Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces wejherowskich lekarzy i pielęgniarek. W szpitalu w Wejherowie przeprowadzono setny zabieg trombektomii mechanicznej | ZDJĘCIA

Artur Baran
Artur Baran
Trombektomia mechaniczna jest powszechnie uznawana za najskuteczniejszą metodę leczenia udaru niedokrwiennego mózgu
Trombektomia mechaniczna jest powszechnie uznawana za najskuteczniejszą metodę leczenia udaru niedokrwiennego mózgu Szpitale Pomorskie
Pod koniec kwietnia 2023 r. w Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w szpitalu w Wejherowie zrealizowano setny zabieg trombektomii mechanicznej w udarze niedokrwiennym mózgu. Jak podkreślają pracownicy Szpitali Pomorskich, jest to sukces, który jest wart uwagi również z tego względu, iż obecnie otrzymują oni tylko środki pozwalające na przeprowadzenie niespełna dwóch zabiegów miesięcznie.

W wejherowskim szpitalu zrealizowano setny zabieg trombektomii mechanicznej

W piątek, 28 kwietnia 2023 r. w Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w szpitalu w Wejherowie wykonano setny zabieg trombektomii mechanicznej w udarze niedokrwiennym mózgu.

- Osiągnięcie warte odnotowania, zwłaszcza że tutejszy ośrodek nadal nie bierze udziału w ogólnopolskim programie pilotażowym dotyczącym leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego organizowanym przez Ministerstwo Zdrowia. Szpitale Pomorskie wciąż starają o uzyskanie całości finansowania tych zabiegów ze środków NFZ, bowiem obecnie otrzymują tylko środki na niecałe 2 zabiegi miesięcznie - podkreśla Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. komunikacji społecznej i promocji Szpitali Pomorskich.

Jak mówi dr n.med. Alicja Mączkowiak, w postępowaniu medycznym czas reakcji zawsze odgrywał istotną rolę, ale w przypadku udaru niedokrwiennego mózgu ma on znaczenie decydujące.

- Skuteczne przywrócenie przepływu krwi w zamkniętej tętnicy w pierwszej godzinie od zdarzenia daje wysokie prawdopodobieństwo, że pacjent po udarze zachowa pełną sprawność funkcjonalną - zaznacza ordynator Oddziału Neurologii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.

Co to jest Trombektomia? Na czym polega?

Trombektomia mechaniczna jest powszechnie uznawana za najskuteczniejszą metodę leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. Pomimo tego w Polsce nadal jest to metoda leczenia poddawana badaniom pilotażowym, których czas trwania był już kilkakrotnie przedłużany.

- Należy dodać, że wyniki osiągane przez nasz interdyscyplinarny zespół kierowany przez dr Krzysztofa Pawłowskiego, nie ustępują wynikom osiąganym w najlepszych ośrodkach udarowych na świecie, a sam projekt, pomimo wszelkich przeszkód, jest kontynuowany i w systemie 24/7 zabezpiecza potrzeby pacjentów oddziału udarowego w Wejherowie - podkreśla Małgorzata Pisarewicz ze Szpitali Pomorskich

Trombektomia mechaniczna nr sto została wykonana przez zespół w składzie: Krzysztof Pawłowski (kardiolog), Artur Dziadkiewicz (neurolog), Beata Wojtyła (pielęgniarka zabiegowa) i Bernadeta Topp (pielęgniarka anestezjologiczna).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki