MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarcza Antykryzysowa w Polsce z powodu koronawirusa. Podatki, ZUS, kredyty, pomoc dla firm – co znalazło się w projekcie ustawy? 25.03.2020

Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
Ministerstwo Rozwoju
Tarcza Antykryzysowa w Polsce: Przedsiębiorcy z powodu pandemii koronawirusa stawiają czoło dużym problemom. Wprowadzenie stanu epidemii w kraju spowodowało, że wiele firm musiało zawiesić działalność, m.in. branża gastronomiczna czy turystyczna. Wielu przedsiębiorstwom grozi bankructwo. W środę, 25.03.2020 r., na konferencji prasowej ministrowie rozwoju, pracy i finansów oraz szefowa ZUS i prezes Polskiego Funduszu Rozwoju przedstawili uzgodnione przez rząd szczegóły Tarczy Antykryzysowej. Sejm ma przyjąć dokument w piątek, 27.03.2020 r.

Tarcza Antykryzysowa. Propozycje pomocy dla przedsiębiorców. Projekt ustawy

 • Państwo pokryje składki na ZUS przez 3 miesiące: mikrofirmom, które zatrudniają do 9 pracowników i zostały założone przed 1 lutego 2020 r.; samozatrudnionym o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, zarejestrowanych przed 1 lutego 2020 r. i zleceniobiorcom.
 • Firmy w kłopotach otrzymają wsparcie: państwo m.in. dołoży się do płac ich pracowników. Pracodawca może obniżyć płace o 20%. Państwo dopłaci do 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Będzie to trwało 3 miesiące.
 • Zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych będą mogli skorzystać ze świadczenia w kwocie do ok. 2 tys. zł.
 • Świadczenie postojowe w kwocie do około 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych.
 • Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach.
 • Ochrona konsumentów w zakresie nadmiernego wzrostu cen i innych nieuczciwych praktyk.
 • Możliwości odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia zobowiązań wobec ZUS. Okres zwolnienia ze składek będzie traktowany jako okres ubezpieczenia.
 • Czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej przy odraczaniu lub rozkładaniu na raty należności skarbowych i składkowych (ZUS).
 • Umożliwienie odliczenia od dochodu (przychodu) darowizn przekazanych na przeciwdziałanie COVID-19.
 • Korzystniejsze zasady rozliczania straty.
 • Wsparcie firm transportowych przez ARP w refinansowaniu umów leasingowych.
 • Ułatwienia dla branży turystycznej.
 • Umożliwienie sklepom – w niedziele objętym zakazem handlu – przyjmowania towaru, rozładowywania go oraz wykładania na półki.
 • Obniżenie o 90 proc. czynszów najemców lokali i tzw. wysp w galeriach handlowych, dopóki obiekty te mają zakaz normalnego funkcjonowania.
 • Przedłużenie legalnego pobytu i zezwoleń na pracę dla obcokrajowców.
 • Zwalnianie z naliczania kar umownych za – związane z epidemią – opóźnienia przy realizacji przetargów.
 • Umożliwienie gminom odstąpienia od pobierania podatku od nieruchomości od firm, które przez epidemię koronawirusa utraciły płynność finansową.
 • Przedłużenie bankowych kredytów obrotowych, w oparciu o dane finansowe na koniec 2019.
 • Gwarancje de minimis z BGK.
 • Dopłaty BGK do odsetek.
 • Fundusze płynnościowe BGK, PFR i KUKE, w tym możliwość uzyskania – przez średnie i duże firmy – z funduszu PFR Inwestycje podwyższenia kapitału lub finansowania w postaci obligacji – łącznie o wartości 6 mld zł.
 • Utworzenie funduszu przeciwdziałania COVID-19
  Ma otwarty charakter i będzie mógł być zasilony z budżetu państwa lub wolnych środków z funduszy celowych po to, żeby zapewnić jak najlepszą płynność budżetu. Środki zgromadzone z funduszu będą mogły być przeznaczone na np. zasilenie funduszu pracy, świadczeń pracowniczych czy innych działań zwalczania COVID-19 oraz programów rządowych z Polskiego Funduszu Rozwoju.
 • KNF wdrożyła Pakiet Impulsów Nadzorczych
  Umożliwiają wprowadzenie wakacji kredytowych czy przedłużanie kredytów obrotowych, aby polskie przedsiębiorstwa miały dostęp do finansowania.
 • Każda firma, nie tylko mała, będzie mogła skorzystać ze wsparcia państwa.
 • Nie będzie żadnych sankcji, jeżeli ktoś złoży roczne deklaracje PIT po terminie – do końca maja.
 • W przypadku firm zatrudniających pracowników o trzy miesiące przesunięte zostaną płatności zaliczek.

Tarcza antykryzysowa. Pomoc rządu na czas epidemii koronawirusa

Pracujemy nad rozwiązaniami, które sprawią, że będziemy mogli przez ten trudny czas przejść możliwie suchą stopą. Podczas dzisiejszego roboczego spotkania Rady Ministrów omówiliśmy wszystkie elementy Tarczy Antykryzysowej – powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Zapewniła, że wszystkie elementy legislacyjne zostały zatwierdzone.

– Dostarczymy instrumentów, które pozwolą zatrzymać pracowników w miejscach pracy. Mamy instrumenty, które pozwolą przetrwać firmom. Mamy na to środki finansowe. Chcemy hamować wirusa, a nie gospodarkę – powiedziała na konferencji minister rozwoju.

Tarcza antykryzysowa. Co zakłada projekt ustawy?

Emilewicz poinformowała, że rząd stara się dostarczyć wszelkie rozwiązania, które pozwolą utrzymać pracownika.

– Chcemy przekonać państwa, że mamy instrumenty, które pomogą przetrwać ten trudny czas – powiedziała Emilewicz.

Obecna na konferencji minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że prace nad Tarczą Antykryzysową przebiegają we współpracy ze związkami zawodowymi i pracodawcami.

Zależy nam na utrzymaniu miejsc pracy i żeby ten system działał sprawnie. Pracodawca oceni swoją sytuację, zobaczy, czy w niektórych wydziałach nie musi zastosować przestoju ekonomicznego. Tu również będzie wsparcie – powiedziała Marlena Maląg.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Minister Finansów Janusz Kościński dodał, że jednym z najczęstszym sygnałów od obywateli było odroczenie lub umorzenie należności podatkowych.

Obecnie firmy mogą występować do Urzędu Skarbowego o rozłożenie na raty, przesunięcie terminu lub umorzenie podatków państwowych. Przygotujemy wniosek, który pojawi się na stronie, dzięki czemu ograniczymy biurokrację i wnioski będą automatycznie przekierowane do poszczególnych urzędów skarbowych. Zrezygnujemy również z opłaty prolongacyjnej – zapowiedział minister finansów Janusz Kościński.

Wsparcie biznesu przewidziano na razie na trzy miesiące z możliwością rozszerzenia wachlarza pomocy.

Rząd opracowuje Tarczę Antykryzysową, by podczas pandemii koronawirusa chronić miejsca pracy i zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne i finansowe obywateli i firm. Jak podaje ministerstwo infrastruktury, koszty związane z obecną sytuacją gospodarczą powinny być rozłożone pomiędzy sektor przedsiębiorstw, pracowników, system finansowy i sektor publiczny w sposób solidarny i adekwatny do możliwości, z dbałością o bezpieczeństwo wszystkich sfer życia społecznego i gospodarczego w Polsce.

Szacowana wartość pakietu świadczeń w ramach Tarczy Antykryzysowej to co najmniej 10% PKB.

Tarcza antykryzysowa – jakie obowiązki firm i pracowników chce odroczyć rząd?

 • Przesunięcie terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych wynagrodzeń w marcu i kwietniu 2020 r. (do 1 czerwca 2020 r.).
 • Przesunięcie obowiązku składania nowego pliku JPK_VAT dla dużych firm (deklaracja wraz z ewidencją) z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 r.;
 • Przesunięcie matrycy VAT z 1 kwietnia na 1 lipca 2020;
 • Przesunięcie obowiązku utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych w średnich przedsiębiorstwach na 1 października 2020 r.;
 • Odroczenie do 13 lipca 2020 r. obowiązku zgłoszenia informacji do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy);
 • Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) umowy pożyczki zawieranej do dnia 31 sierpnia 2020 r.
 • Wydłużenie terminu na złożenie informacji o cenach transferowych do 30 września 2020 r.;
 • Wydłużenie terminu na złożenie zawiadomienia o dokonaniu zapłaty na rachunek niezamieszczony w wykazie podatników VAT, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o VAT (z 3-dniowego do 14-dniowego);
 • Przesunięcie terminu wejścia w życie rozwiązań prawnych dot. zrównania pozycji prawnej drobnych przedsiębiorców i konsumentów z 1 czerwca 2020 r. na 1 stycznia 2021 r.;
 • Odroczenie podatku do sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2021 r.;
 • Możliwość odroczenia terminu wykonania badań urządzeń technicznych, z zachowaniem możliwości eksploatacji przez maksymalny okres kolejnych 6 miesięcy;
 • Wydłużenie okresu sporządzania dokumentów ewidencji odpadów w formie papierowej do 31 grudnia 2020 r.

Pakiet antykryzysowy rządu. Jakie ustawy mają regulować Tarczę Antykryzysową?

Pakiet, który ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa, rząd zaakceptował 25.03.2020 r. Składają się na niego:

 1. projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (specustawa);
 2. projekt ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców (polityka nowej szansy);
 3. projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju (PFR).

Tarcza Antykryzysowa. Projekt ustawy oceniamy pozytywnie, ale zakłada za dużo biurokracji

– Co do zasady pozytywnie oceniamy kierunki wsparcia, które zostały przewidziane w projekcie Tarczy Antykryzysowej. Jednocześnie mamy wiele zastrzeżeń do konkretnych elementów tego projektu – tłumaczy w rozmowie z AIP Jakub Bińkowski, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. – W naszym przekonaniu, to czego jest w nim zdecydowanie za dużo to: biurokracja, obowiązki formalne, wszelkiego rodzaju kryteria udzielania wsparcia, które mogą być badane przez instytucje które tego wsparcia będą udzielać – mówi ekspert.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Bałtyckiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki