Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd Ochrony Zabytków: przy al. Zwycięstwa w Gdańsku zniszczono historyczny szpaler starodrzewu

red.
Z terenu dawnego Parku Steffensów w Gdańsku, w miejscu w którym w przyszłości ma powstać akademik i niewielki biurowiec, wycięto 10 drzew
Z terenu dawnego Parku Steffensów w Gdańsku, w miejscu w którym w przyszłości ma powstać akademik i niewielki biurowiec, wycięto 10 drzew Karolina Misztal
Z terenu dawnego Parku Steffensów w Gdańsku, w miejscu w którym w przyszłości ma powstać akademik i niewielki biurowiec, wycięto 10 drzew. Pomorski konserwator zabytków uważa działania inwestora za nielegalne. W poniedziałek (15.03.2021) zamierza zgłosić sprawę do prokuratury.

W sobotę (13.03.2021) z części parku znajdującej się za Pomnikiem Czołgistów przy al. Zwycięstwa w Gdańsku wycięto 10 drzew. Liczba ściętych, niespełna 100-letnich okazów, byłaby większa, gdyby prac nie wstrzymała policja. Wycinka ma związek z realizacją inwestycji przez dewelopera z amerykańskim kapitałem, który na wspomnianym terenie zamierza postawić akademik oraz niewielki biurowiec. Zdaniem Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokonano jej z naruszeniem prawa.

Konserwator zażądał wysłania patrolu

- Od połowy ubiegłego roku park objęty jest procedurą wpisu do rejestru zabytków, a to z mocy prawa całkowicie wstrzymuje wszelkie prace, także budowlane, ziemne i związane z przekształceniami zieleni na obszarze objętym wpisem - komentuje Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku. - Oznacza to także, że wszelkie wcześniejsze zezwolenia budowlane nie mogą podlegać realizacji, aż do czasu gdy decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków w sprawie wpisu do rejestru zostanie podjęta.

Według rzecznika, wezwani przez konserwatora funkcjonariusze policji mieli usłyszeć od robotników, że mają "zezwolenie prezydenta Gdańska na wycinkę".

CZYTAJ TAKŻE: Poseł Płażyński apeluje o uchylenie uchwały pozwalającej na zabudowę w Brzeźnie. Radna: insynuacje bez konkretów

- Nie zaprzestali prac i nadal ścinali drzewa. Konserwator ponownie zażądał wysłania patrolu i powtórzył, jaka jest podstawa prawna czyniąca prace nielegalnymi i przestępczymi de facto od samego początku. Dopiero druga interwencja zakończyła się wstrzymaniem prac. Niestety, 10 drzew było już ściętych. W ten sposób zniszczono historyczny szpaler starodrzewu na granicy pomiędzy parkiem a cmentarzami - mówi Marcin Tymiński.

Spółka zakupiła tereny w 2017 r., po czym otrzymała akceptację Miejskiego Konserwatora Zabytków na budowę trzech kilkukondygnacyjnych obiektów. W konsekwencji, deweloper mógł ubiegać się o wydanie przez prezydenta pozwolenia na budowę. Na drodze realizacji inwestycji stanęły działania Igora Strzoka, który latem 2020 r. rozpoczął procedurę wpisu terenów parkowych oraz po cmentarzach do rejestru zabytków.

- Właściciele wszystkich działek, jak też Miasto Gdańsk, zostali skutecznie powiadomieni o tym fakcie i wynikających z niego rygorach - dodaje rzecznik konserwatora. - Już sam fakt rozpoczęcia takich prac w sobotę wydaje się konserwatorowi mocno podejrzany, ponieważ w tym dniu jakakolwiek reakcja administracji państwowej jest w oczywisty sposób utrudniona.

Igor Strzok zapowiedział skierowanie do prokuratury wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie złamania prawa.

Z terenu dawnego Parku Steffensów w Gdańsku, w miejscu w którym w przyszłości ma powstać akademik i niewielki biurowiec, wycięto 10 drzew

Urząd Ochrony Zabytków: przy al. Zwycięstwa w Gdańsku zniszc...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki