Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj. Te potrawy mogą być podejrzane!

Edyta Okoniewska
Serniki na zimno, torty, ciasta z kremem to tylko nieliczne z przysmaków, których można spróbować podczas licznych przyjęć, zwłaszcza w tym okresie. Niestety czasami po takiej rozkoszy dla podniebienia można trafić do szpitala z mało rozkosznym zatruciem

To czas kiedy zdecydowanie chętniej biesiadujemy w większym gronie. Stoły najczęściej uginają się od najróżniejszych przysmaków. Niestety, spożywanie niektórych potraw może być ryzykowne.

- Chcielibyśmy przypomnieć mieszkańcom o groźbie zatruć pokarmowych, związanych ze spożywaniem wyrobów, które w swoim składzie mają surowe jaja. Dotyczy to oczywiście m.in. tortów, ciastek z kremem, a także sałatek z majonezem, czy chociażby tataru - mówi Grażyna Greinke, powiatowy inspektor sanitarny w Kościerzynie.

Jak to się dzieje, że jajka mogą być tak niebezpieczne?

- W fermach drobiu i przydomowych kurnikach, kury tzw. „nioski” same nie chorując znoszą często jaja zakażone pałeczkami Salmonelli. Bakterie znajdują się wewnątrz jaja, głównie w żółtku i na powierzchni skorupki - mówi Grażyna Greinke.

Nie tak łatwo pozbyć się bakterii. Mycie i parzenie jaj nie niszczy Salmonelli znajdujących się wewnątrz. Jedynie kupowanie jaj przechowywanych w chłodzie i trzymanie ich w lodówce ogranicza możliwość wystąpienia zatrucia pokarmowego, ponieważ bakterie słabo rozmnażają się w zimnie.

- Konsekwencje zatrucia pokarmowego są poważne. U ludzi bakterie te wywołują najczęściej dolegliwości żołądkowo-jelitowe nazywane potocznie zatruciem pokarmowym - przyznaje dyrektor kościerskiego sanepidu. - Objawy chorobowe, występujące zwykle po 18-24 godzinach od zakażenia. To: bóle brzucha, gorączka, biegunka, czasami nudności i wymioty. Często z powodu niewiedzy, czy błędu zawodowego kucharki lub cukiernika chorują dziesiątki ludzi, którzy zaufali ich wyrobom. Dlatego też chciałbym uwrażliwić wszystkich na zachowanie szczególnej ostrożności podczas przygotowywania posiłków zawierających w swym składzie jaja.

Niestety na stare, nieświeże jedzenie trzeba także uważać w sklepach. Dystrybutorzy żywności znają wiele sposobów na takie oszustwa. Pierwszym sygnałem powinna być jakakolwiek zmiana na etykiecie z datą ważności.
Jeśli kupiony przez nas produkt ma inny, nienaturalny kolor albo jakiś nalot, trzeba być czujnym. Takie zmiany występują zazwyczaj, kiedy jedzenie zaczyna się psuć. Zbyt intensywny czy też przykry zapach to niepokojący sygnał. On też może świadczyć, że termin przydatności do spożycia został przekroczony

Jeśli produkt, który mamy zamiar kupić, ma znacznie obniżoną cenę warto dowiedzieć się dlaczego. Sprzedawcy bardzo często zamiast wyrzucać zepsute towary albo te, których termin ważności już upłynął, próbują je sprzedać i wabią klientów rzekomą promocją. Ta może być wyjątkowo ryzykowna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki