Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza akcja na Dzień Babci i Dziadka! Załóżmy im konta pacjenta i zarejestrujmy na szczepienie! To będzie najlepszy prezent na ich dzień!

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Wideo
od 16 lat
To nie są łatwe czasy dla seniorów - zagraża im koronawirus, muszą uważać w kontaktach z bliskimi, a do tego czeka ich ciężka przeprawa ze szczepieniami. Od piątku 15 stycznia rusza rejestracja osób z grupy pierwszej chętnych do zaszczepienia się przeciw COVID-19. Z okazji Dnia Babci i Dziadka namawiamy wszystkich wnuków do pomocy seniorom. To będzie dla nich najlepszy prezent!

Szczepienia przeciw koronawirusowi. To najlepszy prezent dla seniorów!

Zbliża się Dzień Babci i Dzień Dziadka. Z tej okazji proponujemy sprawić naszym bliskim seniorom nietypowy prezent - pomóc im w zarejestrowaniu się i zaszczepieniu przeciw COVID-19. Mimo powtarzanych w mediach informacji o możliwościach rejestracji poprzez infolinię 989, Internetowe Konto Pacjenta czy telefon do najbliższej przychodni, wielu seniorów czuje zagubienie. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie mają dostępu do Internetu, nadal korzystają głównie z telefonu stacjonarnego i ze względu na mały druk nie czytają SMS-ów.

To właśnie oni dzwonią do przychodni, NFZ, mediów w pytaniami o zasady szczepień. To oni zastanawiają się, jak dojdą do przychodni, czy będą w stanie znaleźć punkt szczepień, boją się, że przeoczą terminy.

Zamiast albo obok, kwiatów i bombonierki z okazji zbliżającego się święta, ofiarujmy babciom i dziadkom nasz czas i uwagę. Zarejestrujmy ich w punkcie szczepień, sprawdźmy terminy, spróbujmy im towarzyszyć podczas szczepienia.

Niech to będzie prezent dający seniorom to, co najważniejsze - zdrowie i poczucie bezpieczeństwa

Dzień Babci i Dziadka. W prezencie pomóż seniorom się zaszczepić!

Mariusz Szymański, pomorski oddział NFZ:

- Uważam, że to szczytna inicjatywa i z całego serca popieram akcję "Dziennika Bałtyckiego". Dobrym pomysłem jest poinformowanie seniorów, jak i ludzi z ich otoczenia, rodziny, że po założeniu profilu zaufanego zwrotne sms-y bedą napływać na podany przez seniora numer telefonu. Jeśli starsza osoba nie posiada smartfonu lub nie umie go obsługiwać, może ona zlecić wysyłanie informacji komuś z najbliższej rodziny bądź opiekunowi. Wnuczek może odwiedzić dziadków ze swoim komputerem i u nich w domu założyć tymczasowy profil zaufany, i dalej - Internetowe Konto Pacjenta. Tam w odpowiednim miejscu można podać numer telefonu osoby, która będzie otrzymywać nie tylko informacje o terminie szczepień, ale także np. o wystawionych seniorowi skierowaniach. Obecnie mamy 331 punktów szczepień na Pomorzu, co sprawia, że szczepienie nie będzie problemem. Jeśli osoba starsza nie będzie mogła zgłosić się do punktu, do jej domu przyjedzie zespół, który ją zaszczepi.

Dzień Babci i Dziadka. Jak pomóc?!

Co możemy zrobić dla naszych babć i dziadków w okresie ich szczepień?

  • Wesprzyjmy ich i zaoferujmy pomoc - seniorzy wbrew pozorom mogą być bardzo zestresowani sytuacją, nie do końca mogą radzić sobie technicznie z tą nową sytuacją
  • Załóżmy im konto pacjenta - nawet jeśli nie mają komputera, dobrze żeby byli zarejestrowani (jak założyć konto pacjenta niżej)
  • Zarejestrujmy ich na szczepienie (sposoby rejestracji niżej)
  • Zawieźmy ich na szczepienie zarówno w pierwszym, jak i w drugim terminie

Jak zarejestrować babcię i dziadka na szczepienie przeciwko COVID-19

Jest kilka sposobów na rejestrację na szczepienie przeciwko COVID-19?

  • można skorzystać z infolinii NFZ 989,
  • można zarejestrować się przez internet, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta
  • lub po prostu dzwoniąc do punktu szczepień.

Jak założyć profil zaufany?

Internetowe Konto Pacjenta to najbardziej wygodny i szybki sposób rejestracji niż próba dodzwonienia się czy udanie się do wybranej przychodni. Aby założyć Internetowe Konto Pacjenta należy mieć profil zaufany.
Można go potwierdzić w wielu instytucjach, na przykład w ZUS-ie, Urzędzie Skarbowym, a także w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany, a system podpowie kolejne kroki.

  • Profil zaufany mogą założyć też zdalnie klienci dziesięciu banków (m.in PKO BP, Santander, Pekao Sa., Alior Banku - pełna lista pod TUTAJ).
  • Istnieje również możliwość założenia ważnego przez trzy miesiące tymczasowego profilu zaufanego.

Najlepszy prezent na Dzień Babci i Dziadka: zapisz ich na szczepienie

od 16 lat

Jak się zarejestrować na szczepienie przeciwko COVID-19 - krok po kroku?

1. Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989
Można to zrobić samemu lub może zapisać nas ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer przyjdzie SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziemy mieć numer PESEL bliskiej osoby. Podczas rejestracji wybierzemy dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymamy SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

2. Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień
Jeżeli chcemy zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień - skontaktujmy się z nim. Jeśli nie znajdziemy dogodnego terminu, możemy zadzwonić na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia pod numer 989. Pełen wykaz punktów szczepień dostępny jest >>>TUTAJ<<<.

3. Rejestracja elektroniczna poprzez Internetowe Konto Pacjenta dostępne na pacjent.gov.pl
Gdy będziemy się rejestrować przez Internetowe Konto Pacjenta na szczepienie system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko naszego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie nam pasował albo będziemy chcieli zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystamy z dostępnej wyszukiwarki i wskażemy dogodną dla siebie datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymamy powiadomienie SMS, a następnie ponowne przypomnienie o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Cóż to byłby za piękny prezent na Dzień Babci i Dziadka, gdyby dzieci i wnukowie pomogli w zaszczepieniu

Rozmowa z prof. dr hab. Hanną Brycz, psycholog, profesor nauk społecznych z Uniwersytetu Gdańskiego
Jak pomóc seniorom w czasie szczepień?
- Powinniśmy walczyć ze stereotypami, wykluczającymi osoby w podeszłym wieku, który w psychologii nazywa się późną dorosłością. Zmiany technologiczne zachodzą gwałtownie i czasami młodsi z niecierpliwością obserwują zmagania 80-latków z obsługą komputera, konta bankowego czy płacenia za zakupy w sklepie. Takie podejście nawet częściej widać w pokoleniu dzieci 80-latków, niż w pokoleniu ich wnuków.

Tymczasem wszyscy powinniśmy dawać przykład i uczyć empatii i szacunku przede wszystkim wobec dziadków i w ogóle osób starszych. Dziś takie osoby często żyją samodzielnie, chcą być potrzebne, niezależne i mają ku temu nie tylko pełne prawo, ale i kompetencje. Ich przemyślane spojrzenie na świat i doświadczenie mogą służyć młodszym, którzy zapominają o tym, ze szkodą dla siebie.

Cóż to byłby za piękny prezent na Dzień Babci i Dziadka, gdyby dzieci i wnukowie zamiast obdarzać ich typowym senioralnym gadżetem (np. witaminami dla seniora) poświęcili im czas i uwagę, obdarzyli "nadprogramową" troską? Taką troską może być czuła pomoc w wyborze formy zapisania się na szczepienie. Powinniśmy zrozumieć, że niektórzy seniorzy mogą mieć awersję do założenia konta Internetowego Konta Pacjenta przez profil zaufany, ale inni mogą chcieć spokojnej pomocy przy nauczeniu się posługiwaniem takim kontem. To jest ich wybór.

Czy akcja DB może zakończyć się sukcesem?
Trzeba mieć świadomość, że rzucone ziarno zawsze gdzieś wykiełkuje. I pojawi się myśl - może warto zainteresować się, czy starsza osoba, zakwalifikowana do szczepień nie potrzebuje wsparcia? Może to być sąsiad czy znajomy.

Pomagając innym - pomagamy przecież sobie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki