Świątynia, po której już teraz widać, że będzie jedną z architektonicznych wizytówek nadmorskiego kurortu, wśród części mieszkańców budzi mieszane uczucia. - Z jednej strony miło będzie uczestniczyć we mszach w takim nowoczesnym i ładnym kościele - przyznaje pani Ewa z Łeby. - Jednak uważam, że jak na tak niewielką miejscowość jest to zbytek.
Jednak zdecydowana większość mieszkańców jest przeciwnego zdania. Rozumieją oni potrzebę budowy dużego i przestronnego kościoła w Łebie, bo - jak argumentują - w każde wakacje Łebę odwiedzają setki tysięcy turystów, wśród których są ogromne rzesze wiernych.
Czytaj również: Gdańsk: Mieszkańcy Łostowic nie chcą siódmego kościoła
Podkreślają, że nie mają obaw związanych z tym, czy będą w stanie utrzymać monumentalną świątynię poza sezonem letnim, kiedy w Łebie zostają tylko 4 tysiące mieszkańców. Taki kościół o powierzchni 850 m kw. - jak twierdzą - jest miastu potrzebny.
- Koszty utrzymania kościoła, w tym jego ogrzewanie i konserwację sfinansują parafianie i wierzący turyści - podkreśla pan Andrzej, łebianin.
W podobnym duchu wypowiada się ksiądz Ireneusz Smagliński, rzecznik prasowy biskupa pelplińskiego. Jak nam powiedział, oprócz kościoła stawiana jest także dzwonnica; w planach jest również budowa plebanii.
Zgodnie z przewidywaniami, w świątyni znajdzie się 540 miejsc siedzących. W związku ze wzrostem cen, przewiduje się dziś, że koszt jej budowy zamknie się w kwocie 2,5 mln zł; całość finansowana jest przez wierzących - jak podkreśla ks. Smagliński - nie tylko tych z Łeby. Kiedy wobec tego planowane jest zakończenie budowy?
- Koniec budowy nastąpi wtedy, gdy zostanie budowa ukończona - tłumaczy rzecznik. - Należy tak stwierdzić, gdyż ze względu na sposób jej finansowania niełatwo obecnie podać konkretny termin, wiele czynników składa się na tempo prac budowlanych - wyjaśnia rzecznik kurii pelplińskiej.
Czytaj również: Gdańsk: Nowy kościół na Osiedlu Świętokrzyskim będzie za duży?
Ks. Smagliński jako argumenty za budową tak dużej monumentalnej świątyni wymienia: rozwój miasta Łeby, odnawiający się kult św. Jakuba oraz turystów, którym trzeba zapewnić opiekę duszpasterską.
- Parafianie nie poddają pod wątpliwość tego dzieła - dodaje ksiądz. - Decyzję o erygowaniu parafii i budowie świątyni podejmuje biskup diecezjalny, po szerokiej konsultacji w środowisku, przede wszystkim z lokalnym duchowieństwem i wiernymi.
Czytaj również: Pomorze: Relikwiarze z krwią Jana Pawła II w trzech parafiach
Od 20 kwietnia 2008 roku w parafii znajdują się relikwie apostoła św. Jakuba Starszego, patrona pielgrzymów, turystów, żeglarzy i rybaków.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Szwecja wyprowadza wojsko na ulice. "Żaden kraj w Europie nie jest w takiej sytuacji"
- Jaka będzie jesień? Sprawdź w naszym quizie, czy znasz jesienne przysłowia
- Jesienny trening mózgu dla bystrzaków. Czy rozwiążesz 12 zagadek? QUIZ
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!