Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Towary przypłynęły w kontenerach Wisłą z Chełmna do Gdańska w komercyjno-badawczym rejsie. Zobacz zdjęcia

MT
W czwartek barka z towarami kujawsko-pomorskich zakładów produkcyjnych ruszył w drogę powrotną z Chełmna. Wieczorem dotarła do przegaliny. W popłynęła w kierunku Portu Gdańsk. Operator rejsu to warszawska firma VAN Cargo, a organizatorem przedsięwzięcia, które promuje ideę śródlądowego transportu wodnego, jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Planowany powrót do Gdańska – 9 kwietnia.

Transport towarów Wisłą. Kontenery wypłynęły barką z Chełmna do Portu Gdańsk

W czwartek, krótko po południu z Chełmna do Gdańska wypłynęły Wisłą gotowe, wyprodukowane regionie kujawsko-pomorskim towary, wysyłane z Polski w świat. Do Gdańska dotarły w piątek.

- Żegluga śródlądowa to obecnie najbardziej przyjazny środowisku model transportu towarów. Liczymy, że Wisła stanie się arterią komunikacyjną, ale żeby tak się stało potrzebne są inwestycje, na które liczymy – powiedział marszałek Piotr Całbecki na nabrzeżu wiślanym w Chełmnie, na którym rozładowywano załadowaną w Gdańsku barkę z komponentami do produkcji dla jednej z kujawsko-pomorskich firm.

Przypomnijmy, że we wtorek ta sama barka załadowana została w gdańskim porcie 150 tonami komponentów do produkcji dla Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych (TZMO), popłynęła do Chełmna i na tamtejszym nabrzeżu czekały już na nią tiry. Po rozładunku została załadowana i ruszyła do Gdańska

Organizatorem pilotażowego wiślanego rejsu komercyjnego, który kończy się dziś w gdańskim porcie, jest samorząd województwa.

Przedsięwzięcie miało również aspekt badawczy i wdrożeniowy. Trasą barki popłynie łódź Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku z pracownikiem naukowym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i studentem tej uczelni na pokładzie. Akademicy sprawdzą:

  • oznakowanie nawigacyjne szlaku,
  • jego przepustowość,
  • lokalizację trudnych żeglugowo miejsc,
  • rejs ma też określić warunki brzegowe dla opłacalności i konkurencyjności tego modelu transportu.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego uczestniczy w międzynarodowym projekcie EMMA Extension (program INTERREG Region Morza Bałtyckiego), którego celem jest wzmocnienie transportu morskiego i śródlądowego. W 2017 roku zorganizowany został wiślany rejs promocyjno-badawczy, a na zlecenie kujawsko-pomorskiego urzędu marszałkowskiego powstało studium lokalizacyjne dla planowanej platformy multimodalnej Bydgoszcz-Solec Kujawski.

Pierwszy etap promocyjnego rejsu z Gdańska do Tczewa

Promocyjny rejs barką z Gdańska do Warszawy. Transport Wisłą...

TOP 100 POMORSKICH FIRM – RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki