MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2020. Jak odnaleźć tajemnice Wielkiego Tygodnia? Rozważania dominikanina o. Piotra Freya - Wielki Czwartek [wideo]

red./tk
W tym wyjątkowym czasie, gdy wierni pozbawieni zostali uczestnictwa w liturgii, proponujemy codzienne rozważania na najważniejszy dla chrześcijan tydzień w roku. Gdański dominikanin ojciec Piotr Frey przygotował dla wiernych wprowadzenia w kolejne dni Wielkiego Tygodnia - szczególne, bo będą to propozycje, jak odnaleźć tajemnice każdego dnia nie tylko w liturgii, ale także w życiu i doświadczeniu codziennym.

Rozważania ojca Piotra Freya codziennie od Wielkiego Poniedziałku (6.04.2020) do Niedzieli Zmartwychwstania (12.04.2020)

Dzisiaj wyjątkowo możemy tęsknić za tym, żeby spotkać się już razem w kościele w liturgii. Dzisiaj w dzień ustanowienia Eucharystii niemożność spotkania odczuwamy wyjątkowo mocno. Można się trochę bać dzisiejszego dnia, że będziemy słyszeli o tym, czego nie możemy dostać, że liturgia będzie robiła nam wyrzuty: - Spójrzcie to jest dla was niedostępne.

Tymczasem Kościół zaskakuje nas dzisiaj opisem św. Jana. Dzisiaj ewangelia wcale nie opisuje ustanowienia Eucharystii.

Jan, który jest ostatnim z ewangelistów, pisze najpóźniej swoje dzieło. On jest przede wszystkim teologiem. Nie tyle skupia się na wydarzeniach historycznych, co opisuje istotę rzeczy. Co, czym jest? Jaka jest istota tego, co się wydarzyło? O czym opowiadają znaki, cuda, gesty Jezusa? Wreszcie, o czym są sakramenty?

W najbardziej kulminacyjnym momencie opisu Ostatniej Wieczerzy, kiedy byśmy się spodziewali, że oto teraz jest moment, żeby opisać Eucharystię, Jan wkłada tam unikalny opis tego, jak Jezus ubiera się w prześcieradło i zaczyna obmywać stopy uczniom.

Rozpoczęliśmy ten tydzień od szokującego gestu Marii, która namaściła stopy Jezusa olejem, a potem obmywała je włosami. Dzisiaj, Jezus idzie o krok dalej. To on podejmuje funkcję, która należała się niewolnikom. On, który jest Mistrzem, On, który jest Panem, On, który jest Bogiem staje się niewolnikiem człowieka. Bóg w uniżeniu swoim, w swojej miłości, posuwa się tak daleko, że mówi: - Oto będę żył dla ciebie. Będę ci tak pomagał jak niewolnik. Wolę umrzeć za ciebie niż żyć bez ciebie. Niczego ci nie odmówię, nigdzie się nie zatrzymam. Zrobię wszystko, żebyśmy mogli być na zawsze razem.

Ta miłość, która obmywa stopy, miłość, która służy, to jest istota Eucharystii.

Nie możemy mieć liturgii. Nie możemy mieć wspólnej celebracji. W pewnym sensie nic tego nie zastąpi. Dzisiaj też jest dzień na to, żeby tęsknić, kiedy wreszcie będziemy mogli normalnie, wspólnie spotkać się.

Jeśli ktoś przyjmie to orędzie Jezusa, jeśli ktoś przyjmie tę miłość, która chce mu usłużyć. Jeśli ktoś uwierzy w to, że tak bardzo Bóg mnie kocha, to nawet bez tej liturgii otrzyma to, co Jezus mu obiecuje.

Dzisiaj zachęcam cię do tego, żebyś poszukał tej miłości. Żebyś służył tym, którzy są blisko ciebie. Im bardziej niewidzialnie, im bardziej w sposób pokorny, tym lepiej.

Spróbuj zrobić dzisiaj dużo dla swoich bliskich. I to nie po to, żeby poczuć się lepiej. Nie po to, żeby ta nasza miłość względem siebie miała nas zbawić, ale dlatego, że ufamy Jezusowi, który nam obiecał: - Jeśli będziesz tak służył innym, to w tym odnajdziesz swoją miłość. Kiedy próbujemy tyko karmić swoją własną ambicję, nie mamy niczego. Jesteśmy ubodzy, jesteśmy głodni. Jeśli służymy, jeśli odważymy się na miłość, która daje z siebie wszystko, to wtedy odnajdujemy w tym nasycenie, jakiś ogień. Coś w nas jest, co nas napełnia.

Więc zaufaj Jezusowi. Poszukaj możliwości. Bądź dzisiaj naprawdę pomocny.

Bazylika św. Mikołaja - wirtualna "taca" - wesprzyj klasztor dominikanów

Jeśli ktoś chciałby pomóc gdańskim dominikanom w utrzymaniu klasztoru podajemy numer konta wspólnoty:
Klasztor oo. Dominikanów
ul. Świętojańska 72
80-840 Gdańsk
numer konta klasztoru:
24 1140 1065 0000 3926 9300 1002

Zobacz poprzednie odcinki cyklu "Jak odnaleźć tajemnice Wielkiego Tygodnia? Rozważania na czas utraconej liturgii":

Msza święta w internecie. Transmisje nabożeństw online:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki