MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W tych polskich miastach seniorom żyło się najlepiej w 2019 roku! Które miejscowości znalazły się na podium? Raport

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Co z terenami zielonymi?Badając ten aspekt wzięto pod uwagę dane GUS z 2018 roku. Dostarczyły one informacji na temat procentowego udziału parków, zieleńców cz terenów zieleni w całkowitej powierzchni miasta. Aby jak najwiarygodniej zobrazować ogląd na zieleń miejską skontaktowano się z miastami. Które z badanych miast prezentuje się najlepiej pod względem obecności terenów zielonych? Z danych GUS wynika, że wśród pomiarowanych miast, najwięcej parków i zieleni znajduje się w Bydgoszczy, Wrocławiu i Warszawie. Pod tym względem na ostatniej pozycji znajduje się Zielona Góra.
Co z terenami zielonymi?Badając ten aspekt wzięto pod uwagę dane GUS z 2018 roku. Dostarczyły one informacji na temat procentowego udziału parków, zieleńców cz terenów zieleni w całkowitej powierzchni miasta. Aby jak najwiarygodniej zobrazować ogląd na zieleń miejską skontaktowano się z miastami. Które z badanych miast prezentuje się najlepiej pod względem obecności terenów zielonych? Z danych GUS wynika, że wśród pomiarowanych miast, najwięcej parków i zieleni znajduje się w Bydgoszczy, Wrocławiu i Warszawie. Pod tym względem na ostatniej pozycji znajduje się Zielona Góra. Pixabay
Raport Najlepsze Miasta dla Seniorów 2019 przygotowany przez iKalkulator.pl potwierdza, że w Polsce coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze społeczeństwo się starzeje. Co istotne, blisko 25 proc. Polaków to osoby starsze. Dlatego też wiele miast inwestuje we wszelkie udogodnienia i infrastrukturę dostosowaną do potrzeb osób po 55. roku życia. W których polskich miastach seniorom żyło się najlepiej w ubiegłym roku? Sprawdź!

Powstał kompleksowy ranking, który miał zbadać to, jak miasta dostosowują się do potrzeb osób starszych. Analizie poddano 18 polskich miast. Z przeprowadzonego badania wynika, że w wielu miastach władze postanowiły wyjść naprzeciwko oczekiwaniom seniorów i zareagowały na ich potrzeby w przestrzeni publicznej.

Lista miast, w których żyło się najlepiej seniorom w 2019 roku

Na pierwszym miejscu w rankingu Najlepsze Miasta dla Seniorów 2019 znalazła się stolica województwa wielkopolskiego - Poznań. Tuż za nim jest Kraków, który zdobył niespełna punkt mniej w zestawieniu. Podium zamyka Bydgoszcz. Warto wspomnieć, że rywalizacja była wyrównana. Przemawia za tym informacja mówiąca, że pierwsze sześć miejsc rankingu dzieli różnica niespełna 4 pkt.!

Poniżej prezentujemy pełną listę miast, które zostały poddane ocenom w rankingu Najlepsze Miasta dla Seniorów 2019:

 1. Poznań,
 2. Kraków,
 3. Bydgoszcz,
 4. Toruń,
 5. Olsztyn,
 6. Lublin,
 7. Wrocław,
 8. Kielce,
 9. Białystok,
 10. Opole,
 11. Gorzów Wielkopolski,
 12. Rzeszów,
 13. Szczecin,
 14. Katowice,
 15. Łódź,
 16. Warszawa,
 17. Gdańsk,
 18. Zielona Góra

W badaniu wzięto pod uwagę 4 kategorie, pod kątem których zbadano obecną sytuację. Są to:

 • komfort życia,
 • aktywizacja seniorów,
 • działania władz na rzecz seniorów
 • koszty życia

W dalszej części naszego materiału odniesiemy się do każdej z nich.

Komfort życia

W tej kategorii wyróżniono cztery aspekty, na które zwrócono szczególną uwagę. Mowa o: bezpieczeństwie, dostępności opieki zdrowotnej, transportu publicznego i terenów zielonych.

Bezpieczeństwo mieszkańców

Aspekt ten został oparty na danych pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego. Informacje te dotyczyły liczby przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu na 1 tys. mieszkańców. Do takich czynów karalnych zalicza się m.in. pobicia, zabójstwa, narażenie na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.

Z danych GUS, uwzględnionych w raporcie wynika, że najbezpieczniej jest Bydgoszczy, Olsztynie i Krakowie. Najwięcej ww. przestępstw stwierdzono w Katowicach. Sytuacja ma się podobnie w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze i Białymstoku.

Dostępność opieki medycznej dla seniorów

Warto pamiętać, że jednym z ważniejszych aspektów dla seniorów jest opieka zdrowotna, którą również poddano analizie w tym badaniu. Sprawdzono, czy seniorzy mają dostęp do szpitali, POZ, przychodni geriatrycznych czy punktów nocnej pomocy lekarskiej w poszczególnych miastach.

Z dostępnych danych wynika, że na pierwszym miejscu w tej kategorii znalazł się Olsztyn. Tuż za nim Katowice. Podium zamknął Kraków.

Dostępność transportu publicznego

Kategoria ta jest niezwykle istotna dla osób starszych, bowiem wielu z nich porusza się za pośrednictwem transportu publicznego. W badaniu uwzględniono takie aspekty jak: ilość linii autobusowych/tramwajowych funkcjonuje w mieście, dostępność w przeliczeniu na jednego seniora czy obecność udogodnień dla osób starszych.

Z uzyskanych danych wynika, że większość miast przywiązuje dużą wagę do dostosowania transportu publicznego do oczekiwań osób starszych czy niepełnosprawnych. Co ciekawe, w każdym z analizowanych miast w środkach komunikacji miejskiej znajdują się miejsca dla osób uprzywilejowanych - seniorów. Osadzone są one niżej lub wyżej, tak aby możliwe było komfortowe wstawanie i siadanie.

Jeśli chodzi o dostępność komunikacji miejskiej w przeliczeniu na mieszkańców powyżej 60. roku życia to sytuacja najlepiej prezentuje się w Katowicach, Gorzowie Wielkopolskim i Opolu. Najmniejszy wskaźnik w tej kategorii odnotowano w Bydgoszczy i Łodzi.

W raporcie wyraźnie zaznaczono, że wszystkie miasta poddane analizie znajdują się na zbliżonym poziomie. Co więcej, regularnie dostosowują komunikację do potrzeb starszych mieszkańców.

Co z terenami zielonymi?

Badając ten aspekt wzięto pod uwagę dane GUS z 2018 roku. Dostarczyły one informacji na temat procentowego udziału parków, zieleńców cz terenów zieleni w całkowitej powierzchni miasta. Aby jak najwiarygodniej zobrazować ogląd na zieleń miejską skontaktowano się z miastami.

Które z badanych miast prezentuje się najlepiej pod względem obecności terenów zielonych? Z danych GUS wynika, że wśród pomiarowanych miast, najwięcej parków i zieleni znajduje się w Bydgoszczy, Wrocławiu i Warszawie. Pod tym względem na ostatniej pozycji znajduje się Zielona Góra.

ZOBACZ TAKŻE: Senior w sieci. Na czym spędza najwięcej czasu? Jakich tematów poszukuje? Czy robi zakupy on-line?

Aktywizacja osób starszych

Z dostępnych informacji jednoznacznie wynika, że osoby powyżej 60. roku życia czują się dobrze na tyle, aby korzystać z życia na emeryturze. Cenią sobie wolny czas, lekturę dobrej książki czy realizację zainteresowań. W dzisiejszych czasach jest wiele miejsc, które umożliwiają seniorom rozwój. Są to m.in. kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku czy domy dziennego pobytu dla seniorów.

Z raportu jednoznacznie wynika, że w każdym z 18 badanych miast, osoby starsze znajdą coś dla siebie. Za przelicznik w rankingu przyjęto liczbę osób powyżej 60. roku życia, przypadającą na klub seniora. Najwięcej klubów seniora w przeliczeniu na liczbę mieszkańców odnotowano w Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu, najmniej zaś w Białymstoku.

Działania władz na rzecz seniorów

Jeśli chodzi o działania władz na rzecz seniorów to większość osób starszych deklaruje, że nie może narzekać na nudę czy brak opieki. W miastach dostępna jest szeroka oferta zajęć - od artystycznych po sportowe do specjalistycznych. W wielu z omawianych miast osoby starsze mogą liczyć na bezpłatną pomoc w domowych sprawach.

Na podium w tej kategorii znajdują się Poznań, Wrocław i Szczecin. Na końcu zestawienia znalazł się Gorzów Wielkopolski, który uzyskał najmniejszą ilość punktów.

Jeśli mowa o działaniach władzy na rzecz seniorów to trzeba też wspomnieć o wszelkich dofinansowaniach badań dla osób powyżej 60. roku życia. W kwestii tej na najlepszych pozycjach znajdują się Kraków, Katowice, Rzeszów i Poznań - to właśnie te miasta najbardziej pomagają finansowo swoim starszym mieszkańcom. Na końcu tego zestawienia znalazł się Gorzów Wielkopolski i Olsztyn.

Dodatkowe koszty życia seniorów

Równie istotnym aspektem w życiu seniorów są koszty życia. Mowa tutaj m.in. o cenach biletów ztm czy do teatrów, ulgach i cenach nieruchomości. Poniżej zostaną przedstawione wyniki z każdej z wymienionych podkategorii.

Komunikacja miejska

Przy tworzeniu rankingu wzięto pod uwagę to, które miasta oferują bezpłatne bilety dla seniorów. Sprawdzono także, od jakiego wieku osoby starsze mogą korzystać z bezpłatnych jazd komunikacją miejską.

Pod tym względem najlepiej wypadł Bydgoszcz, Toruń i Lublin, które to jako jedyne oferują bezpłatne przejazdy dla osób powyżej 65. roku życia. Na czwartym miejscu znajduje się Wrocław. W pozostałych miejscowościach z darmowego transportu cieszyć się mogą osoby 70+.

Ceny nieruchomości

Jeśli chodzi o ceny mieszkań sytuacja najlepiej wygląda w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie - według szacowań - za m2 mieszkania zapłacić trzeba było nieco ponad 4 tys. Najdrożej pod tym względem jest w Warszawie, gdzie za m2 zapłacimy blisko 9 tys.

Co z rozrywką?

Najmniej za spektakl teatralny zapłacą mieszkańcy Opola, Kielc i Szczecina. Na kolejnych pozycjach znajduje się Gorzów Wielkopolski i Białystok. Nikogo pewnie nie zdziwi informacja, że za dostęp do kultury najwięcej zapłacimy w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki