Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojska Obrony Terytorialnej - "Wstąp do CyberWOT". Wielu kandydatów wskazuje cyberprzestrzeń jako główne zainteresowanie

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Żołnierze WOT w walce z cybeprzestępczością
Żołnierze WOT w walce z cybeprzestępczością mat. prasowe
W związku z wojną w Ukrainie polskie Wojska Obrony Terytorialnej odnotowują siedmiokrotnie większe zainteresowanie ze strony ochotników, niż przed inwazją Rosji. Terytorialsi chcą wykorzystać sytuację i zachęcają do wstąpienia do CyberWOT. Zespół Działań Cyberprzestrzennych w 90% to ochotnicy.

WOT w walce z cyberprzestępczością

- W związku z dużym zainteresowaniem służbą w WOT, wielu kandydatów wskazuje cyberprzestrzeń jako ich główne zainteresowanie oraz posiadane kompetencje w tej dziedzinie - mówi szer. Małgorzata Sanecka-Olszewska z zespołu CyberWOT. - Część osób podejmuje również samodzielne działania w cyberprzestrzeni, a to zaangażowanie warto wykorzystać w służbie w WOT. Sanecka-Olszewska zaznacza, że ten potencjał chcą wykorzystać zwłaszcza teraz, kiedy domena cyberprzestrzeni ma ogromne znaczenie.

Od trzech lat w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej funkcjonuje Zespół Działań Cyberprzestrzennych (ZDC). Tworzą go osoby, które na co dzień pracują w branży IT oraz cyber, posiadający zarówno wiedzę, jak i różne certyfikaty.

Wojska Obrony Terytorialnej planują dalszy rozwój zdolności w obszarze cyberbezpieczeństwa. Docelowy cyberkomponent WOT będzie posiadał w swej strukturze autonomiczne elementy, zdolne do samodzielnego wykonania zadania. Zespół Działań Cyberprzestrzennych to specjaliści poszerzający swoją wiedzę i kompetencje w trzech głównych obszarach: rozpoznania i obrony cyberprzestrzeni, analizy powłamaniowej i utwardzania systemów.

W opisie Zespołu Działań Cyberprzestrzennych można przeczytać:

"W ZDC będzie służyć 100 żołnierzy. Planuje się, że tylko dziesięciu z nich to będą żołnierze zawodowi. Dlatego tak ważna jest rekrutacja wyjątkowo uzdolnionych ochotników. Do ZDC mają trafić najlepsi, którzy w późniejszym czasie będą działać w samodzielnych zespołach przy Brygadach WOT".

Szczegóły rekrutacji do CyberWOT:

  • przyjmowane są wyłącznie osoby posiadające doświadczenie w branży IT;
  • zgłoszenia przyjmowane są na adres: [email protected] (CV oraz list motywacyjny);
  • zgłoszenie powinno zawierać całość doświadczenia zawodowego, w tym posiadane certyfikaty oraz umiejętności;
  • wybrani kandydaci zapraszani są na test wiedzy oraz rozmowę kwalifikacyjną;
  • osoby ze środowiska cywilnego muszą odbyć szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”, w dowolnej brygadzie, a następnie zostaną przeniesione do CyberWOT - zgłoszenia mogą jednak wysłać już teraz.

Miejscem służby jest Zegrze jako siedziba Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

"Masz kompetencję, wiedzę i chcesz je wykorzystać w służbie dla Ojczyzny w domenie cyber? Czas działania jest teraz" - zachęca do wstąpienia Zespół CyberWOT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki