MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Władze Sopotu po raz kolejny apelują do rządu o uregulowanie kwestii najmu krótkoterminowego. Jest odpowiedź Ministerstwa Rozwoju

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Karolina Misztal/Polska Press
To jest dobry czas, aby wymóc na platformach rezerwacyjnych typu Booking.com czy Airbnb, żeby nie umieszczały na swoich stronach obiektów nie wpisanych do ewidencji gminnej – mówiła na zorganizowanej w Senacie konferencji Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. Jej tematem były „Wakacje w dobie pandemii”. Władze kurortu już po raz kolejny zaapelowały do rządu o jak najszybsze uregulowanie kwestii najmu krótkoterminowego.

Wakacje w dobie pandemii. Konferencja w Senacie

- To jest dobry czas, aby wrócić do regulacji najmu krótkotrwałego i między innymi wymóc na platformach rezerwacyjnych typu Booking.com czy Airbnb, żeby nie umieszczały na swoich stronach obiektów nie wpisanych do ewidencji gminnej. Zwłaszcza że zgodnie z nowym przepisem, wprowadzonym do ustawy o usługach hotelarskich, obiekt nie wpisany do ewidencji, w domniemaniu nie spełnia wymogów sanitarnych – mówiła na zorganizowanej w Senacie konferencji Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.

Kilka tygodni wcześniej, w wysłanym do minister rozwoju piśmie, prezydent kurortu przypomniał o złożonej w ubiegłym roku propozycji nowelizacji ustawy o usługach hotelarskich, w kontekście zapisów dotyczących najmu krótkotrwałego.

"Większość wynajmowanych mieszkań znajduje się w budynkach wielorodzinnych, często zamieszkiwanych przez osoby starsze, które słusznie obawiają się o swoje zdrowie. W sytuacji wzmożonego najmu pojawia się kwestia dezynfekcji części wspólnych. W związku z tym zwracam się z prośbą o przyspieszenie prac nad nowelizacją ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych" – czytamy w piśmie skierowanym przez prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz.

Zdaniem władz nadmorskiego kurortu, samorządy powinny mieć możliwość sprawowania kontroli nad tą formą turystyki tak, aby najem krótkoterminowy mógł funkcjonować z korzyścią dla gości, ale bez szkody dla mieszkańców.

- Podjęcie tych działań jest bardzo istotne w kontekście długofalowego myślenia o turystyce, aby nie doprowadzić do sytuacji, kiedy mieszkańcy są przeciwko turystyce. Musi być wprowadzona odpowiedzialność właścicieli, dbałość o części wspólne. Z kolei turyści rezerwując nocleg, będą mieli poczucie, że obiekt spełnia zalecane wymogi – wyjaśnia Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Najem krótkoterminowy. Odpowiedź Ministerstwa Rozwoju

Na wysłane przez siebie pismo prezydent Sopotu otrzymał już odpowiedź z Ministerstwa Rozwoju. Przedstawiciele resortu przyznają, że zgłaszany przez władze kurortu problem również zauważają.

- Dla ministra właściwego do spraw turystyki zagadnienie odpowiedzialności właścicieli wynajmowanych w trybie najmu krótkoterminowego – domów i mieszkań, ma niezwykle istotne znaczenie dla bezpieczeństwa sąsiadów wynajmowanych lokali oraz mieszkańców budynków, w których te lokale się znajdują

– informuje Rafał Szlachta, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju.

Przedstawiciele resortu dodają, że w planach cały czas jest stworzenie centralnej bazy wszystkich obiektów świadczących usługi hotelarskie. Zdaniem Ministerstwa, baza ta pozwoli na skuteczne monitorowanie całego rynku, a także – dzięki zewidencjonowaniu wszystkich podmiotów – na wyeliminowanie negatywnych zjawisk związanych z najmem krótkoterminowym.

- Jednocześnie należy zauważyć, że w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczną, wszystkie podejmowane w tej chwili działania legislacyjne skupione są na bieżącym reagowaniu na aktualne potrzeby szeroko rozumianej branży turystycznej – dodaje Rafał Szlachta. - Mamy nadzieję, że opanowanie w najbliższym czasie sytuacji epidemicznej pozwoli na prowadzenie dalszych prac nad zmianą ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki