MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjne wydatki Polaków w 2024. Tyle wydamy w sezonie letnim. Więcej niż przed rokiem

MC
Wakacyjne wydatki Polaków. Wydamy więcej niż przed rokiem
Wakacyjne wydatki Polaków. Wydamy więcej niż przed rokiem pexels
Co piąte gospodarstwo domowe wyda więcej pieniędzy niż przed rokiem. Jednocześnie 40 proc. deklaruje, że w tym roku albo jest zmuszona ciąć wydatki wakacyjne, albo w ogóle ich nie poniesie. Polacy w zdecydowanej większości finansują wakacje z własnych oszczędności.

Takie wyniki przynosi najnowsza edycja cyklicznego badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, realizowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).

Jak co roku przed rozpoczęciem wakacji ankietowani zostali zapytani o przewidywane wydatki w porównaniu do roku poprzedniego.

Maleje liczba gospodarstw domowych, które tną wydatki

Z najnowszego sondażu ZPF i IRG SGH wynika, że 40 proc. ankietowanych nie poniesie żadnych wydatków na wakacje lub są zmuszeni je zmniejszyć w porównaniu do ubiegłego roku. Odsetek takich gospodarstw domowych jest niższy w porównaniu do badania przeprowadzonego w 2023 r.

- W okresie galopującej inflacji, gospodarstw, które cięły wydatki wakacyjne lub nawet ich nie planowały, było prawie 50 proc. - przypomina dr Sławomir Dudek, ekonomista IRG SGH i współautor badania. - Teraz inflacja odpuściła, dochody wielu Polaków wzrosły, a więc również w portfelach zostało więcej środków na wyjazdy wakacyjne - mówi.

Potwierdza to również wzrost odsetka osób, które zakładają, że ich wydatki wakacyjne w tym roku wzrosną wobec 2023 r. Takich gospodarstw domowych jest prawie 20 proc.

W tych województwach oszczędzamy najbardziej

Jeżeli przyjrzymy się odpowiedziom w podziale na województwa, to okaże się, że największy odsetek gospodarstw, które będą ciąć wydatki lub ich nie poniosą, jest na Warmii i Mazurach (48,6 proc. mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego). Najniższy wynik w tym zakresie został odnotowany w województwie lubuskim (12 proc.).

Dr Sławomir Dudek zwraca też uwagę na zróżnicowanie odpowiedzi w zależności od dochodów gospodarstw domowych. Brak lub cięcie wydatków wakacyjnych przewiduje aż 80 proc. gospodarstw, w których dochody netto nie przekraczają 1 tys. zł na osobę miesięcznie.

W przypadku gospodarstw domowych z dochodami netto powyżej 4 tys. zł na osobę miesięcznie, ten odsetek spada do 29,5 proc.

Finansowanie wakacji głównie ze środków własnych

Polacy, którzy planują w tym roku wydatki wakacyjne, zdecydowanie wskazują, że sfinansują je z własnych oszczędności. Taki plan ma 87,3 proc. ankietowanych (z grupy tych, którzy planują wydać pieniądze na wakacje). Z kolei 7,3 proc. zadeklarowało, że skorzysta z możliwości stwarzanych przez zakładowy fundusz socjalny.

Na dalszych miejscach znalazły się: kredyty lub pożyczki w instytucjach finansowych, karty kredytowe i pożyczki od rodziny lub znajomych.

Wakacyjne wydatki Polaków. Wydamy więcej, niż przed rokiem
Wakacyjne wydatki Polaków. Wydamy więcej, niż przed rokiem mat.prasowe

Badanie „Sytuacja na rynku consumer finance”

„Sytuacja na rynku consumer finance” to badanie realizowane od 2006 r. w odstępach kwartalnych przez ZPF oraz IRG SGH. W jego ramach respondenci odpowiadają na szereg pytań dotyczących sytuacji finansowej gospodarstw domowych.

Efektem badania jest publikowany cyklicznie Barometr Rynku Consumer Finance (BRCF). Pokazuje on aktualne nastroje konsumentów i pozwala przewidywać m.in. ich skłonność do zaciągania nowych zobowiązań.

CZYTAJ TAKŻE: Najpiękniejsze miejsca w Polsce. 25 cudownych zakątków, które musisz zobaczyć: zabytki, cuda przyrody, skarby UNESCO

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki