Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unijna decyzja to porażka rządu i opozycji

Mariusz Szmidka
Mariusz Szmidka, redaktor naczelny
Mariusz Szmidka, redaktor naczelny archiwum db
Objęcie Polski unijną procedurą sprawdzenia stanu praworządności w naszym kraju to porażka rządu i opozycji. Nikt się tego nie spodziewał.

Niestety, twarda, bezpardonowa, ale też pospieszna polityka PiS wprowadzania w życie radykalnych zmian nocą i to bez właściwych konsultacji teraz odbija się czkawką. Z kolei opozycja w odwecie ostro się sprzeciwiała takiemu stylowi działania. I często nadużywała słów o zamachu stanu, skoku na trybunał i media. Skutek jest taki, że wzajemna wrogość między tymi dwoma obozami i atmosfera stały się nie do wytrzymania. Jak nigdy dotąd po roku 1989. Politycy oczerniają się w stopniu urągającym godności człowieka. Emocje społeczne sięgają zenitu, ludzie swoją aprobatę bądź sprzeciw manifestują na ulicach.

Komisja Europejska będzie monitorowała praworządność w Polsce. "Nikogo nie oskarżamy" [VIDEO]

Niestety, teraz sprawy polskie będą analizowane także w Brukseli. Bo Komisja Europejska jest zaniepokojona nierespektowaniem przez polski rząd decyzji Trybunału Konstytucyjnego i zmianami w mediach publicznych. Unijni komisarze, uruchamiając po raz pierwszy w historii taką procedurę, pogrozili nam palcem. Bez wątpienia osłabia to wizerunek naszego państwa. Ucierpi też na tym efektywność polskiej dyplomacji, która zamiast zająć się realizacją celów polityki zagranicznej, teraz przez kilka miesięcy będzie tłumaczyć się z tego, co się u nas dzieje. Mam nadzieję, że nie stracą na tym zwykli Polacy - ci w kraju i za granicą. Szkoda, że w sprawach polityki zagranicznej politycy nie zawarli porozumienia ponad podziałami. Wewnętrzne sprawy polskie powinno się załatwiać głównie w kraju. Za granicą powinni oni prezentować wspólne stanowisko, bronić dobrego imienia naszego kraju.

Bo przecież mamy w Polsce demokratycznie wybrany rząd, który ma prawo wprowadzać w życie swój program. Oczywiście, władza musi to robić zgodnie z konstytucją i przepisami traktatów europejskich. Dlatego wątpliwości komisarzy unijnych wyjaśnić trzeba. Choć wiemy, że Unia jest na rozdrożu, dotknięta różnymi kryzysami, głównie z uchodźcami. Ale Polska nie powinna eskalować kolejnego kryzysu, tylko go przezwyciężyć. To jest gwarancja naszego bezpieczeństwa i siły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki