Prymas przypomina, że cały czas obowiązuje zarządzenie, na podstawie którego w liturgii nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób, wyłączając sprawujących posługę. Eucharystia ma być odprawiana jedynie z uczestnictwem osób związanych z intencją danej mszy świętej.
Spowiedź wielkanocna
- Przypominam, że na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca 2020 roku). Dlatego proszę, aby wierni wzięli pod uwagę możliwości parafii oraz zdrowie szafarzy sakramentu pokuty i roztropnie zaplanowali przystępowanie do spowiedzi i jeśli to możliwe przystąpili do niej w czasie późniejszym - napisał Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Wielki Tydzień bez obmywania stóp, adoracji krzyża i święconki
Wielki Czwartek
Msza Krzyżma - odprawiana przed południem przez biskupów z kapłanami danej diecezji będzie celebrowana w innym terminie, gdy pozwoli na to sytuacja. Zgodnie z najdawniejszą tradycją Kościoła w Wielki Czwartek nie wolno odprawiać mszy świętych bez udziału wiernych, jednak na mocy Dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 25 marca 2020 roku, w tym roku kapłani mają wyjątkowo możliwość odprawiania mszy świętej w odpowiednim miejscu, bez udziału innych osób.
Należy jednak pominąć obrzęd obmycia stóp i procesję na zakończenie mszy św. Nie przygotowuje się też Ciemnicy.
Wielki Piątek
Kluczowa w tym dniu adoracja krzyża przez pocałunek będzie ograniczona wyłącznie do celebransa. W kościołach nie będzie Grobów Pańskich, nie wystawia się też Najświętszego Sakramentu w monstrancji.
Wielka Sobota
Tradycyjne obrzędy błogosławienia pokarmów nie będą organizowane. Prymas proponuje, by w każdym domu - przed śniadaniem wielkanocnym - wybrana osoba z rodziny poprowadziła uroczyste błogosławieństwo. Tekst zostanie zamieszczony na stronach internetowych parafii lub ew. wyłożony w kościołach.
Wigilia Paschalna – Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego
Podczas Liturgii światła należy opuścić przygotowanie i rozpalenie ogniska (kapłan zapali paschał od ognia poświęconej wcześniej świecy i odśpiewa orędzie wielkanocne). Liturgia słowa to tylko dwa lub trzy czytania ze Starego Testamentu (nie można opuścić czytania z 14. rozdziału Księgi Wyjścia). Dalej czytana jest Epistoła i Ewangelia. Liturgia chrzcielna zostanie ograniczona do odnowienia przyrzeczeń chrztu. W tych nadzwyczajnych okolicznościach kapłan wyjdzie z Najświętszym Sakramentem przed kościół i pobłogosławi parafię.
Rezurekcja – Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego
Tam, gdzie odprawiana jest Rezurekcja, nie odbędą się procesje - także tego poranka kapłan powinien wyjść z Najświętszym Sakramentem przed kościół i pobłogosławić parafię.
- Choć w tym roku będziemy przeżywali Pamiątkę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w sposób tak niezwykle ograniczony, to jednak głęboko wierzę, że będzie to dla nas wszystkich święty czas - mówi abp Wojciech Polak. - Kiedy kobiety przyszły do grobu po szabacie i zastały go pustym, były zaniepokojone i pełne obaw, dopóki nie usłyszały słów aniołów. My już wiemy, że pusty grób nie jest powodem do lęku, lecz znakiem Zmartwychwstania Pańskiego. Niech zatem nie smuci nas owa ograniczoność w celebracji liturgii, a słowa naszego Pana – gdzie dwaj albo trzej zbierają się w imię moje, tam jestem pośród nich (por. Mt 18, 20) – niech w tym szczególnym czasie napełniają nasze serca otuchą i nadzieją.
Msze św. w czasie kwarantanny. Może modlić się tylko 5 wiern...
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?