Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warsztaty "Świadomie o atomie - energia jądrowa w Polsce" odbyły się w Gdańsku

Kazimierz Netka
Nawet trzęsienie ziemi nie spowoduje wycieku radioaktywnych substancji z reaktora, który zostanie zbudowany w Polsce, na przykład nad Jeziorem Żarnowieckim. Takie zostaną w nim zastosowane zabezpieczenia - mówili w środę organizatorzy warsztatów - dyskusji pt. "Świadomie o atomie - energia jądrowa w Polsce".

Możemy czuć się bezpiecznie, bo taka jest współczesna, nowoczesna energetyka jądrowa. Poza tym - jeżeli powstaną u nas elektrownie atomowe, możemy liczyć na to, że prąd nie będzie drożał w szybkim tempie. Korzystamy na tym również ekonomicznie - przekonywali reprezentanci PGE EJ - spółki odpowiedzialnej za doprowadzenie do zbudowania pierwszego reaktora.

Program jądrowy nie będzie opóźniony

- We Francji za elektryczność pochodzącą z elektrowni jądrowych bezpośredni odbiorca (dystrybutor) płaci około 40 euro za megawatogodzinę - mówił prof. Andrzej Strupczewski, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego w Narodowym Centrum Badań Jądrowych IEA w Świerku, wiceprezes Stowarzyszenia Ekologów na rzecz Energii Nuklearnej SEREN. - W Niemczech zaś za elektryczność z farm wiatrowych odbiorca płaci 190 euro za megawatogodzinę.

O tym, że współczesne jądrówki są bezpieczne, może świadczyć awaria w Fukushimie - uzasadniał profesor Strupczewski. Tam nikt nie zginął wskutek radioaktywności, choć ludzie zostali napromieniowani.

Powiat sławieński: Plakaty przeciw elektrowni atomowej

Nie zabraknie nam paliwa. Uran oferują różne kraje i jest on tani. Do elektrowni atomowej o mocy 1000 megawatów potrzeba rocznie około 20 ton uranu, czyli jedna duża ciężarówka.

Od budowy jądrówek nie uciekniemy, ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na prąd. Niemniej ciężkie awarie są wciąż uważane za groźne dla społeczeństwa - mówił prof. Andrzej Strupczewski, dodając jednak, że podczas awarii w Three Mile Island w USA nikt nie stracił życia ani zdrowia. Natomiast w Czarnobylu doszło do awarii w reaktorze wojskowym, wykorzystywanym do produkcji plutonu militarnego, a takich nie buduje się od wielu lat. W Fukushimie nieszczęście się zdarzyło wskutek podwójnego kataklizmu: trzęsienia ziemi, a potem uderzenia fali tsunami, która zniszczyła inne źródła prądu. Tsunami miało wysokość 14 metrów, a mur osłonowy elektrowni - zaledwie 6,5 metra. Teraz przy projektowaniu elektrowni jądrowych uwzględnia się zabezpieczenia odporne nawet na uderzenie samolotu czy akty terroru i sabotażu.

Spór o prąd: Z elektrowni atomowych czy z wiatrowych?

Polskie ustawodawstwo dotyczące realizacji inwestycji bierze w obronę zwykłych ludzi, ale też stwarza możliwości budowy bez zbędnej zwłoki. Najnowsze przepisy zmierzają do tego, by osoby, które czują się poszkodowane, mogły dochodzić swych praw przed sądami - mówił dyrektor Marcin Ciepliński, przedstawiciel władz spółki PGE EJ - odpowiedzialnej za doprowadzenie do powstania w Polsce elektrowni jądrowej.

Program naszej energetyki jądrowej

Rozłożony został na kilka etapów.
Etap I - do 30.06.2011, obejmował opracowanie i przyjęcie przez Radę Ministrów programu oraz uchwalenie i wejście w życie przepisów.
Etap II - 1.07.2011 - 31.12.2013 - ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na budowę.
Etap III - 1.01.2014 - 31.12.2015 - wykonanie projektu technicznego i uzyskanie uzgodnień. Etap IV - 1.01.2016 - 31.12.2020 - uzyskanie pozwolenia na budowę i wznoszenie pierwszego bloku. Etap V - lata 2021 - 2030 - stawianie kolejnych bloków i drugiej elektrowni jądrowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki