Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitale, z powodu braku dostaw, wstrzymują nowe szczepienia na COVID-19 u medyków z grupy zero

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
123rf
Po tym, jak w piątek Pfizer poinformował o zmniejszeniu w tym tygodniu, z powodu prac technologicznych, dostaw szczepionek, wstrzymano dostawy 330 tys. dawek do szpitali węzłowych. Z tego powodu kolejne pomorskie szpitale informują, że w związku z brakiem dostaw szczepionek na pierwszą dawkę szczepienia dla grupy "0", zostały zmuszone do wstrzymania realizacji szczepień głównie personelu przychodni. Czy brak szczepionek wpłynie na opóźnienie szczepień osób z grupy pierwszej, już zarejestrowanych na kolejne terminy od 25 stycznia? Minister Michał Dworczyk deklaruje, że choć dopiero w połowie lutego można spodziewać się zwiększenia dostaw, szczepienia seniorów odbędą się zgodnie z planem. Tymczasem w UCK w niedzielę, 17 odbyły się już pierwsze, przedterminowe szczepienia seniorów. Powód - konieczność uratowania około 500 dawek szczepionek przed utylizacją

Tymczasem w UCK w niedzielę, 17 stycznia, odbyły się już pierwsze, przedterminowe szczepienia seniorów. Powód - konieczność uratowania około 500 dawek szczepionek przed utylizacją.

Szpitale wstrzymują szczepienia

Na stronie spółki Copernicus w poniedziałek rano pojawił się komunikat:

"Uprzejmie zawiadamiamy, że w związku z brakiem dostaw szczepionek przeciw COVID-19 z Agencji Rezerw Materiałowych na pierwszą dawkę szczepienia dla grupy "0" zmuszeni jesteśmy wstrzymać realizację szczepień dla tej grupy. Powiadomimy niezwłocznie o rozpoczęciu szczepień, gdy Agencja Rezerw Materiałowych wznowi dostawy."

Podobnie jest w innych szpitalach.

- W poniedziałek, 18 stycznia w związku z brakiem dostaw szczepionek Phizera do Polski, zawieszamy szczepienia kolejnych osób z grupy zero - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie zaszczepiono już 9,5 tysiąca osób. - Od jutra będziemy podawać jedynie druga dawkę osobom już zaszczepionym.

Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego wyjaśnia, że już w sobotę szpitale marszałkowskie otrzymały informację o unieważnieniu wcześniejszych zamówień, które miały pozwolić na kontynuację szczepień w tym tygodniu.

- W samym tylko Copernicusie dotyczy to kolejnych 2 tys. dawek - informuje dr Jędrzejczyk. - Złożono kolejne, już mniejsze zamówienie na dostawy pozwalające na kontynuację szczepień, czyli podanie drugiej dawki pracownikom ochrony zdrowia, którzy otrzymali pierwszą trzy tygodnie temu.Wstrzymane są na razie szczepienia dla pracowników przychodni - w tym lekarzy i pielęgniarek z POZ i innych podmiotów leczniczych. W zespołach szpitalnych udało się już prawie całkowicie zaszczepić wszystkich chętnych.

Ogółem chęć zaszczepienia się wyraziło ponad 80 proc. przedstawicieli zawodów medycznych.

Czy brak szczepionek może oznaczać przełożenie terminów szczepień seniorów w wieku powyżej 80 lat?

- Z tego, co zrozumiałem, wszystko idzie w kierunku dotrzymania terminów wobec seniorów, którzy już zdążyli się zarejestrować - uważa dyrektor Departamentu Zdrowia UM. - Niestety np. szpital w Słupsku został zmuszony czasowo zawiesić rejestrację chętnych z grupy 80+, nie mogąc gwarantować terminu podania zastrzyku. Na razie zatem szpitale czekają na potwierdzenie terminu dostaw szczepionek. Wiadomo, że mają przyjść drugie dawki dla już zaszczepionych, choć terminu nadal nie znamy.

Informację dr. Jędrzejczyka potwierdza Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. szczepień.

- Osoby, które zarejestrowały na szczepienia, mają wyznaczoną datę i termin, powinny dostać się na szczepienia. Zapewniona jest także druga dawka dla osób z grupy zero oraz dla personelu oraz pensjonariuszy Domów Po mocy Społecznej. Są jednak ograniczone harmonogramy szczepień dla pozostałych osób z grupy zero - informuje Piotr Kobzdej.

Do poniedziałku na szczepienia zarejestrowało się 471 tys. osób w wieku powyżej 80 lat. Nieoficjalnie słyszymy, że seniorzy, , którzy jeszcze nie zdążyli się zarejestrować na szczepienia, będą zapisywani na późniejsze terminy.

Tymczasem w niedzielę, jak informują nas Czytelnicy, w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym doszło do masowego szczepienia także osób niezwiązanych z zawodami medycznymi.

- Zadzwoniła do mnie lekarka z przychodni, że jeśli chcę, jako osoba po osiemdziesiątce, mogę zgłosić się na szczepienia do UCK - mówi Czytelnik. - Pojechałem do Wrzeszcza, niestety, okazało się, że było zbyt wielu chętnych i będę musiał czekać na swoja kolej.

- Była to wyjątkowa, jednorazowa sytuacja - potwierdza Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. - Mieliśmy szczepionki, które trzeba było szybko spożytkować, a brakowało nam osób do wyszczepienia. Swoimi kanałami wewnętrznymi, przez pracowników i ich znajomych, powiadomiliśmy m.in. seniorów w wieku 80 plus z pierwszej grupy, a także osoby z grupy zero, nie zarejestrowane wcześniej na szczepienia w UCK. Dzięki temu udało się nam wykorzystać ponad 500 szczepionek, nie dopuszczając do ich zmarnowania.

Do poniedziałku w Polsce zaszczepiono przeciw COVID-19 ponad 475 tys. osób. Pomorze, z dzienną liczbą 499 szczepień w dniu 18 stycznia wygląda dość słabo w porównaniu z Mazowszem, gdzie szczepionkę dostało ponad 3 tys. osób.

- Oceniając proporcjonalnie liczbę szczepień, przypadającą na liczbę mieszkańców, Pomorze nie jest liderem w Polsce - mówi dr Jędrzejczyk. - Zajmujemy miejsce pośrodku tabeli.
Według ministra Michała Dworczyka dopiero w połowie lutego możemy spodziewać się wzrostu liczby szczepionek trafiających do Polski.

KLIKNIJ W GALERIĘ ZDJĘĆ I SPRAWDŹ ADRESY PUNKTÓW SZCZEPIEŃ W TWOIM POWIECIE

FAQ - szczepienie przeciw koronawirusowi

Jak powstawała szczepionka przeciw koronawirusowi, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiadamy na pytania związanie ze szczepieniami.

Jak wygląda szczepienie przeciw koronawirusowi?

Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia, o której decyduje lekarz. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Czy warto się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospę prawdziwą, błonicę, wirusowe zapalenia wątroby typu B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażenia kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując.

Aby osiągnąć odporność populacyjną zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Przyjmuje się, że powyżej 80 % zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych. Ale już 50 % zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej  koronawirusa.

Czy szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, również po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi przechodzi badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania szczepionek zostały wykonane według najwyższych standardów bezpieczeństwa (podobnie jak w przypadku innych szczepionek).

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu procedury scentralizowanej przez Europejską Agencję Leków.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

Własne testy przeprowadzają także firmy farmaceutyczne.

Jakimi szczepionkami przeciw koronawirusowi będą szczepieni Polacy?

Polska ma pięć umów (dane na 7 grudnia 2020) na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek), Pfizer / BioNTech (16,74 mln dawek), CureVac (5,65 mln dawek), Moderna (6,69 mln dawek). Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Umowy opiewają na zakup w sumie ponad 62 mln szczepionek, a szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Czy dostanę dokument, że jestem zaszczepiony?

Informacja o szczepieniu będzie wpisana do systemu elektronicznego. Pacjent dostanie również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Kiedy będę się mógł zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia przeciw koronawirusowi odbędą się etapami:

Etap 0: pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu. 

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie będzie można się szczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia mają być realizowane:

  • w placówkach POZ i AOS;
  • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
  • w mobilnych zespołach szczepiących;
  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienie będzie możliwe dzięki e-skierowaniu. Będzie ono generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (grupy wiekowe, grupy zawodowe). Pacjenci będą mogli też mieć wystawione skierowanie przez lekarza (dotyczy to osób, które nie posiadają numeru PESEL albo nie mogły się poddać szczepieniu w pierwszym dostępnym terminie). 

Na szczepienie przeciw koronawirusowi będzie można się umówić w centralnym systemie rejestracji - pacjent będzie mógł skorzystać z Infolinii, umówić się elektronicznie przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po rezerwacji wizyty pacjent dostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia (pacjent będzie umówiony na dwa terminy). 

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych - personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

Czy trzeba płacić za szczepienie przeciw koronawirusowi?

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna.

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepienia mają być dostępne w każdej gminie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki