Rozważania ojca Piotra Freya będziemy publikować codziennie od Wielkiego Poniedziałku (6.04.2020) do Niedzieli Zmartwychwstania (12.04.2020)
- W tym roku mamy wyjątkowe okoliczności - mówi Piotr Frey, gdański dominikanin. - Nie spotkamy się razem na liturgii i chociaż będzie dużo transmisji do wyboru, to jednak te święta - nie ukrywajmy - będą wyjątkowo ubogie w formie. Można próbować przeżyć te święta jak najnormalniej, jak najzwyczajniej, ale to się nie uda, te święta nie będą zwykłe. To z drugiej strony oznacza, że mogą być w jakiś sposób niezwykłe.
Cała ta sytuacja odłączenia od sakramentów, odłączenia od tego, że nie możemy się wszyscy razem spotkać woła o to, aby ten czas przeżyć wyjątkowo wewnętrznie, wyjątkowo duchowo, że to może być świetna okazja, by znaleźć Boga nie tam gdzieś hen, w jakiś zewnętrznych celebracjach, ale znaleźć Go w sobie
- Oczywiście nic nie zastąpi liturgii. Liturgia, która jest żywą tajemnicą naszego zbawienia, to jest coś zewnętrznego od nas, nie jesteśmy w stanie sobie wytworzyć jej, zastąpić jej, żeby był z tego jakiś czas refleksji, zadumy, aby był to czas zbawienia. Liturgia jest zewnętrzna i nie możemy w niej uczestniczyć, ale możemy łączyć się z nią duchowo przez to, że nawet będzie to obiektywnie czas utraty – nie mamy tego co zwykle, jednak na nowo zrozumiemy to, co zaraz odzyskamy. Przygotujmy się teraz do czasu, kiedy wreszcie będziemy mogli się na nowo spotkać i razem celebrować tajemnice naszego zbawienia - mówi dominikanin i zachęca do wspólnych rozważań:
- Dlatego chciałbym wam zaproponować, abyśmy wspólnie przeszli ten tydzień, Wielki Tydzień. Chciałbym wam zaproponować wprowadzenia w poszczególne dni tygodnia. Wymagać one będą dwóch rzeczy. Z jednej strony będzie to inicjatywa, będę chciał wam zadawać zadania i propozycje do tego, jak odnaleźć tajemnice każdego dnia nie tylko w liturgii, ale także w życiu, w naszym doświadczeniu codziennym, a z drugiej strony będzie to wymagało jakiegoś posłuszeństwa, żebyśmy słuchali, co przeżywa dzisiaj Chrystus, jaką tajemnicę on nam chce przedstawić, tak żebyśmy przyszli jego Paschę i nie zastępowali jej naszymi wytworami, ale jednocześnie przeżyli ją jak najbardziej osobiście, jak najbardziej wewnętrznie.
Bazylika św. Mikołaja - wirtualna "taca" - wesprzyj klasztor dominikanów
Jeśli ktoś chciałby pomóc gdańskim dominikanom w utrzymaniu klasztoru podajemy numer konta wspólnoty:
Klasztor oo. Dominikanów
ul. Świętojańska 72
80-840 Gdańsk
numer konta klasztoru:
24 1140 1065 0000 3926 9300 1002
Msza święta w internecie. Transmisje nabożeństw online:
- Niedziela Palmowa - g. 9.30, Bazylika św. Mikołaja
- Wielki Czwartek - g. 19.30, Kościół św. Jana
- Liturgia Wielkiego Piątku - g. 19.30, Bazylika św. Mikołaja
- Wielka Sobota - Wigilia Paschalna - g. 21.00, Bazylika św. Mikołaja
- Niedziela Zmartwychwstania - g. 9.30, Bazylika św. Mikołaja

Protest w Tłumaczowie. Kłodzko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?