MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarcza antykryzysowa okiem pomorskich ekspertów. "Ma wiele dziur i niedoskonałości" mówi Canowiecki

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Projekt ustawy antykryzysowej trafił pod obrady Sejmu. Najprawdopodobniej jeszcze dzisiaj posłowie zagłosują nad jego przyjęciem. Co na jej temat sądzą eksperci?

Trwa posiedzenie Sejmu, na którym posłowie obradują nad projektem pakietu ustaw, czyli tzw. tarczy antykryzysowej. Ma pomóc Polakom w walce ze skutkami koronawirusa w Polsce.

- Bardzo dobrze, że w trybie pilnym zabrano się za poszukiwanie rozwiązań, bo to będzie bardzo długofalowy problem, dłuższy niż czas trwania samej epidemii, która również nie zapowiada się na krótkotrwałą - mówi ekonomista prof. UG. dr hab. Henryk Ćwikliński. - Sądzę jednak, że w projekcie znajdują się pewne niedociągnięcia, czy luki, bo w ciągu kilku dni nie można zrobić porządnej ustawy, która nie będzie miała słabych punktów. Jej rezultaty będą musiały być monitorowane i należy być w gotowości wnoszenia poprawek stosownych do rozwoju sytuacji.

Dobre intencje rządu zauważa też dr Andrzej Faliński, ekspert ds. handlu i rynku detalicznego:
- Deklarowana pomoc jest nakierowana na najmniejsze firmy w handlu, produkcji i usługach, a wszystko po to, by ludzie nie stracili środków utrzymania i nie popadli w długi, bowiem w małych firmach dług jest nie tylko długiem firmy, ale także gospodarstwa domowego - mówi. - To działanie jest jak najbardziej pozytywne, tyle tylko, że jest ono tylko częściowo skuteczne. Nadejdzie czas, gdy parlament uchwali, że za 3 bądź 4 miesiące trzeba będzie zapłacić bieżący rachunek, a także należność za miesiące wcześniej nieregulowane. To będzie ogromny cios. Na pewno będą jakieś umorzenia, ale one nie obejmą wszystkich.

- W zasadzie bez wsparcia znalazły się firmy średnie i duże - dodaje specjalista. - Nie ma zróżnicowania na branże bardziej i mniej narażone, takie jak np. gastronomia, lokalna i duża logistyka, transport, różnego rodzaju usługi. Ich przychody w ciągu kilku dni spadły o 50, 70 czy nawet 90 proc. Pakiet powinien oprzeć się o porządną analizę rynku i potrzeb. Jeżeli skupimy się wyłącznie - z jednej strony - na kryterium socjalnym, a z drugiej na kryterium potencjału przetrwania to środek znajdzie się poza jednym i poza drugim i naprawdę będziemy mieć do czynienia ze strasznymi rzeczami.

Zdaniem eksperta należałoby dokładnie przeanalizować kto naprawdę potrzebuje wsparcia, by pomoc uczynić bardziej efektywną.

- Trzeba byłoby również zwiększyć podaż środków i to nie tylko w pieniądzach, ale także w różnych ulgach biurokratycznych, uproszczeniu procedur, zaprzestania kontroli napadowych i innych tego typu rzeczy - proponuje dr Andrzej Faliński.

Projekt ustawy antykryzysowej nie budzi zaufania prezydenta "Pracodawców Pomorza" Zbigniewa Canowieckiego:

- Tarcza antykryzysowa, przedstawiona przez stronę rządową ma wiele dziur i niedokładności - tłumaczy. - My jako Pracodawcy Pomorza we współpracy z Konfederacją Lewiatan przygotowaliśmy cały zestaw propozycji zmian do tych wszystkich ustaw, proponując nawet, w którym artykule należałoby coś zmienić bądź dopisać. Obawiamy się jednak, że strona rządowa jest zdeterminowana, by przyjąć swoje propozycje, nie uwzględniając żadnych innych, w tym naszych. Jeżeli propozycje te zostaną odrzucone to będzie to dla nas wielkie rozczarowanie, jako środowiska gospodarczego.

Etatowiec podczas kwarantanny domowej otrzymuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Konieczność pozostania w domu budzi jednak wiele wątpliwości.  Poznaj prawa pracownika podczas kwarantanny domowej.

Kwarantanna domowa a sytuacja pracowników i osób samozatrudn...

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki