MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zatoka Sztuki. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Sopotu z PiS pyta o wynajem pomieszczeń klubu na wydarzenia miejskie. Urząd komentuje

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Po filmie Sylwestra Latkowskiego „Nic się nie stało”, o dawnym klubie przy al. Mamuszki 14 znów zrobiło się głośno. Dokument opowiada o pedofilii w środowisku skupionym wokół Zatoki Sztuki.
Po filmie Sylwestra Latkowskiego „Nic się nie stało”, o dawnym klubie przy al. Mamuszki 14 znów zrobiło się głośno. Dokument opowiada o pedofilii w środowisku skupionym wokół Zatoki Sztuki. Karol Makurat
Kto wynajmował pomieszczenia w Zatoce Sztuki, w związku z jakimi wydarzeniami i jakie wydatki z tego tytułu ponosiło miasto – pyta w piśmie, skierowanym do prezydenta Sopotu wiceprzewodniczący Rady Miasta z ramienia PiS, Bartosz Łapiński. Po filmie Sylwestra Latkowskiego „Nic się nie stało”, o dawnym klubie przy al. Mamuszki 14 znów zrobiło się głośno. Dokument opowiada o pedofilii w środowisku skupionym wokół Zatoki Sztuki.

Zatoka Sztuki. Radny PiS pyta o wynajem pomieszczeń klubu na cele miejskie

- W mediach społecznościowych pojawiły się informacje, z których wynika, że pomieszczenia w Zatoce Sztuki były wynajmowane na cele miejskie – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Bartosz Łapiński. - Trochę mnie to zaniepokoiło i dlatego wystąpiłem do pana prezydenta z wnioskiem o udzielenie informacji, jakie osoby wynajmowały te pomieszczenia, w związku z jakimi wydarzeniami, na jak długo i jakie wydatki z tego tytułu ponosiło miasto. Chciałbym się dowiedzieć, jaka była skala tych wynajmów, bo z informacji, które zaczęły krążyć wynika, że w grę mogły wchodzić nawet miesięczne pobyty. Chciałbym te doniesienia po prostu zweryfikować.

W swoim piśmie radny poprosił dodatkowo o udostępnienie mu treści wypowiedzenia umowy dzierżawy budynku przy al. Mamuszki 14.

- To, że klub The Roof funkcjonował w Zatoce Sztuki, było wiadomo od dawna, a umowa dzierżawy budynku została wypowiedziana dopiero w styczniu 2019 roku. Powstaje pytanie, dlaczego tak późno. Współpracę z Zatoką Sztuki miasto zerwało już w 2015 roku, więc dlaczego dopiero po czterech latach wypowiada jej dzierżawę budynku?

- zastanawia się Bartosz Łapiński.

Zatoka Sztuki. Prezydent Sopotu odpowie radnemu

- Wniosek o udzielenie informacji wpłynął do urzędu, przygotowywana jest odpowiedź dla pana radnego. Dobrym obyczajem jest odpowiadać najpierw nadawcy, a później dopiero informować o treści odpowiedzi media. Zdaniem prezydenta Sopotu, radni od wielu lat mają wiedzę o sytuacji związanej z funkcjonowaniem Zatoki Sztuki – mówi Anna Dyksińska z Urzędu Miasta.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że o zwrot obiektu władze kurortu starają się konsekwentnie już od lat. Najpierw, w 2015 roku, wypowiadają ówczesnym zarządcom umowę dzierżawy fragmentu plaży przylegającej do Zatoki Sztuki (prawomocny wyrok w tej sprawie zapada dopiero po trzech latach – pod koniec listopada 2018 roku). Początkowo chodzi o naruszanie norm hałasu, organizację nielegalnych koncertów i łamanie ciszy nocnej. W tym samym czasie pojawiają się też jednak pierwsze doniesienia, że w klubie miało dochodzić do wykorzystywania seksualnego nieletnich dziewcząt. Miasto podejmuje więc decyzję o zerwaniu z Zatoką Sztuki wszelkiej współpracy. Wreszcie w styczniu 2019 roku wypowiada zarządcom klubu umowę dzierżawy budynku. Sprawa trafia do sądu. Jeszcze w tym samym roku gmina cofa Zatoce koncesję na sprzedaż alkoholu (prawomocny wyrok w tej sprawie, po oddaleniu złożonego przez zarządców klubu odwołania, zapada w styczniu 2020 roku).

- Umowa dzierżawy z dnia 17.02.2010 r. zawarta pomiędzy Gminą Miasta Sopotu i Art Invest na dzierżawę nieruchomości gruntowej położonej w Sopocie przy al. Franciszka Mamuszki 14, zabudowanej budynkiem usługowo-rekreacyjnym zwanym Łazienkami Północnymi (po adaptacji przez dzierżawcę – Zatoką Sztuki), została rozwiązana bez wypowiedzenia ze skutkiem na dzień 30.01.2019 r. Pisma zostały skutecznie doręczone spółce – informuje Anna Dyksińska. - Art Invest odmówiła opuszczenia i wydania nieruchomości właścicielowi, którym jest Gmina Miasta Sopotu. W chwili obecnej nieruchomość jest wykorzystywana bez tytułu prawnego, wbrew woli jej właściciela. Sprawa została skierowana przez Gminę na drogę postępowania sądowego i jest w toku przed Sądem Okręgowym w Gdańsku.

Miejski aktywista proponuje „okrągły stół” ws. Zatoki Sztuki

Tymczasem miejski aktywista, prezes stowarzyszenia Sopot OdNowa, Wojciech Wężyk proponuje organizację „okrągłego stołu” ws. Zatoki Sztuki. Do wspólnych rozmów zaprasza zarówno prezydenta Jacka Karnowskiego, jak i radnych opozycji.

- Afera Zatoki Sztuki rzuca się cieniem na nasze miasto. Istnieje olbrzymie ryzyko, że Sopot będzie kojarzony z najobrzydliwszą zbrodnią pedofilii. To krytyczny moment, w którym wszystkie strony działające publicznie muszą zacząć współpracować.

Musimy przygotować zupełnie nową strategię dla przyszłości. Jej celem powinna być głęboka zmiana charakteru miasta i profilu odwiedzających nas turystów – mówi Wojciech Wężyk. - Apeluję do wszystkich stron – zarówno do pana prezydenta Jacka Karnowskiego, jak i do opozycji. Zwołajmy sopocki „okrągły stół”, siądźmy przy nim bez uprzedzeń, bez wzajemnych oskarżeń. Przygotujmy wspólne rozwiązania dla Sopotu. Trzeba sobie tylko uświadomić stawkę, o jaką toczy się gra. A jest nią przyszłość miasta, nasza przyszłość.

- Zawsze warto rozmawiać, aczkolwiek fakty związane z Zatoką Sztuki są już powszechnie znane, więc teraz trzeba po prostu wyciągnąć wnioski. Według mnie są one klarowne: już nigdy nie można łączyć działalności komercyjnej z działalnością publiczną, z działalnością kulturalną. Te dwie funkcje muszą być od siebie oddzielone, bo inaczej powstają hybrydy, które w Sopocie się nie sprawdzają – mówi Bartosz Łapiński. - Budynek przy al. Mamuszki 14 powinien wrócić do miasta i jego funkcja powinna być jednoznacznie kulturalna. Już nigdy nie udawajmy, że będziemy prowadzili działalność kulturalną w tym samym miejscu, gdzie mamy klub nocny – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki