gedanensis.

Pałac Opatów w Oliwie, 3 października, godzina 18. Wstęp na spotkanie promocyjne wolny.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki