Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadaj bezpłatnie swoje płuca

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
fot. Jacek Babicz
Jeśli jesteś nałogowym palaczem, a chcesz zadbać o własne zdrowie, ta propozycja być może jest dla Ciebie. Przeczytaj więc uważnie. Klinika Torakochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - po kilkuletniej przerwie, już po raz drugi - rozpoczyna program badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka płuca.

Nabór osób chętnych do skorzystania z takiej możliwości rozpoczyna się od przyszłego tygodnia. Za żadne badania nie trzeba będzie płacić. Potencjalni kandydaci do udziału w bezpłatnych badaniach muszą jednak spełnić pewne, ściśle określone warunki. Pierwszy to wiek - od 50 do 79 roku życia. Drugi - muszą palić papierosy w liczbie co najmniej jednej paczki dziennie przez 30 lat.

- W ramach projektu MOLTEST-BIS, mamy zamiar przebadać 7000 osób, nałogowych palaczy tytoniu - wyjaśnia prof. dr hab. med. Witold Rzyman, kierownik Kliniki Torakochirurgii (czyli chirurgii klatki piersiowej) w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

Program trwać będzie rok. Badanie, któremu zostaną poddani jego uczestnicy to niskodawkowa tomografia komputerowa.

- Projekt jest konsekwencją projektów „Pomorski Pilotażowy Program Badań Wczesnego Wykrywania Raka Płuca” i „Opracowanie molekularnych testów wspomagających wykrywanie wczesnego raka płuca MOLTEST 2013”- wyjaśnia prof. Rzyman.

W ramach tych programów wykonano badanie niskodawkowej tomografii komputerowej (NDTK) u 8600 osób z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca z Pomorza. Następnie przeprowadzono badania molekularne w celu wykrycia tzw. sygnatury wczesnego raka płuca. Na ich podstawie opracowano cztery sygnatury molekularne (coś w rodzaju markerów), które zostały następnie opatentowane. Sygnatury te charakteryzują się ponad 90 proc. czułością i ponad 30 proc. swoistością, co znacząco zwiększa szanse na wczesne wykrycie raka płuca.

- Obecnie planujemy przeprowadzić ocenę wartości diagnostycznej tych sygnatur na niezależnej grupie osób wysokiego ryzyka raka płuca - dodaje profesor.

7000 uczestników programu zostanie poddanych badaniu TK (niską dawką), następnie pobierze się od nich krew na specjalistyczne badanie molekularne. Wyniki takiego badania to przygotowanie testu diagnostycznego do wczesnego wykrywania raka płuca. Osoby chętne do wzięcia udziału w tym programie proszone są o kontakt pod numerem tel.58 349 31 39 - we wtorki i czwartki, w godzinach od 8-14.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki