MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Życie w areszcie w czasach koronawirusa. Posiedzenia sądu i widzenia w trybie online

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Szymon Starnawski
W związku z kryzysem pandemicznym specjalne środki ostrożności wprowadzono także w Areszcie Śledczym na Kurkowej. Do odwołania ustanowiono zakaz odwiedzin, który dotyczy nie tylko najbliższych, ale również obrońców oraz innych pełnomocników osadzonych. W związku z tym wprowadzone zostały pewne działania rekompensujące brak bezpośredniego kontaktu.

W marcu w Areszcie Śledczym w Gdańsku wdrożono procedury postępowania, w tym kryteria kwalifikacji osadzonych, wobec których istnieje zagrożenie zakażenia koronawirusem. Wytyczne te uwzględniają zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego i zawierają szereg szczegółowych zaleceń, w tym dotyczących kwarantanny czy transportu do szpitala zakaźnego na wolności. Tutejsza jednostka jest wyposażona w odpowiednie środki dezynfekcyjne, wirusobójcze, medyczne i higieniczne, a także środki ochrony osobistej.

Przynajmniej do 17 maja, podobnie jak w większości jednostek penitencjarnych, wstrzymano widzenia, zatrudnienie skazanych poza terenem Aresztu Śledczego w Gdańsku oraz nabożeństwa i posługi religijne. Niewykluczone, że obostrzenia te zostaną wydłużone o kolejne tygodnie.

Areszt stara się podejmować wszelkie działania mające na celu kompensację wprowadzonych ograniczeń, a osobom pozbawionym wolności poszerzono uprawnienia do utrzymywania kontaktów z najbliższymi za pomocą środków komunikacji internetowej oraz telefonicznej. Jak tłumaczy Rzecznik Prasowy Dyrektora Aresztu Śledczego w Gdańsku kpt. Piotr Trzciński:

- Dotyczy to także widzeń z obrońcami, pełnomocnikami będącymi adwokatem albo radcą prawnym, notariuszami, kuratorami sądowymi, aplikantami adwokackimi, radcowskimi, kuratorskimi, asesorami i aplikantami notarialnym, jak i z przedstawicielami niebędącym adwokatem lub radcą prawnym, którzy zostali zaaprobowani przez Przewodniczącego Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do reprezentowania osadzonego przed tym Trybunałem - zauważa.

Ponadto wszystkim wchodzącym na teren aresztu mierzona jest temperatura, a osoby, które mają gorączkę nie są wpuszczane na jego teren.

Służba Więzienna do minimum ograniczyła transporty osadzonych i przemieszczenia w ramach oddziałów, a przepustki zostały wstrzymane - dodaje rzecznik. - W związku z wstrzymaniem widzeń wprowadzono odpowiednie działania rekompensujące brak takiego kontaktu z bliskimi, m.in. zwiększono możliwość kontaktu telefonicznego oraz korespondencyjnego oraz za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

Zapewnia również, że podczas stanu epidemii więźniów angażuje się do licznych zajęć kulturalno-oświatowych, konkursów, twórczości literackiej, audycji radiowych, ćwiczeń sportowych, nauki języków obcych. Ponadto zakupiono gry planszowe, które są wydawane do cel mieszkalnych.

Gdański areszt przystąpił też do akcji Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej Resort Sprawiedliwości Pomaga. Do szycia maseczek ochronnych w ramach tej akcji zaangażowano jedenaście skazanych kobiet. Dzienna ilość wyprodukowanych maseczek oscyluje w granicach około 350 – 400 szt.

Co ciekawe, pod koniec kwietnia przy wykorzystaniu wideokonferencji Sąd Penitencjarny po raz pierwszy rozpatrywał wnioski o udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia, o udzielenie przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności oraz udzielenie zezwolenia na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego skazanych przebywających w gdańskim areszcie.

W tutejszej jednostce do wyznaczonego wcześniej pomieszczenia doprowadzano poszczególnych skazanych - mówi kpt. Trzciński. - W pomieszczeniu tym znajdował się ponadto tylko wyznaczony przez dyrektora przedstawiciel administracji aresztu śledczego. Z uwagi na podjęte działania zapobiegawcze, w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia i przecięcia dróg szerzenia się choroby zakaźnej wywołanej przez wirus COVID-19, prokurator oraz adwokaci i pełnomocnicy skazanych fizycznie przebywali w siedzibie Sądu Penitencjarnego.

Posiedzenie sądu przebiegło bez zakłóceń.

- System do wideokonferencji sprawdza się nie tylko do prowadzenia czynności procesowych oraz przesłuchań przez organy znajdujące się w odległych miastach lub poza granicami kraju - podkreśla rzecznik aresztu śledczego.

KRYMINALNE POMORZE - POLECAMY:

Polska mafia w latach 90.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki