MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje start! W Hiszpanii, Grecji czy Włoszech miej gotówkę pod ręką, kartą tam możesz nie zapłacić!

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wakacje start! W Hiszpanii, Grecji czy Włoszech miej gotówkę pod ręką, kartą tam możesz nie zapłacić!
Wakacje start! W Hiszpanii, Grecji czy Włoszech miej gotówkę pod ręką, kartą tam możesz nie zapłacić! materiały prasowe / Dziennik Bałtycki
W tym roku ponad połowa Polaków (52 proc.) planuje letni wypoczynek. Co trzeci urlopowicz ma zamiar spędzić go za granicą w Europie (37 proc.), a 7 proc. z nich poza nią – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster. Popularne kierunki zagraniczne to Grecja, Chorwacja, Włochy i Hiszpania, czyli wszędzie tam, gdzie lepiej mieć ze sobą gotówkę.

W celu uniknięcia pieniężnych strat, np. w postaci wysokich prowizji od wypłat z bankomatów, należy sprawdzić, jakie metody płatności dominują w wybranym przez nas kraju. Gdzie jeszcze musimy mieć ze sobą gotówkę? Jak Polacy przygotowują się na wakacyjny wyjazd

Gdzie z gotówką na wakacje? To warto wiedzieć!

Wybierając się na zagraniczny wyjazd, warto pamiętać o dobrym przygotowaniu – także pod względem możliwości płatności na miejscu i uniknięcia zapłaty prowizji, np. w bankomacie lub banku za wypłacenie gotówki.

Dla wielu może być zaskoczeniem, że w popularnej na wakacyjny odpoczynek Hiszpanii gotówka stanowi, aż 66 proc. wszystkich płatności pod względem liczby i wartości transakcji w punktach sprzedaży (POS). Co więcej, w podobnie lubianej Grecji aż 62 proc. to transakcje gotówkowe – wynika z badania Study on the payment attitudes of consumers in the euro area (SPACE) – 2022. Dla porównania w Polsce 36 proc. respondentów dokonując zakupu w lokalach handlowo-usługowych wybiera gotówkę (badania firmy Tavex z 2023 roku).

Idąc dalej we Włoszech, które jako wakacyjny kierunek cieszą się również dużą popularnością, warto być zaopatrzonym w fizyczny pieniądz. 69 proc. transakcji w punktach sprzedaży (POS) zawieranych jest tam właśnie za pośrednictwem gotówki. Podobna sytuacja jest na Malcie (77 proc.), w Portugalii (64 proc.) i na Cyprze (59 proc.)

Co ciekawe, Polacy lubią mieć ze sobą gotówkę na zagranicznych wakacjach. Z badania firmy Tavex z 2023 roku wynika, że podczas swojego ostatniego urlopu poza krajem większość respondentów, płaciło właśnie fizycznym pieniądzem – aż 58 proc. Jedynie 10% w ogóle z niej nie korzystało. Warto zauważyć, że tę formę wybierały również osoby młode – 18-24 lat (65%) oraz 25-34 lat (76%).

Bezpieczeństwo to podstawa. Gotówka na urlopie to podstawa?

Zabranie ze sobą gotówki na zagraniczny wyjazd to podstawa. Dzięki temu zapewniamy sobie możliwość płatności w każdej sytuacji. To wygoda, ale także bezpieczeństwo – w wielu państwach, które lubią odwiedzać polscy turyści, cały czas dominującym środkiem płatniczym jest gotówka.

Potwierdzają to wyniki badania, które wskazują, że pomimo spadku popularności, w 2022 roku gotówka była najczęściej używaną metodą płatności w punktach sprzedaży (POS) w strefie euro (była wykorzystywana w 59% transakcjach) – wynika z badania Study on the payment attitudes of consumers in the euro area (SPACE) – 2022.

- W krajach lubiących fizyczny pieniądz istnieje szansa, że w mniejszych miejscowościach lub na lokalnych targach czy sklepikach nie będziemy mogli zapłacić kartą. Pamiętajmy również, że wypłacanie dużych kwot z bankomatów za granicą najczęściej jest dla nas mało opłacalne ze względu na duże prowizje. Dlatego cieszy nas fakt, że Polacy wybierając się na urlop, mają ze sobą gotówkę – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

Jak przyznaje szef Tavexu, gotówka jest lubiana nie tylko w Polsce, ale w wielu innych krajach.

- Nic więc dziwnego, że po decyzji Unii Europejskiej o ograniczeniu płatności gotówkowych do 10 tys. euro oraz obowiązkowej weryfikacji klienta przy wydatkach powyżej 3 tys., ponownie ożywiła się dyskusja na temat znaczenia gotówki. Warto więc podkreślić, że w obronie fizycznych pieniędzy nie chodzi o eliminację płatności bezgotówkowych. Chodzi o wolność wyboru – dodaje Aleksander Pawlak.

Gotówka to istotny instrument płatności nie tylko w naszym kraju. Respondenci ze strefy euro jako kluczowe jej zalety wskazywali anonimowość i ochronę prywatności oraz poczucie większej świadomości własnych wydatków.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki