Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda wciąż wysoka i może jeszcze wzrosnąć. Stały monitoring

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Woda przekracza stany ostrzegawcze na wielu pomorskich rzekach
Woda przekracza stany ostrzegawcze na wielu pomorskich rzekach Wody Polskie
Podwyższone stany utrzymują się na pomorskich wodowskazach, m.in. na Wiśle u samego ujścia rzeki do morza. Ryzyko dalszego wzrostu jest też na rzekach Słupii i Baudzie. Wszystko przez spływ wód opadowo-roztopowych.

Monitoring Wód Polskich wskazuje na przekroczone stany ostrzegawcze na rzece Wiśle na odcinku od Chełmna do Gdańska – Świbno. Woda zajęła poldery zalewowe, co doskonale widać m.in. z mostu w Kiezmarku.

- Zjawisko występuje w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych z górnej części dorzecza. W ujściowym odcinku Wisły przewiduje się dalsze wzrosty stanów wody powyżej stanu ostrzegawczego- prognozował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, będący częścią Wód Polskich.

Poziom wody przekroczył też stany ostrzegawcze na rzekach: Wierzycy w Brodach Pomorskich, Brdzie w Tucholi, Drwęcy w Brodnicy, Osie w Rogóźnie i Słupii w Chamowie i Słupsku.

Deszcze i roztopy

Zaznaczmy, podwyższone stany wód utrzymują się na Pomorzu od początku lutego. Jak informuje Bogusław Pinkiewicz, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku (część Wód Polskich), zjawisko to jest wywołane jednocześnie przez temperaturę powietrza, powodującą roztopy, w połączeniu z deszczową pogodą. Wody opadowo-roztopowe spływają do rzeki powodując podwyższone stany wód.

To zupełnie inne zjawisko od tzw. cofki, która to odpowiadała w ostatnich latach najczęściej za zagrożenia powodziowe na Pomorzu, zwłaszcza na terenach nadmorskich oraz Żuławach. Przypomnijmy, cofka jest wywoływana przez silne, północne i północno-wschodnie wiatry, które wpychają do rzek, kanałów, basenów portowych masy wody z morza i Zalewu Wiślanego.

Wysoki stan wód na Kaszubach

Najwyższe wzrosty poziomu wód notowano w zachodniej części województwa pomorskiego, na rzekach Brda, Łeba, Słupia oraz na rzece Wierzyca, gdzie spływ wód roztopowo-opadowych z kaszubskich wzgórz potęgował wezbranie lokalnych akwenach.

Nieco inaczej wygląda sytuacja po wschodniej stronie Wisły. Na tej rzece większość wód roztopowych spływających z górnej części rzeki zatrzymuje się na zaporze we Włocławku. Zbiornik opróżniany jest stopniowo. Niemniej lokalnie, poniżej zapory, dochodzi do podtopień (wodę „zbierają” głównie poldery zalewowe), przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki