Początki historii młynów sięgają czasów krzyżackich. W średniowiecznych kronikach z 1283 roku pojawiła się pierwsza wzmianka o istnieniu na tym terenie młyna wodnego. By usprawnić jego działanie wykopano specjalny kanał młyński, który zachował się do dzisiaj.
Przeczytaj archiwalny artykuł: Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego walczyli o zabytkowe młyny
W 1871 roku młyn nabył bogaty kupiec Franciszek Wiechert. Interes kwitł, więc Wiechert rozbudował swoje przedsiębiorstwo, powiększając je o m.in bogato ornamentowany neorenesansowy pałac z 1880 roku - siedzibę rodu.
Założona przez niego firma słynęła z wyrobów doskonałej jakości, docenianej nie tylko na polskim, ale i zagranicznym rynku.
Pracowaliście w starogardzkich młynach? Macie ciekawą historie związaną z tą firmą czy innym miejscem pracy, którego już nie ma? Posiadacie archiwalne zdjęcia lub odkrywacie z aparatem zapomniane budynki? Napiszcie do nas na adres online@dziennikbaltycki.pl. Opublikujemy Wasze wspomnienia i zdjęcia na naszej stronie!
Franciszek Wiechert zwiększył wydajność produkcyjną młynów oraz zmodernizowali park maszynowy. W 1928 r. uruchomiono łuszczarnię ryżu. W 1930 r. Wiechert opatentował wypiek szczególnie zdrowego chleba razowego nazywanego „Pumpernickel”. W latach 20. przy Młynach wybudowano elektrownię. Zamontowana turbina wodna produkowała prąd zarówno na potrzeby zakładu, jak i całego miasta, powiatu starogardzkiego oraz Pelplina, Tczewa i część powiatu malborskiego - jak czytamy na portalu Starogard.pl.
W latach powojennych mienie poniemieckie zostało znacjonalizowane. Zakłady Zbożowo-Młynarskie były administrowane przez Polaków. W części budynku administracyjnego znajdowało się przedszkole dla dzieci pracowników młyna.
Po sprywatyzowaniu, Młyny zaczęły niszczeć, podupadać i powoli obracać się w ruinę. Opuszczony zakład ograbiali złomiarze. W maju 2013 roku i w marcu 2016 roku wybuchły w nim pożary, które zniszczyły część zabudowań.
Pożar opuszczonych młynów w Starogardzie Gdańskim. Czternaście zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem >>
Zabytkowe ruiny doczekały się jednak nowego właściciela, który ma w planach zabudowę mieszkaniowo-usługową. Deklaruje jednak, że chciałby zachować charakter tego wyjątkowego miejsca.
MŁYNY W STAROGARDZIE GDAŃSKIM - GALERIE ZDJĘĆ:
Dawne zakłady na Pomorzu. Zabytkowe młyny Wiecherta w Starog...
Dawne zakłady na Pomorzu. Zabytkowe młyny Wiecherta w Starog...
NASZ CYKL: DAWNE ZAKŁADY NA POMORZU
Dawne zakłady na Pomorzu. Przedsiębiorstwo Robót Wiertniczyc...
Dawne Zakłady Mięsne w Gdańsku. Gdańska Rzeźnia Miejska pows...
Dawny zakład mleczarski na Dolnym Mieście w Gdańsku. Lokal p...
Najważniejsze inwestycje w 2018 roku na Pomorzu
POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:
- Kalendarz niedziel handlowych w 2019 roku. Sprawdź!
- Abonament RTV 2019 [terminy, stawki, zniżki, zwolnienia]
- Niesamowita korespondencja z działem obsługi klienta!
- Tyle zarabiają pracownicy w Polsce i regionie [lista płac]
- TOP 100 największych firm na Pomorzu [RANKING]
- Luksusowa rezydencja Kulczyka na sprzedaż [ZDJĘCIA, WIDEO]