Weekend 13 - 14 maja na Pomorzu. Imprezy, koncerty, spotkania, targi, maratony [LISTA WYDARZEŃ]

TP
Szukasz inspiracji na weekend na Pomorzu? Sprawdź listę imprez w Trójmieście i na Pomorzu, na które warto się wybrać! Poleć w komentarzach najciekawsze Twoim zdaniem wydarzenia.

***

Wielkie święto kwiatów

Tegoroczna edycja święta kwiatów w Mokrym Dworze odbędzie się w weekend 13-14 maja. Hasło przewodnie imprezy to „Kraina łagodności - kochajmy się!”

- Zabieraliśmy mieszkańców i turystów do krainy bajek, na mistrzostwa piłki nożnej oraz w podróż dookoła świata. Na „tulipanowo” uczciliśmy razem rok Chopina, Sienkiewicza, Forstera i beatyfikację Jana Pawła II. Tym razem nie zaglądamy do kalendarza ważnych wydarzeń, a zabieramy wszystkich do pełnej miłości „Krainy łagodności” - zapowiada Wiesław Zbroiński, producent tulipanów, sołtys Mokrego Dworu, współgospodarz i pomysłodawca Żuławskiego Tulipana.

Układanie kwiatów miało rozpocząć się w środę rano, ale ze względu na opady śniegu, które uniemożliwiły zrywanie tulipanów, przełożono je na czwartek. Na sobotę (od godz. 12) zaplanowano wszystkie atrakcje, jak np.: koncerty, konkursy, spektakle dla dzieci, wesołe miasteczko i pokaz sztucznych ogni (o godz. 22). Nie zabraknie stoisk handlowych i punktów gastronomicznych.

Kompozycje z tulipanów będzie można też oglądać także w niedzielę (m.in. z platformy widokowej). Żuławski Tulipan jest zdobywcą prestiżowej nagrody specjalnej Welcome Festiwal - Międzynarodowego Festiwalu Marketingu Miejsc.
autor: Agata Cymanowska

Smakuj Trójmiasto - odsłona Vege

To już druga odsłona Vege edycji Smakuj Trójmiasto. "To prawdziwy raj dla podniebienia nie tylko dla wegetarian i wegan, ale każdego kto szuka odskoczni od mięsnego menu. Fani owoców, warzyw, strączków, tofu, hummusu i roślinnych słodkości będą zachwyceni. Nie zabraknie klasyków bezmięsnej kuchni, ale pojawią się także dania zaskakujące nawet wegetarian z długoletnim stażem. Każdy znajdzie coś dla siebie - zapraszamy zarówno osoby na diecie tradycyjnej, jak i alergików, osoby na dietach "pudełkowych", bezglutenowych, bezcukrowych. Obiecujemy, że będzie pysznie!" - piszą organizatorzy.

40 wystawców serwujących m.in.: wegańskie dania główne, napoje, desery, przetwory. Nie zabraknie gadżetów związanych z kuchnią wege. Pokazy gotowania z szefami kuchni i blogerami, warsztaty tworzenia kuchennych zielników, degustacje, wywiady na żywo ze sportowcami na diecie roślinnej, autorami książek kulinarnych, szefami kuchni, dietetykami, strefa sportu, relaksu i zabaw dla dzieci; strefa piknikowa na zewnątrz.

Stary Maneż, Gdański Garnizon Kultury, ul. Słowackiego 23. 14 maja w godz. 11.00 - 19.00. Kosz zakupu biletu wstępu to 10 zł*. Dzieci i młodzież do lat 17 zapraszamy bezpłatnie. Płatność tylko gotówką

***

"Wiosna w ogrodzie". Jubileuszowa wystawa ogrodnicza w Rënku

Funkcjonujący od 18 lat Rënk po raz 15 organizuje Ogólnopolską Wystawę Ogrodniczą „Wiosna w ogrodzie”. Kiermasz roślin można już zwiedzać od piątku.

sobota 13 maja
w godz. 10.00-18.00

10.00 uroczyste otwarcie wystawy występ Orkiestry PSTRONG
10.30 - 12.45 występ Orkiestry Kaszubskiej Manijôcë przeplatany konkursami, w których fundatorami nagród są organizatorzy i partnerzy wystawy
13.00 - 13.20 Gdańskie Wody Sp. z o.o., wykład dra inż. Wojciecha Szpakowskiego z Katedry Hydrotechniki Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej
13.30 - 16.30 występ Orkiestry Kaszubskiej Manijôcë przeplatany konkursami, w których fundatorami nagród są organizatorzy i partnerzy wystawy

niedziela 14 maja
w godz. 10.00-18.00

10.00 - 13.00 występ Orkiestry Kaszubskiej Manijôcë przeplatany konkursami, w których fundatorami nagród są organizatorzy i partnerzy wystawy
12.00 - 13.30 pokazy ratownicze sprzętu technicznego i ratowniczego Państwowej Straży Pożarnej
13.00 - 14.30 zajęcia plastyczne „Namaluj swój świat” - stoisko ZSZ z Gdańska-Oliwy
14.00 - 15.00 pokazy koszenia trawnika oraz sprzątania sprzętami Kuboty
13.00 - 16.00 występ zespołu Bakara przeplatany konkursami, których fundatorami nagród są organizatorzy i partnerzy wystawy
18.00 zakończenie wystawy

***

Dron Festiwal w Gdyni

Już w sobotę 13 maja w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni rozpoczyna się największy w Polsce Dron Festiwal. W jego ramach odbędą się prelekcje, warsztaty, panele dyskusyjne i konkursy filmowe.

Dron Festiwal gościć będzie w Gdyni już po raz trzeci. Jest to impreza, która zainteresuje zarówno dzieci, młodzież, dorosłych, osoby amatorsko użytkujące drony ale także prawdziwych zapaleńców tych maszyn.

PROGRAM DRON FESTIWAL 2017 W GDYNI:

13.05.2017 r. (sobota)
DRON Film Festiwal
PPNT Gdynia, budynek III, sala kinowa,
11.00 - Oficjalne rozpoczęcie festiwalu,
11.00 – 16.30 – wyświetlanie wszystkich filmów konkursowych (sala kinowa),
17.00 - ogłoszenie wyników festiwalu filmowego (sala kinowa).

DRON Edukacja
PPNT Gdynia, budynek III, sala audytoryjna
11.00 – 16.00 – cykl wykładów:
11.00 – budowa drona – opis konstrukcji i zasada działania – Marcin Baliniak/4drones.pl,
12.00 – Aktualne i nowe regulacje dotyczące UAV – czyli wszystko czego nie wiecie o legalnym używaniu dronów a boicie się zapytać – Paweł Szymański/ULC,
13.00 – Drony a przestrzeń powietrzna. Zasady korzystania z przestrzeni powietrznej – Maciej Włodarczyk/PAŻP,
14.00 – Prawo, wlot w konflikt z prawem – Juliusz Paracki/Kancelaria Prawnicza,
15.00 – Fotogrametria – jakie informacje kryją w sobie zdjęcia wykonywane z powietrza – Piotr Pawłowski/precyzyjnerolnictwo.pl

DRON Expo
PPNT Gdynia, budynek III, przestrzeń na otwartym powietrzu na terenie PPNT Gdynia
9.00 – 16.00 – Wystawy i stoiska stałe, prezentacje wystawców
Część prezentacyjna:
– Modelarze i piloci FPV zaprezentują swoje drony oraz osprzęt z nimi związany,
– Producenci i sprzedawcy dronów i osprzętu zaprezentują swoje produkty,
– Prezentacje dronów w locie.

DRON Race
Integralną częścią wydarzenia jest wyścig dronów – Drone Race, który odbędzie się na Stadionie im. K. Górskiego w Gdyni.
13 maja - treningi, 14 maja – eliminacje i finały
Więcej o Dron Race: http://dronfestiwal.pl/race/

Dron Festiwal
sobota 13 maja
PPNT Gdynia, budynek III
Wstęp wolny

***

Noc muzeów w Pelplinie

Tegoroczna Noc Muzeów zaplanowana została w Pelplinie na noc z soboty na niedzielę i nawiązuje tematycznie do 210. rocznicy walk wojsk napoleońskich na Pomorzu, a wraz z tym funkcjonowaniem lazaretu na terenie pelplińskiego klasztoru.

Przedsięwzięcie zakłada zwiedzanie obiektów dawnego opactwa cysterskiego, inscenizacje historyczne wraz z koncertami organowymi. Otwarta zostanie również wystawa ukazująca dzieje klasztoru pelplińskiego okresu napoleońskiego oraz przeprowadzone zostaną interaktywne warsztaty przedstawiające dawne rzemiosła, które uprawiano niegdyś w klasztorach cysterskich, tj. warsztaty pisarskie, iluminacji, drukarskie, plecionkarstwa i malowania na szkle.

Szczególnym elementem będzie zgłębianie tajemnic pelplińskiego opactwa po zmroku z pomocą przewodników oraz odkrywanie dziedzictwa poprzez przeprowadzenie klasztornej gry terenowej z zagadkami, tzw. questingu dla dzieci i dorosłych. W programie przewidziano również prezentacje poezji, modlitw i muzyki cysterskiej. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19 u wrót głównych katedry i trwać będzie do północy.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

ZOBACZ TAKŻE:
Nasz program "Kolej na... rozmowy na trasie PKM"
KOLEJ NA... Rozmowy na trasie PKM. Czesław „Kuba” Jakubczyk opowiada o swoich podróżach

***

Piknik na gniewskim zamku!
Wyskocz na weekend do gniewskiego skateparku! Na rodzinny piknik zaprasza Zakład Produkcji Kruszyw
Frontside, backside, kickflip, heelflip - już niedługo każdy mieszkaniec Gniewu będzie mógł przekonać się, co kryje się za tymi nazwami! Wszystko za sprawą wyjątkowego wydarzenia, na które niecierpliwie czekają pasjonaci deskorolki i nie tylko… 13 maja rusza czwarta edycja Weber Skok - na huczne rozpoczęcie sezonu na gniewskim skateparku połączone z piknikiem rodzinnym zapraszają organizatorzy - Zakład Produkcji Kruszyw i Gminny Ośrodek Sportu w Gniewie.

W majową sobotę skatepark stanie się miejscem, które poprzez zabawę łączy całe rodziny! Jakie atrakcje przygotowano dla gości? Na początku uczestnicy zobaczą brawurowy pokaz trików, skoków i akrobacji w wykonaniu profesjonalnych riderów. Następnie na rampę wkroczą młodzi deskorolkowcy, którzy zmierzą się w zawodach skate przeprowadzonych w dwóch kategoriach wiekowych. Umiejętności zawodników ocenią ich starsi koledzy, występujący na najpopularniejszych turniejach skateboardingowych w Polsce. Wydarzenie ma również na celu rozwijanie deskorolkowej pasji wśród najmłodszych - każde dziecko będzie mogło wypożyczyć sprzęt i pod okiem doświadczonych instruktorów uczyć się stawiać „pierwsze kroki” na desce.

Akrobacje i triki na deskorolce to nie wszystko - organizatorzy zaplanowali mnóstwo innych atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki zajęciom prowadzonym przez animatorów, najmłodsi będą mogli poćwiczyć swoją sprawność ruchową nie tylko na desce. Różnorodne gry i zabawy takie jak hopscotch, morska przeprawa, skipery, czy koniki i piłki do skakania, odpędzą nudę i dostarczą mnóstwo radości. Na amatorów skocznej rozrywki jak zwykle czekają też dmuchańce i eurobungee.

Gdy opadną sportowe emocje, uczestnicy wezmą udział w rodzinnym pikniku, podczas którego będą mogli odpocząć, wymienić się wrażeniami, a także spróbować pysznych przekąsek.

Inauguracja sezonu na gniewskim skateparku to wydarzenie dla całej rodziny! Po dawce adrenaliny, którą dostarczą pokazy skaterów, na uczestników czeka relaks w miłej atmosferze na pikniku. Połączenie jazdy na deskorolce oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu stanowi idealną propozycję na spędzenie aktywnej soboty w gronie najbliższych - podsumowuje Joanna Wachowska, koordynator ds. komunikacji Zakładu.

***

Popysze w Malborku

13 maja w Przestrzeni Aktywności Twórczej MaKUL@TURA w Malborku, przy pl. Słowiańskim 17A, zagra trójmiejska grupa Popsysze. Na koncert zaprasza Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych MaKUL@TURA.

Popsysze to trio z Trójmiasta, które wspólną działalność muzyczną rozpoczęło w 2008 roku. W skład zespołu wchodzą Jarek Marciszewski (gitara, wokal), Sławek Draczyński (bas) oraz Kuba Świątek (perkusja, wokal). Sobotni koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety w cenie 15 zł można kupić w przedsprzedaży w sklepie papierniczym przy ul. Kopernika (obok Urzędu Skarbowego), a w dniu koncertu będą kosztowały 20 zł.

***

II Staropolski Bieg i Marsz Nordic Walking „Żyj Zdrowo” w Starym Polu

W sobotę (13 maja) w Starym Polu odbędzie się II Staropolski Bieg i Marsz Nordic Walking „Żyj Zdrowo”. 5-kilometrowa trasa zostanie poprowadzona ulicami w okolicy stadionu gminnego (tutaj będą się znajdowały start i meta). Start do biegu głównego o godz. 12. Zapisy już się zakończyły, więc w tej chwili jest to propozycja dla kibiców, by dopingowali uczestników.

***

Rajd rowerowy po Starogardzie Gdańskim

Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na kolejny rajd rowerowy, który odbędzie się w sobotę 13 maja. Zbiórka i zapisy przy Ratuszu o godz. 9.00. Koszt uczestnictwa wynosi 5 zł dorośli, 1 zł - dzieci. To drugi z kolei rajd rowerowy po Starogardzie i okolicy organizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji. Pierwszy odbył się w poniedziałek 1 maja. Ponad 60 uczestników ruszyło z Rynku do Grodziska Owidz. Pokonali trasę 16 km przez Kokoszkowy, jezioro Jamertal, Stado Ogierów i leśniczówkę Kochanki.

Kolejne spotkania miłośników wycieczek rowerowych 13 maja, 27 maja i 10 czerwca. Uwaga! Dzieci do 11 lat mogą uczestniczyć w rajdach wyłącznie z pełnoletnim opiekunem. Rajdy rowerowe to wspaniały pomysł na spędzenie wolnego czasu. Nie siedź w domu, wsiądź na rower i i podziwiaj kociewską przyrodę.

***

I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej na Kociewiu

Zapowiada się wyjątkowe i piękne wydarzenie. Już w niedzielę rusza I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej na Kociewiu. Usłyszymy prawdziwe sławy muzyki organowej, ale nie tylko organowej. Oto harmonogram festiwalu.

W kościele p.w. św. Michała Archanioła w Skarszewach, 14 maja o godz. 15 wystąpi Patryk Podwojski (organy) i Jakub Szynal (trąbka). Zaś 11 czerwca o godz. 15 w tym kościele będziemy mogli usłyszeć Romana Peruckiego (organy) i Marię Perucką, grająca na skrzypcach. W Zblewie w kościele p.w. św. Michała Archanioła koncert odbędzie się 4 czerwca o godz. 18. Zagra na organach Patryk Podwojski. Usłyszymy też Szymona Zawodnego na saksofonie, zaśpiewa też sopranistka Angelika Podwojska.

Z kolei w Starogardzie Gd. w kościele NSPJ 21 maja o godz. 18.45 wystąpi Schola Cantorum Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, pod kierownictwem Sławomira Bronka, 11 czerwca o godz. 17 na organach zagra Karol Hilla. A 18 czerwca o godz. 18.45 odbędzie się koncert finałowy Krzysztofa Czerwińskiego.

Przypomnijmy, jednym ze znamienitych wykonawców będzie Roman Perucki, organista i pedagog, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku. Prowadził mistrzowskie kursy organowe w Niemczech, Rosji, Francji, Włoszech oraz w Meksyku. Był wielokrotnie nagradzany. Patryk Podwojski jest zaś prezenterem słynnych organów oliwskich oraz m.in. prezesem Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego, laureatem wielu konkursów.

***

„Zaklęte rewiry” w GTS - spektakl i film

„Zaklęte rewiry” ( na podstawie słynnej książki Henryka Worcella) to widowisko z pogranicza teatru i performansu.

- Widzowie stają się tu nie tylko podglądaczami, nie tylko sędziami, ale też inspiratorami konfliktu- mówi Adam Sajnuk, reżyser. Zostają zaproszeni do stolików restauracji hotelu Pacyfik, gdzie staną się obserwatorami i uczestnikami wyścigu szczurów.

Oto do pracy zostaje przyjęty „nowy” - Romek Boryczko, który zostaje wplątany w bezpardonową rywalizację kelnerów o wpływy...

Spektakl poprzedzi pokaz filmu pod tym samym tytułem z 1975 roku w reżyserii Janusza Majewskiego.

12 maja, GTS, pokaz filmu - godz. 18, spektakl - godz. 20. Bilety na spektakl - 25/75 zł. Na film - 7 zł.

autor: Gabriela Pewińska

Dużo muzyki na święcie gdańskiej Politechniki

Organizatorami Technikaliów są Politechnika Gdańska oraz samorząd studencki tej uczelni. Organizatorzy podkreślają, że warunkiem uczestnictwa w imprezie jest (poza zakupieniem biletu) zapoznanie się z regulaminem i zaakceptowanie go. Będziecie musieli więc i poznać, i zaakceptować.

Wystąpią: Jarecki (godz. 15), xxanaxx (godz. 16.30), Luxtorpeda Official (godz, 18), Perfect (godz. 19.40) i Hey (21.20). Jeśli chodzi zwłaszcza o trzy ostatnie, zatem najważniejsze punkty programu organizatorzy postawili na wykonawców sprawdzonych. Jako przedostani wystąpią weterani z zespołu Perfect.

Technikalia 2017: 12 maja,od godz. 15,Plac Zebrań Ludowych (Brama Oliwska). Bilety w dzień koncertu: 15 zł (studenci), 30 zł (pozostali).

ZOBACZ TAKŻE:
Nasz program "Kolej na... rozmowy na trasie PKM"
KOLEJ NA... Rozmowy na trasie PKM. Czesław „Kuba” Jakubczyk opowiada o swoich podróżach

***


Natalia Kukulska w Starym Maneżu

Córka zjawiskowej, tragicznie zmarłej w katastrofie lotniczej Anny Jantar, zadebiutowała w wieku 7 lat. W odróżnieniu od większości dziecięcych gwiazd udało jej się kontynuować udaną dorosłą karierę.

W „dorosłym“ rozdziale swojego życia artystycznego nagrała 8 solowych albumów, z których większość osiągnęła status złotej, platynowej lub multi platynowej płyty. „Ósmy Plan“ to jej ostatni, podwójny album. Jest on kolejnym po „Sexi Flexi“ i „Comix“ wydawnictwem, na którym artystka konsekwentnie podąża swoją, odważną i nie zawsze bliską mainstreamowi drogą. Drogą, która zdobyła uznanie i słuchaczy, i branży muzycznej.

Natalia Kukulska: 13 maja, godz. 19:00. Stary Maneż, ul. Słowackiego 23. Bilety: 69 - 89 zł

autor: Tomasz Rozwadowski

***

Inteligentny metal w B90: Oranssi Pazuzu, Cobalt i Entropia

Muzyka metalowa jest jedną z wiodących w profilu gdańskiego klubu B90 i trzeba przyznać, że sala ta jest dobra w zaspokajaniu najrozmaitszych gustów amatorów ciężkich brzmień. Tym razem będzie można zobaczyć i usłyszeć trzy formacje, które mogą przypaść do gustu także publiczności spoza metalowego kręgu. Pod warunkiem, że będzie to publiczność o wysokim stopniu odporności na hałas. Główną gwiazdą, która oczywiście wystąpi na końcu, będzie fiński zespół Oranssi Pazuzu, w środku zagra Cobalt z USA, a całość otworzy polska Entropia.

Finowie mają światową renomę, która w dodatku jeszcze rośnie - najnowszy album, „Värähtelijä“, jest zarazem największym sukcesem w dziesięcioletniej karierze Oranssi Pazuzu. Black metal, space rock, ambient, drone i sludge w interpretacji znakomitych, nie stroniących od groteskowych przerysowań muzyków, to coś, co trzeba usłyszeć na żywo.

Cobalt jest nominalnie duetem, ale na obecnej trasie zagra w rozszerzonym składzie. Zeszłoroczny, podwójny album „Slow Forever“, nagrany z nowym wokalistą Charliem Fellem kontynuuje alternatywnie blackmetalową linię, której zespół jest wierny od dekady.

Z kolei Entropia ma w tej trójce najkrótszy staż i najmniejszy dorobek, złożony z dwóch albumów. Ma także, w pełni zresztą zasłużoną, opinię jednego z najbardziej odważnych twórczo zepołów polskiej sceny. Będzie ciekawie!

Oranssi Pazuzu/ Cobalt/ Entropia: 13 maja, godz. 19. Klub B90, ul. Doki 1 (tereny postoczniowe). Bilety: 70 zł , w przedsprzedaży 60 zł.

***

Premiera nowej sztuki

Grupa aktorów, amatorów z gm. Przywidz „Teatr w Garderobie” w piątek zaprasza na otwartą próbę sztuki dla dorosłych „Epicentrum ukryte w pampersie”. Prapremiera odbędzie się sobotę 13 maja o godz. 19 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Przywidzu. Wstęp wolny.

Arkadiusz Jaroń, reżyser i autor scenariuszy, wraz z aktorami zapowiadają, że to nie ostatnie przedstawienie amatorskiego teatru, działającego pod skrzydłami GOK.

Jedynym aktorem i jednocześnie drugim reżyserem jest Andrzej Górecki, artysta malarz i grafik. Oprócz niego w nowej sztuce wystąpią: Sylwia Olszewska, Agnieszka Bronk, Anna Flis, Sylwia Dzieruk, Alicja Andrzejuk i Marta Łapińska. Planowane są trzy występy w maju i trzy w czerwcu. A

autor: Wawrzyniec Rozenberg

***

Turnieje taneczne

14 maja w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim odbędzie się Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego o Puchar Burmistrza Pruszcza Gdańskiego. Program: godz. 10 - blok pierwszy, godz. 14 - blok drugi, godz. 18 - gala wieczorna (pokaz mistrzów Polski).

Tańczące dzieci i młodzież będzie można podziwiać 14 maja od godz. 15 w sali gimnastycznej Gimnazjum Publicznym w Pszczółkach. Odbędzie się tam X Turniej Tańca Sportowego o Puchar Wójta Gminy Pszczółki i Dyrektora Publicznego Gimnazjum w Pszczółkach. Do rywalizacji przystąpią m.in. miłośnicy tańca z miejscowej podstawówki, gdzie uczą się tańca pod okiem Piotra Popielarczyka i instruktorów Szkoły Tańca Stakato w Tczewie. Nie zabraknie gimnazjalistów szkolonych w tym kierunku przez instruktora tańca Katarzynę Lewandowską. A

Koncert Pled Zepchlim w Kolbudach
W niedzielę, 14 maja, o godz. 18 w sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy będzie można posłuchać utworów legendarnej grupy Led Zeppelin. Przeboje brytyjskiej kapeli wykona zespół Pled Zepchlim, który tworzą muzycy z takich zespołów jak: Kobranocka, Nocna Zmiana Bluesa, Open Blues oraz MGM. Wstęp wolny. (ds)

***

Otwarcie stadionu olimpijskiego w Sztumie. Gościem Tomasz Majewski

Tomasz Majewski
Fot Pawel Lacheta/Polska Press

Dwukrotny mistrz olimpijski Tomasz Majewski będzie gościem oficjalnej uroczystości otwarcia stadionu miejskiego w Sztumie po modernizacji. Zapraszamy wszystkich na uroczyste otwarcie stadionu po modernizacji, które nastąpi 12 maja (piątek) o godz. 12. Oprócz przecięcia wstęgi zaplanowano mityng lekkoatletyczny oraz dzień otwarty stadionu, który potrwa do godz. 22., przy włączonym oświetleniu.

***

Stefan Chwin w Sztumskim Centrum Kultury
Na spotkanie ze Stefanem Chwinem zaprasza dziś (piątek 12 maja) Biblioteka Sztumskiego Centrum Kultury. Początek o godz. 17.30.

Organizatorem spotkania ze Stefanem Chwinem jest Biblioteka SCK, lecz odbędzie się ono w salach Sztumskiego Centrum Kultury przy ul. Reja. Na miejscu będzie możliwość nabycia książek autora, zapewne też otrzymania autografu, być może nawet okazja do osobistej rozmowy. Wstęp na spotkanie jest wolny. Rozpoczęcie o godz. 17.30.

***

Wernisaże wystaw malarstwa autorstwa Alicji Grześkowiak i Krystyny Bortkun odbędą się dziś (piątek 12 maja) w galerii sztumskiego Centrum Kultury. Będzie to jakby jeden połączony wernisaż dwóch artystek, które są członkiniami Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. Mariana Mokwy. Wernisaże obu wystaw zostały zaplanowane tego samego dnia - 12 maja (czyli dziś, w piątek) oraz o tej samej godzinie 17. Wstęp jest wolny, zapraszamy też do oglądania obu wystaw w późniejszych dniach, w godzinach pracy Sztumskiego Centrum Kultury.

***

Na kolejny wykład zaprasza dziś (piątek, 12 maja) Towarzystwo Miłośników Ziemi Sztumskiej. Początek spotkania o godz. 16. Gościem Towarzystwa Miłośników Ziemi Sztumskiej będzie tym razem dr Stanisław Kuprianiuk. Temat wykładu - Kapliczki w krajobrazie kulturowym Warmii i Ziemi Malborskiej”. Spotkanie odbędzie się w sali kinoteatru Powiśle przy ul. Reja.

***

Towarzyskie Zawody Konne w Skokach przez Przeszkody Baltic Cup 2017

Zawody rozegrane zostaną w sobotę, 13 maja w stadninie koni Iskra w Sztumskim Polu.

Jak informują organizatorzy, podczas tych zawodów odbędą się cztery konkursy skoków na parcoursie, w kategoriach mini LL, LL, L i L1, z wysokością przeszkód od 50 cm do 105 cm. Pierwszy start o godz. 11. Stajnia Iskra zaprasza wszystkich jeźdźców i amazonki do wzięcia udziału w zawodach, miłośników jeździectwa do kibicowania.

Jak to zawsze bywa w przypadku zawodów jeździeckich organizowanych na obiektach Stajni Iskra w Sztumskim Polu, nie zabraknie na pewno dodatkowych atrakcji z przejażdżkami wierzchem oraz bryczką po okolicznych duktach leśnych, stoiskami gastronomicznymi oraz upominkami. Przy tym to znakomity relaks i okazja do rekreacji na świeżym powietrzu w lesie.

***

Rajd rowerowy pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego

Już w najbliższą sobotę, 13 maja na trasie do Parpar w gminie Sztum. Uczestnicy rajdu startować będą z kilku miejsc - Sztumu, Malborka, Tczewa i Kwidzyna. Grupa sztumska wyruszy z parkingu koło marketu Polo, zbiórka o godz. 11. Spotkanie w Parparach - ściślej w ośrodku Drewutnia - nastąpi o godz. 13. Organizatorzy rajdu - Stowarzyszenie Samorządne Powiśle oraz Przeorat Pomorski Orderu Świętego Stanisława, zapraszają do udziału wszystkich, zwłaszcza rodziny, zespoły czy drużyny.

Każdy uczestnik rajdu otrzyma specjalny dyplom, ponadto przewidziano puchary za długość pokonanej trasy, liczbę rowerzystów w zespole, dla najstarszego i najmłodszego uczestnika oraz za najciekawszy strój z elementami patriotycznymi. Zgłoszenia przyjmuje Piotr Stec pod nr tel. 501 681 806.

***

Babski kabaret

Emilia Krakowska, Barbara Wrzesińska i Lidia Stanisławska wystąpią 28 maja (niedziela) w sali koncertowej UG Kolbudy w spektaklu kabaretowym „Old Spice Girls”. Duża dawka dobrego humoru zapewniona - na scenie żarty, skecze, anegdoty, piosenki. Początek o godz. 18. Wstęp wolny. (ds)

***

Premiera nowej sztuki w Przywidzu
Grupa aktorów, amatorów z gm. Przywidz „Teatr w Garderobie” w piątek zaprasza na otwartą próbę sztuki dla dorosłych „Epicentrum ukryte w pampersie”. Prapremiera odbędzie się sobotę 13 maja o godz. 19 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Przywidzu. Wstęp wolny.

Arkadiusz Jaroń, reżyser i autor scenariuszy, wraz z aktorami zapowiadają, że to nie ostatnie przedstawienie amatorskiego teatru, działającego pod skrzydłami GOK.

Jedynym aktorem i jednocześnie drugim reżyserem jest Andrzej Górecki, artysta malarz i grafik. Oprócz niego w nowej sztuce wystąpią: Sylwia Olszewska, Agnieszka Bronk, Anna Flis, Sylwia Dzieruk, Alicja Andrzejuk i Marta Łapińska. Planowane są trzy występy w maju i trzy w czerwcu.

***

Calineczka w Nowym Dworze Gdańskim

Nowy Dwór Gdański. Przed nami kolejna propozycja teatralna dla najmłodszych widzów na scenie Żuławskiego Ośrodka Kultury. Tym razem z przedstawieniem “Historia Calineczki” wystąpi Teatr Baj Pomorski.

Nowy Dwór Gdański. Sztukę będzie można obejrzeć 12 maja (piątek). Początek przedstawienia o godzinie 17.00.

- Aktorzy otwierają przed publicznością zaczarowaną książkę, a z niej wyłaniają się bohaterowie Andersena. Tak zaczyna się opowieść o dziewczynce nie większej od motyla - mówi Justyna Walas z ŻOKu. - Spektakl został zrealizowany w bardzo lubianej przez dzieci konwencji teatralnej - ukazuje w jak najbardziej realnym kształcie to, co się wydaje być nierealne. Ożywają bohaterowie, ożywa las, jezioro i zaczarowany ogród. Calineczka przeżywa w tym otoczeniu wiele niesamowitych przygód. Wreszcie spotyka swego księcia pochodzącego z tego, co ona świata i zostaje z nim na zawsze. “Historia Calineczki” to ciepła opowieść z piękną scenografią i piosenkami, które tworzą bajkową aurę - dodaje.

Bilety w cenie 15 złotych do kupienia w kasie Żuławskiego Ośrodka Kultury.

***

Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego w Pruszczu Gdańskim
14 maja w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim odbędzie się Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego o Puchar Burmistrza Pruszcza Gdańskiego. Program: godz. 10 - blok pierwszy, godz. 14 - blok drugi, godz. 18 - gala wieczorna (pokaz mistrzów Polski).

Tańczące dzieci i młodzież będzie można podziwiać 14 maja od godz. 15 w sali gimnastycznej Gimnazjum Publicznym w Pszczółkach. Odbędzie się tam X Turniej Tańca Sportowego o Puchar Wójta Gminy Pszczółki i Dyrektora Publicznego Gimnazjum w Pszczółkach. Do rywalizacji przystąpią m.in. miłośnicy tańca z miejscowej podstawówki, gdzie uczą się tańca pod okiem Piotra Popielarczyka i instruktorów Szkoły Tańca Stakato w Tczewie. Nie zabraknie gimnazjalistów szkolonych w tym kierunku przez instruktora tańca Katarzynę Lewandowską. A

***

Pierwsza Międzynarodowa Wystawa "Świat Storczyków - The World of Orchids" na sopockim Hipodromie

Swoje ekspozycje zaprezentują wystawcy z Ekwadoru, Tajwanu, Portugalii, Węgier, Austrii, Niemiec, Litwy i Polski. Obecni będą również wystawcy i sprzedawcy z oplątwami (Tillandsia), roślinymi owadożernymy oraz żywymi kamieniami.
W sobotę (13.05), w godzinach 1900 -22.00 odbędzie się Noc Orchidei.

ZOBACZ TAKŻE:
Nasz program "Kolej na... rozmowy na trasie PKM"
KOLEJ NA... Rozmowy na trasie PKM. Czesław „Kuba” Jakubczyk opowiada o swoich podróżach

***

Rodzinny Festiwal Pizzy w Loopy’s World

Nadchodzi kulinarna przygoda! W najbliższy weekend, 13 i 14 maja, w centrum rozrywki Loopy’s World odbędzie się Rodzinny Festiwal Pizzy. Na małych i dużych łasuchów czeka prawdziwa uczta oraz rodzinne konkursy i warsztaty, podczas których będzie można zrobić własną pizzę, a także mnóstwo aktywnej zabawy.

Każdy kocha pizzę! Jak można jej nie kochać? Włoski przysmak odegra główną rolę podczas kulinarnej przygody, na który w najbliższy weekend zaprasza największe na Pomorzu rodzinne centrum rozrywki.

Rodzinny Festiwal Pizzy to okazja do wspólnego posiłku i skosztowania pizzy w wielu nowych wariantach. Pizza – zarówno ta z najbardziej popularnymi dodatkami, jaki i w niecodziennych smakach – będzie serwowana przez kelnerów, a każdy z uczestników uczty będzie mógł zamienić zakupione wcześniej kupony na wybrany kawałek.

Ponadto dla małych i dużych smakoszy włoskiej kuchni Loopy’s World przygotowało warsztaty, podczas których Wielki Mistrz Gallino pokaże, jak kręcić plackiem, aby powstała pyszna pizza i zdradzi kilka sekretów na temat tego przysmaku. Najmłodsi będą mogli wcielić się w rolę kucharza i przygotować własną pizzę. Nie zabraknie również rodzinnych konkursów oraz aktywnych zabaw.

Rodzinny Festiwal Pizzy odbędzie się 13 i 14 maja. Zabawy i animacje z pizzą w roli głównej rozpoczynać będą się o godz. 12:00 i 17:00, a o 14:00 przewidziano rodzinne konkursy z nagrodami. Wszystkie animacje dostępne są w ramach biletu wstępu według standardowego cennika. Dorośli opiekunowie, a także dzieci poniżej 1. i powyżej 13. roku życia do centrum wchodzą za darmo.

***

Enrique przywiezie szlagiery

Enrique Iglesias,
Andrzej Banas / Polska Press

Hiszpański piosenkarz Julio Iglesias jest w świecie muzyki pop prawdziwą instytucją. W jego ślady poszedł syn i trzeba przyznać, że jego kariera trwająca już blisko 20 lat też może imponować. Enrique zaśpiewa w hali na granicy Gdańska i Sopotu w najbliższą środę. Jest to mocna propozycja dla fanów, a zwłaszcza fanek tego artysty.

Faktem jest, że o ile legendarny ojciec przewyższa sławnego syna osiągnięciami artystycznymi i finansowymi, nawet w najlepszych swoich latach nie miał takiej prezencji jak Enrique. Iglesias młodszy jest mniej estradowcem, bardziej gwiazdorem epoki wideoklipu, Pochodzący z jego najnowszej, wydanej w 2014 r.,płyty „Sex and Love“ singiel „Bailando“osiągnął w wersji teledyskowej ponad 2 mln wyświetleń w internecie.

Aż do ubiegłego roku Enrique nie odwiedzał naszego kraju od niemal 10 lat. Przerwę zakończył triumfalny koncert w Krakowie, po którym było wiadomo, że gwiazdor powróci wkrótce. I tak się stanie.

W stosunku do tego, co zaprezentował w Krakowie, nieco zmieniony będzie muzyczny program, a znacznie przekonstruowana będzie aranżacja sceny i reszta oprawy koncertu. Podstawą będzie jednak repertuar z „Sex and Love“ oraz największe hity z płyt poprzednich. A trzeba przypomnieć, że ostatni jak dotąd krążek był początkiem nowego rozdziału w twórczości Hiszpana.

- Nagrałem już tyle albumów, że tym razem chciałem mieć pewność, że będzie brzmiał on świeżo - mówi Enrique o „Sex and Love“, który przyniósł również single „Duele el Corazón“ i „Loco“, Nie zabraknie największych szlagierów z „Bailamos“, „Hero“ na czele.

17 maja, godz. 20. Ergo Arena, Plac Dwóch Miast. Bilety: 149 - 300 zł.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie