MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa przebudowa Przedzamcza w Malborku. Nowe budynki w średniowiecznych reliktach

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Trwa przebudowa Przedzamcza w Malborku
Trwa przebudowa Przedzamcza w Malborku Radosław Konczyński
Ruszyły prace na Przedzamczu w Malborku. To bardzo ważny moment dla Muzeum Zamkowego. W chwili obecnej wykonawca porządkuje roślinność, która rozrosła się przez ostatnie lata.

Przetarg na tę inwestycję rozstrzygnięto w październiku. Teren objęła w posiadanie firma Budkon z Gdańska, która złożyła najkorzystniejszą ofertę. Jak mówi dyrektor malborskiej instytucji, jest to kolejny rozdział w burzliwej historii zamku. Miejsca to , „widziało” m.in. rozkwit i schyłek Krzyżaków, 315 lat panowania królów polskich, Napoleona, okres pruski, nazistów. Z kolei po II wojnie światowej „wielki wysiłek, który nie był wcale taki oczywisty”.

Malbork - prace na Przedzamczu. Zabytki dawnej świetności

- Zamek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO nie dlatego, że jest pokrzyżacki, że jest obiektem średniowiecznym. Argumentem była walka z czasem, to, co się dzieje od ponad 200 lat, czyli konserwowanie, odbudowa tego miejsca, przywracanie mu dawnej świetności. Tutaj rodziła się nowoczesna ochrona zabytków, tutaj sprawdzano doktryny konserwatorskie teoretycznie i praktycznie. W każdym podręczniku konserwatorskim czy ochrony zabytków jest Malbork. To jest ten argument, który przeważył o wpisie Malborka na listę: uznanie zamku za wartość nie polską, nie niemiecką, a ogólnoludzką. Kolejny rozdział otwiera się tutaj przed nami – mówi dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Za niespełna 26 mln zł uratowane zostaną dwa dawne budynki gospodarcze, które od pierwszej połowy 2024 mają służyć muzealnikom, mieszkańcom i turystom. Średniowieczne relikty zostaną zachowane i nadbudowane, ale w środku powstanie nowy budynek, konstrukcja nośna z żelbetu.

Prace, które wykonujemy: budowa, odbudowa, stawianie nowej struktury poza nadaniem nowych funkcji służą do wzmocnienia, zabezpieczenia i uratowania tych reliktów oryginalnej gotyckiej zabudowy. Żelbetowa konstrukcja nośna, w obrębie której powstaną nowe pomieszczenia, sale, spina te mury, wiąże ze sobą, zabezpiecza przed obróceniem się w perzynę. A dach oczywiście zabezpiecza całą strukturę przed wpływami warunków atmosferycznych. Natomiast nic tak nie służy ochronie zabytku, jak jego funkcjonowanie i użytkowanie. Wróci do nich życie i w ten sposób przedłuży się ich trwałość – wyjaśnia Maciej Szczepkowski, szef firmy Budkon.

Obecnie budowana jest tymczasowa konstrukcja drewniana, która zabezpieczy relikty murów przed awarią. A najważniejsze zadanie na tę chwilę to usunięcie roślinności, która też przyczyniała się do niszczenia zabytku.

Malbork - prace na Przedzamczu. Odbudowywanie obiektów

Systemy korzeniowe, mikrobiologia w postaci glonów, porostów, to wszystko powoduje całkowitą destrukcję murów gotyckich. Pierwsze nasze działanie to usunięcie drzew, krzaków oraz całej flory, która tu się zadomowiła – mówi Maciej Szczepkowski. - Równocześnie tam, gdzie oczyszczamy pole, od razu bierzemy się za prace związane z wykonywaniem konstrukcji żelbetowej wzmacniającej oraz równolegle zaczynają się prace murarskie, konserwatorskie służące uzupełnieniu, wzmocnieniu i utrwaleniu tych oryginalnych gotyckich murów.

Przypomnijmy, że w odbudowanych obiektach swoją siedzibę będą miały biblioteka zamkowa, pracownia konserwatorska oraz nowe jednostki w strukturach muzeum: Ośrodek Badań Dziejów Zakonu Krzyżackiego i pracownia digitalizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki