MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Senior w sieci. Na czym spędza najwięcej czasu? Jakich tematów poszukuje? Czy robi zakupy on-line?

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Coraz więcej osób korzysta z Internetu. Wzrost zainteresowania siecią można zaobserwować także u seniorów. Wielu z nich traktuje Internet jako miejsce, w którym istnieje szansa na nawiązanie nowych relacji oraz jako codziennie źródło informacji. Popularność zyskują także portale internetowe dedykowane osobom starszym. Czego seniorzy szukają w sieci?

Od wielu tygodni wszyscy przesiadujemy w swoich przestworzach domowych i nadrabiamy zaległości w czytaniu książek czy oglądaniu filmów. Zwiększeniu uległa także aktywność w sieci, bowiem często, aby zabić nudę zasiadamy właśnie przed komputerem. Co ciekawe, dotyczy to tych młodszych, jak i starszych użytkowników Internetu.

Osobom starszym Internet służy jako - być może jedyny - komunikator z bliskimi, z którymi w obecnej sytuacji nie może się spotkać. Coraz więcej osób po 55. roku życia korzysta z bankowości elektronicznej. Co ciekawe, coraz więcej seniorów przekonuje się do zakupów on-line.

Senior w sieci

Z informacji udostępnionych jakiś czas temu przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wynika, że tylko 30 proc. osób powyżej 60. roku życia korzysta z Internetu. Większość seniorów obawia się tego, że staną się ofiarami oszustw. Co więcej, część z nich uważa, że nauczenie się obsługi przeglądarki internetowej może sprawić im znaczne trudności. W grupie ankietowanych przez UKE 26,5 proc. seniorów deklaruje, że rzadko korzysta z komputera. Przyczyną tego niskiego wskaźnika może być nieumiejętność obsługi tego typu urządzeń lub brak dostępu do nich.

Z danych UKE wynika, że ponad 80. proc. osób starszych korzysta z telefonu komórkowego. Warto też wspomnieć, że blisko jedna piąta seniorów posiada jeszcze telefon stacjonarny.

Czego poszukuje senior w Internecie?

Latem 2019 roku znany portal dla osób starszych Cafesenior.pl przeprowadził sondę, z której wynika, że ponad 35 proc. ankietowanych spędza codziennie od 2 do 4 godzin w Internecie, natomiast 26 proc. uczestników zadeklarowało, że w sieci spędza jedynie około godzinę dziennie. Z ankiety tej dowiemy się także co najczęściej czytają i czym się interesują osoby po 55. roku życia. Jak wynika z ubiegłorocznych danych, polscy seniorzy w sieci radzą sobie dobrze.

Najbardziej poczytne tematy dla osób starszych

Seniorzy w minionym roku najczęściej poszukiwali w Internecie tematów związanych z codziennymi sprawami osób starszych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się:

  • emerytury,
  • renty,
  • prawo,
  • zdrowie

Dodatkowo wśród najczęstszych wyszukiwań pojawiały się takie pozycje jak: informacje o karcie seniora czy lista refundowanych leków.

W obecnej sytuacji można spekulować, że równie często wśród wyszukiwań osób starszych w sieci pojawiały się kwestie związane z epidemią koronawirusa - m.in. obostrzenia i regulacje.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus: bezpłatny program „Aktywny senior w domu” przygotowany przez KIF i MZ. Sprawdź, ćwiczenia polecane dla osób starszych!

Coraz więcej seniorów aktywnych w sieci

Z dostępnych informacji wynika, że liczba osób po 55. roku życia aktywnych w Internecie z roku na rok wzrasta. Korzystają oni głównie z ogólnopolskich portali i dedykowanych stron.

Z ubiegłorocznego raportu portalu cafesenior wynika, że w grupie wiekowej 65+ odnotowano wzrost o 40 procent. Z udostępnionych danych dowiadujemy się, że zmianom uległ również sposób korzystania z Internetu. W 2019 roku większość seniorów odwiedza serwisy za pośrednictwem smartfona. Co ciekawe, to ponad 60 procent udziału wśród wszystkich urządzeń. Przypominamy, że w 2016 roku było to zaledwie 40 procent.

Telefon nie tylko do dzwonienia

Warto wspomnieć, że telefon w dzisiejszych czasach nie służy osobom starszym wyłącznie do dzwonienia i wysyłania krótkich wiadomości tekstowych. Coraz więcej seniorów używa telefonu m.in. do robienia zdjęć, nagrywania filmów oraz korzystania z portali społecznościowych. W Internecie jest dużo portali i for internetowych kierowanych do osób starszych, na których mogą wymieniać się z innymi swoimi opiniami.

Duże zainteresowanie portalami randkowymi wśród seniorów

W ubiegłorocznej sondzie portalu cafesenior osoby starsze deklarowały, że Internet jest idealnym miejscem do nawiązania nowych relacji. Ponad 60 proc. ankietowanych jest zdania, że portale randkowe są w tym przypadku bardzo przydatne.

Coraz więcej seniorów robi zakupy on-line

Z dostępnych informacji wynika, że już co trzeci senior robi zakupy przez internet. Osoby starsze nie kupują w sieci tak dużo jak inne grupy wiekowe, jednakże w ciągu ostatnich lat można zauważyć znaczny wzrost. W grupie wiekowej 55-64 lata szacuje się, że ponad 30 proc. dokonuje zakupów on-line. W grupie wiekowej 65+ osób robiących zakupy przez Internet jest minimalnie mniej.

Z ogólnodostępnych raportów wynika, że największym zainteresowaniem wśród celów zakupowych seniorów cieszą się:

  • odzież i akcesoria,
  • kosmetyki i perfumy,
  • książki

ZOBACZ TAKŻE: Ile zarabia senior? Porównaj zarobki na popularnych stanowiskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki