Superszybki internet szansą na rozwój

Materiał informacyjny Orange
To prawdziwa rewolucja! Mieszkańcy Dzierzgonia mogą już korzystać z superszybkiego internetu światłowodowego od Orange. Najnowsza technologia pozwala na pobieranie plików z sieci w kilka sekund czy oglądanie telewizji w najwyższej jakości 4K. To także szereg nowych możliwości dla miasta – z nowoczesnych rozwiązań z których mogą korzystać mieszkańcy, szkoły i urzędy.

Do wielu miejsc w Polsce wciąż nie dociera szybki internet światłowodowy. Ale sytuacja od kilku lat zmienia się na lepsze. Wszystko za sprawą rządowego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i dofinansowaniom z Unii Europejskiej. Beneficjentem programu jest m.in. Orange Polska, który we współpracy z samorządami buduje sieć światłowodową. Sieć budowana przez operatora ma objąć ponad 380 tys. gospodarstw domowych na terenie całej Polski. Inwestycja prowadzona jest także w województwie pomorskim, w tym w Dzierzgoniu, gdzie w zasięgu światłowodowego internetu znalazło się już pierwsze 300 mieszkań.

Dzięki rozpoczętej jesienią ubiegłego roku inwestycji, mieszkańcy wybranych części miasta mogą korzystać już z sieci światłowodowej o prędkości co najmniej 100 Mb/s. W ramach projektu doprowadzona zostanie także sieć światłowodowa do szkół, które będą mogły korzystać z bezpłatnego dostępu do internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Dzięki takiej sieci możliwy jest też zdalny odczyt wodomierzy, kontrola jakości powietrza czy zarządzanie oświetleniem. Mogą być do niej podłączone też kamery monitoringu miejskiego. To także ogromna szansa dla przedsiębiorców, którzy prowadzą biznes w internecie.

W Dzierzgoniu do tej pory wybudowano ponad 2,5 kilometra światłowodu, a planowany termin zakończenia inwestycji w gminie to przyszły rok. Prace będą realizowana jeszcze na ulicach Krzywej, Limanowskiego, Maja, Pionierskiej, Słonecznej, Westerplatte oraz Zawadzkiego oraz w sąsiednich miejscowościach. Inwestycja obejmie m.in. Minięta, Nowiny, Nowiec i Poliksy.

Budowa światłowodów w Dzierzgoniu to kontynuacja wcześniejszych inwestycji. W ramach pierwszego konkursu Orange zakończyło budowę sieci światłowodowej, która dotarła do ponad 14 tys. gospodarstw domowych w trzech województwach (pomorskim, lubuskim i dolnośląskim). Łącznie dofinansowanie ośmiu zrealizowanych projektów ze środków europejskich wyniosło 18,7 mln zł, a blisko 14 mln zł to środki własne Orange. W województwie pomorskim projekt objął powiat bytowski i słupski w którym podłączono 3,4 tys. gospodarstw domowych.

Mieszkańcy zainteresowani usługą szybkiego, światłowodowego internetu mogą ją zakupić przez internet, zamówić telefonicznie lub w salonie sprzedaży przy ul. Krzywej 2 w Dzierzgoniu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie