Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat sławieński: Plakaty przeciw elektrowni atomowej

Tomasz Turczyn
Aż 2 tysiące plakatów przygotowali przeciwnicy atomu
Aż 2 tysiące plakatów przygotowali przeciwnicy atomu
Przeciwnicy ewentualnego zlokalizowania elektrowni atomowej w okolicy jeziora Kopań (gm. wiejska Darłowo) zapowiadają kampanię plakatową wymierzoną w atomówkę.

Ostatnio atmosferę wokół rządowych planów podgrzał Franciszek Kupracz, wójt gm. Darłowo. Stwierdził, że elektrownia atomowa stanie w gm. Darłowo. Wójt jednocześnie zastrzegł, że jest to informacja nieoficjalna oraz że nie otrzymał żadnej decyzji od rządu.

- Wątpię, aby w powiecie sławieńskim stanął reaktor atomowy - ocenia Jan Szlufik, wójt sąsiedniej gm. Malechowo. - Ja stawiam na Żarnowiec.

Spór o prąd: Z elektrowni atomowych czy z wiatrowych?

Bogusław Strack, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Wicie [sąsiaduje z jeziorem Kopań - red.] mówi, że ma wydrukowane 2 tysiące plakatów. Są one bardzo sugestywne - opatrzone podpisem: "Strefa śmierci elektrowni atomowej Kopań".

- Plakat jest bardzo ostry i ma zaszokować społeczeństwo. Zmusić je do głębokich przemyśleń - wyjaśnia Bogusław Strack. - Dotychczas nasze protesty były łagodniejsze i to lokalnej społeczności nie poruszało. Dlatego zaostrzamy ich formę.

Radni gminy Darłowo kontra elektrownia atomowa

Jednocześnie tłumaczy, że powiat sławieński jest nastawiony w dużej mierze na turystykę i w jego ocenie atomówka odstraszy letników. Jezioro Kopań zajmuje trzecie miejsce na wstępnej rządowej liście terenów, gdzie może stanąć atomówka. Pierwszy jest Żarnowiec. Wyboru dokona Polska Grupa Energetyczna.

Antyatomowa kampania w Darłowie. Nie chcą jądrówki w Kopaniu

- PGE EJ1, jako podmiot umocowany przez znowelizowane prawo atomowe do wskazania lokalizacji, prowadzi prace związane z wyborem potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej - mówi Marta Lau z PGE. - Aktualnie spółka prowadzi analizę porównawczą poszczególnych potencjalnych lokalizacji z uwzględnieniem wybranych kryteriów. To m.in.: odległość od źródeł wody chłodzącej, odległość od linii przesyłowych, odległość od najbliższych skupisk ludzkich (miast), bliskość obszarów Natura 2000, parków narodowych oraz wybranych kryteriów techniczno - organizacyjnych. Czyli m.in. zagrożeń natury sejsmicznej i geologicznej.

Rajkowy: Samorządowcy, inwestor i ekolodzy chcą wielkiej debaty o Elektrowni Północ

Brana też jest pod uwagę tektonika, bliskość lotnisk, istniejąca infrastruktura, zagrożenia powodziowe, odległość od ujęć wody, pól uprawnych i łowisk - dodaje. Na podstawie tej analizy podjęta będzie decyzja dotycząca wyboru trzech lokalizacji do przeprowadzenia dalszych badań.

Decyzja co do ostatecznej lokalizacji elektrowni atomowej planowana jest na koniec 2013 roku.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki