Wielkanoc 2020. Rozporządzenie prymasa Polski dotyczące liturgii w Wielkim Tygodniu. Bez Grobów Pańskich i święcenia pokarmów

Kamila Kubik
Kamila Kubik
Przemysław Świderski
Podczas obchodów Triduum Paschalnego nie poświęcimy pokarmów w kościołach, nie będzie też grobów. Prymas Polski abp Wojciech Polak wydał rozporządzenie dotyczące liturgii w Wielkim Tygodniu i w Niedzielę Wielkanocną.

Prymas przypomina, że cały czas obowiązuje zarządzenie, na podstawie którego w liturgii nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób, wyłączając sprawujących posługę. Eucharystia ma być odprawiana jedynie z uczestnictwem osób związanych z intencją danej mszy świętej.

Spowiedź wielkanocna

- Przypominam, że na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca 2020 roku). Dlatego proszę, aby wierni wzięli pod uwagę możliwości parafii oraz zdrowie szafarzy sakramentu pokuty i roztropnie zaplanowali przystępowanie do spowiedzi i jeśli to możliwe przystąpili do niej w czasie późniejszym - napisał Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Wielki Tydzień bez obmywania stóp, adoracji krzyża i święconki

Wielki Czwartek
Msza Krzyżma - odprawiana przed południem przez biskupów z kapłanami danej diecezji będzie celebrowana w innym terminie, gdy pozwoli na to sytuacja. Zgodnie z najdawniejszą tradycją Kościoła w Wielki Czwartek nie wolno odprawiać mszy świętych bez udziału wiernych, jednak na mocy Dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 25 marca 2020 roku, w tym roku kapłani mają wyjątkowo możliwość odprawiania mszy świętej w odpowiednim miejscu, bez udziału innych osób.
Należy jednak pominąć obrzęd obmycia stóp i procesję na zakończenie mszy św. Nie przygotowuje się też Ciemnicy.

Wielki Piątek
Kluczowa w tym dniu adoracja krzyża przez pocałunek będzie ograniczona wyłącznie do celebransa. W kościołach nie będzie Grobów Pańskich, nie wystawia się też Najświętszego Sakramentu w monstrancji.

Wielka Sobota
Tradycyjne obrzędy błogosławienia pokarmów nie będą organizowane. Prymas proponuje, by w każdym domu - przed śniadaniem wielkanocnym - wybrana osoba z rodziny poprowadziła uroczyste błogosławieństwo. Tekst zostanie zamieszczony na stronach internetowych parafii lub ew. wyłożony w kościołach.

Wigilia Paschalna – Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego
Podczas Liturgii światła należy opuścić przygotowanie i rozpalenie ogniska (kapłan zapali paschał od ognia poświęconej wcześniej świecy i odśpiewa orędzie wielkanocne). Liturgia słowa to tylko dwa lub trzy czytania ze Starego Testamentu (nie można opuścić czytania z 14. rozdziału Księgi Wyjścia). Dalej czytana jest Epistoła i Ewangelia. Liturgia chrzcielna zostanie ograniczona do odnowienia przyrzeczeń chrztu. W tych nadzwyczajnych okolicznościach kapłan wyjdzie z Najświętszym Sakramentem przed kościół i pobłogosławi parafię.

Rezurekcja – Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego
Tam, gdzie odprawiana jest Rezurekcja, nie odbędą się procesje - także tego poranka kapłan powinien wyjść z Najświętszym Sakramentem przed kościół i pobłogosławić parafię.

- Choć w tym roku będziemy przeżywali Pamiątkę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w sposób tak niezwykle ograniczony, to jednak głęboko wierzę, że będzie to dla nas wszystkich święty czas - mówi abp Wojciech Polak. - Kiedy kobiety przyszły do grobu po szabacie i zastały go pustym, były zaniepokojone i pełne obaw, dopóki nie usłyszały słów aniołów. My już wiemy, że pusty grób nie jest powodem do lęku, lecz znakiem Zmartwychwstania Pańskiego. Niech zatem nie smuci nas owa ograniczoność w celebracji liturgii, a słowa naszego Pana – gdzie dwaj albo trzej zbierają się w imię moje, tam jestem pośród nich (por. Mt 18, 20) – niech w tym szczególnym czasie napełniają nasze serca otuchą i nadzieją.

Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Gdańsku Oliwie. Uczestnikiem mszy był Lech Wałęsa. 29.03.2020 r.

Msze św. w czasie kwarantanny. Może modlić się tylko 5 wiern...

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie