Senior w sieci. Na czym spędza najwięcej czasu? Jakich tematów poszukuje? Czy robi zakupy on-line?

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Udostępnij:
Coraz więcej osób korzysta z Internetu. Wzrost zainteresowania siecią można zaobserwować także u seniorów. Wielu z nich traktuje Internet jako miejsce, w którym istnieje szansa na nawiązanie nowych relacji oraz jako codziennie źródło informacji. Popularność zyskują także portale internetowe dedykowane osobom starszym. Czego seniorzy szukają w sieci?

Od wielu tygodni wszyscy przesiadujemy w swoich przestworzach domowych i nadrabiamy zaległości w czytaniu książek czy oglądaniu filmów. Zwiększeniu uległa także aktywność w sieci, bowiem często, aby zabić nudę zasiadamy właśnie przed komputerem. Co ciekawe, dotyczy to tych młodszych, jak i starszych użytkowników Internetu.

Osobom starszym Internet służy jako - być może jedyny - komunikator z bliskimi, z którymi w obecnej sytuacji nie może się spotkać. Coraz więcej osób po 55. roku życia korzysta z bankowości elektronicznej. Co ciekawe, coraz więcej seniorów przekonuje się do zakupów on-line.

Senior w sieci

Z informacji udostępnionych jakiś czas temu przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wynika, że tylko 30 proc. osób powyżej 60. roku życia korzysta z Internetu. Większość seniorów obawia się tego, że staną się ofiarami oszustw. Co więcej, część z nich uważa, że nauczenie się obsługi przeglądarki internetowej może sprawić im znaczne trudności. W grupie ankietowanych przez UKE 26,5 proc. seniorów deklaruje, że rzadko korzysta z komputera. Przyczyną tego niskiego wskaźnika może być nieumiejętność obsługi tego typu urządzeń lub brak dostępu do nich.

Z danych UKE wynika, że ponad 80. proc. osób starszych korzysta z telefonu komórkowego. Warto też wspomnieć, że blisko jedna piąta seniorów posiada jeszcze telefon stacjonarny.

Czego poszukuje senior w Internecie?

Latem 2019 roku znany portal dla osób starszych Cafesenior.pl przeprowadził sondę, z której wynika, że ponad 35 proc. ankietowanych spędza codziennie od 2 do 4 godzin w Internecie, natomiast 26 proc. uczestników zadeklarowało, że w sieci spędza jedynie około godzinę dziennie. Z ankiety tej dowiemy się także co najczęściej czytają i czym się interesują osoby po 55. roku życia. Jak wynika z ubiegłorocznych danych, polscy seniorzy w sieci radzą sobie dobrze.

Najbardziej poczytne tematy dla osób starszych

Seniorzy w minionym roku najczęściej poszukiwali w Internecie tematów związanych z codziennymi sprawami osób starszych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się:

  • emerytury,
  • renty,
  • prawo,
  • zdrowie

Dodatkowo wśród najczęstszych wyszukiwań pojawiały się takie pozycje jak: informacje o karcie seniora czy lista refundowanych leków.

W obecnej sytuacji można spekulować, że równie często wśród wyszukiwań osób starszych w sieci pojawiały się kwestie związane z epidemią koronawirusa - m.in. obostrzenia i regulacje.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus: bezpłatny program „Aktywny senior w domu” przygotowany przez KIF i MZ. Sprawdź, ćwiczenia polecane dla osób starszych!

Coraz więcej seniorów aktywnych w sieci

Z dostępnych informacji wynika, że liczba osób po 55. roku życia aktywnych w Internecie z roku na rok wzrasta. Korzystają oni głównie z ogólnopolskich portali i dedykowanych stron.

Z ubiegłorocznego raportu portalu cafesenior wynika, że w grupie wiekowej 65+ odnotowano wzrost o 40 procent. Z udostępnionych danych dowiadujemy się, że zmianom uległ również sposób korzystania z Internetu. W 2019 roku większość seniorów odwiedza serwisy za pośrednictwem smartfona. Co ciekawe, to ponad 60 procent udziału wśród wszystkich urządzeń. Przypominamy, że w 2016 roku było to zaledwie 40 procent.

Telefon nie tylko do dzwonienia

Warto wspomnieć, że telefon w dzisiejszych czasach nie służy osobom starszym wyłącznie do dzwonienia i wysyłania krótkich wiadomości tekstowych. Coraz więcej seniorów używa telefonu m.in. do robienia zdjęć, nagrywania filmów oraz korzystania z portali społecznościowych. W Internecie jest dużo portali i for internetowych kierowanych do osób starszych, na których mogą wymieniać się z innymi swoimi opiniami.

Duże zainteresowanie portalami randkowymi wśród seniorów

W ubiegłorocznej sondzie portalu cafesenior osoby starsze deklarowały, że Internet jest idealnym miejscem do nawiązania nowych relacji. Ponad 60 proc. ankietowanych jest zdania, że portale randkowe są w tym przypadku bardzo przydatne.

Coraz więcej seniorów robi zakupy on-line

Z dostępnych informacji wynika, że już co trzeci senior robi zakupy przez internet. Osoby starsze nie kupują w sieci tak dużo jak inne grupy wiekowe, jednakże w ciągu ostatnich lat można zauważyć znaczny wzrost. W grupie wiekowej 55-64 lata szacuje się, że ponad 30 proc. dokonuje zakupów on-line. W grupie wiekowej 65+ osób robiących zakupy przez Internet jest minimalnie mniej.

Z ogólnodostępnych raportów wynika, że największym zainteresowaniem wśród celów zakupowych seniorów cieszą się:

  • odzież i akcesoria,
  • kosmetyki i perfumy,
  • książki

ZOBACZ TAKŻE: Ile zarabia senior? Porównaj zarobki na popularnych stanowiskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie