MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wraca historyczna nazwa święta Lęborka. Nie będzie już Lęborskich Dni Jakubowych

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Na wniosek Lęborskiego Bractwa Historycznego burmistrz Witold Namyślak zmienił dotychczasową nazwę dla święta Lęborka z Lęborskich Dni Jakubowych na Jarmark Świętego Jakuba w Lęborku. To nawiązanie do średniowiecznych jarmarków.

Największa impreza w Lęborku pod historycznym szyldem

Radość w szeregach członków Lęborskiego Bractwa Historycznego. Po kilku miesiącach od momentu, kiedy podczas odbierania Wyróżnienia Honorowego Miasta Lęborka „Lęborski Lew” prezes Marcin Ramczyk zaapelował do burmistrza o zmianę, ta stała się faktem. Burmistrz Witold Namyślak zmienił dotychczasową nazwę dla święta miasta z Lęborskich Dni Jakubowych na Jarmark Świętego Jakuba w Lęborku. "Otrzymaliśmy odpowiedź na nasze pismo dotyczące powrotu nazwy święta Jarmark Świętego Jakuba. Dziękujemy osobom, które podpisały się pod powyższym pismem i w ten sposób wspólnym działaniem udało się powrócić do pierwotnej nazwy święta Lęborka, które wywodzi się ze średniowiecza. Mamy też nadzieję, że Jarmark Świętego Jakuba będzie interesujący dla mieszkańców i turystów. Lęborskie Bractwo Historyczne już teraz zaprasza na Spacer z duchami Krzyżaków." - podsumowują członkowie Lęborskiego Bractwa Historycznego.

Święty Jakub Apostoł towarzyszy miastu od samego początku istnienia. Z chwilą lokowania Lęborka w 1341 roku rozpoczęto również budowę kościoła pod wezwaniem tego patrona. Pomysł ustanowienia św. Jakuba Ap. patronem miasta Lęborka zgłosił franciszkanin o. Wiesław Przybysz, proboszcz parafii. Pomysł narodził się w 1996 roku w związku z przychylnym przyjęciem I Jarmarku Odpustowego św. Jakuba. Nawiązując do tradycji średniowiecznych franciszkanie wyszli z odpustem poza mury kościoła, na ulice i place miasta. Pojawili się artyści ludowi, kramiki handlowe, konkursy, zabawy dla dzieci i dorosłych, piosenkarze.

Wracając do historii, 16 kwietnia 1998 roku władze Lęborka podjęły uchwałę o ustanowieniu świętego Jakuba Apostoła patronem Lęborka. Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga, przychylając się do wniosku Rady Miejskiej, popartego pozytywnymi opiniami mieszkańców miasta, organizacji społecznych i partii politycznych, 22 czerwca 1998 roku podpisał Dekret stwierdzający, że od dnia jego publicznego ogłoszenia św. Jakub Apostoł będzie patronem Lęborka. Plac Pokoju 26 lipca 1998 roku był miejscem najważniejszego wydarzenia we współczesnej historii miasta. To tutaj została odprawiona suma odpustowa w obecności czterech biskupów, wicepremiera rządu oraz wielu tysięcy mieszkańców Lęborka i licznych gości, podczas której dekret w sprawie patronatu specjalną formułą potwierdził biskup Jan Bernard Szlaga.

Lęborska świątynia otrzymała z Watykanu relikwie świętego apostoła, które zostały uroczyście wprowadzone do świątyni 25 lipca 2010 r. Uroczystej Sumie Odpustowej przewodniczył biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga.

Lębork jak Gdańsk

Wyróżnienie Honorowe „Lęborski Lew” jest wyrazem uznania za wkład wniesiony w rozwój i promocję Miasta Lęborka. W 2023 roku wyróżnienie zostało przyznane Lęborskiemu Bractwu Historycznemu. Wyróżnienie wręczane jest na uroczystym spotkaniu radnych Rady Miejskiej, rozpoczynającym święto miasta. I właśnie z tej okazji skorzystał Marcin Ramczyk apelując do burmistrza. Powołał się przy tym na Jarmark Świętego Dominika jako święto Gdańska i gdańszczan, które nie jest Gdańskimi Dniami Dominikańskimi.

Święto miasta i mieszkańców Lęborka to corocznie największa miejska impreza plenerowa, kojarząca się z Międzynarodowym Zlotem Jakubów, Biegiem Ulicznym św. Jakuba, Muzyką Regionów, uroczystą sumą odpustową w kościele św. Jakuba. Zwieńczeniem sobotnich i niedzielnych wydarzeń są koncerty muzycznych gwiazd. Ratusz już ogłosił, że w sobotę 20 lipca na scenie wystąpi Lanberry. Drugą muzyczną gwiazdą, która wystąpi w niedzielę 21 lipca, będzie Oskar Cyms. Święto miasta odbędzie się w dniach 19-21 lipca.

Stowarzyszenie Lęborskie Bractwo Historyczne powstało w 1994 roku, od początku swego istnienia prowadzi działalność statutową polegającą na propagowaniu historii ziemi lęborskiej. Od chwili powstania wydało 41 Biuletynów Historycznych LBH, w których znajdują się setki artykułów, informacji, wspomnień o Lęborku i terenach tzw. Błękitnej Krainy. Współpraca z Muzeum w Lęborku zaowocowała wydaniem trzech albumów z fotografiami starego Lęborka. Członkowie Bractwa są współautorami książki „Dzieje Lęborka" wydanych przez Instytut Kaszubski i Bibliotekę Miejską w Lęborku w 2008 roku pod redakcją prof. Józefa Borzyszkowskiego.

Od 2005 roku częścią składową Lęborskiego Bractwa Historycznego jest Bractwo Rycerskie Hufiec Przedni Wójtostwa Lębork, która zajmuje się propagowaniem okresu średniowiecza, czyli czasu powstania Lęborka. Grupa organizuje rekonstrukcje historyczne z okresu II połowy XV wieku, biorąc udział w imprezach historycznych m.in. w Świecinie, czy w Grunwaldzie

"Noc Muzeów" i "Spacer z Duchami Krzyżaków" to wydarzenia, podczas których Lęborskie Bractwo Historyczne propaguje wiedzę o dziejach Lęborka. W planach jest postawienie pomnika konnego polskiemu królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi. W 1440 roku po przystąpieniu Lęborka i Łeby do Związku Pruskiego i udziale w wojnie trzynastoletniej (1454-1466) Ziemia Lęborska powróciła do Polski. Król Kazimierz Jagiellończyk przekazał ją księciu zachodniopomorskiemu Erykowi II w lenno, na zasadzie pierwszej ręki, co oznaczało zwrot na każde żądanie króla i Gdańska. W 1637 roku po bezpotomnej śmierci Bogusława XIV jako ostatniego z książąt pomorskich - władcy Ziemi Lęborskiej i uchwale Sejmu Polskiego, Ziemia Lęborska została włączona pod bezpośrednie władanie Rzeczpospolitej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki