Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studentka Politechniki Gdańskiej pomogła zbudować szkołę w Indonezji. Przeznaczyła na to swoją nagrodę zdobytą w konkursie "Czerwonej Róży"

(KGK)
Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska
Inżynier Lisa Aditya, pochodząca z Indonezji studentka Politechniki Gdańskiej, przekazała ufundowaną przez rektora PG nagrodę specjalną zdobytą w tegorocznej edycji konkursu "Czerwonej Róży" na budowę szkoły podstawowej w rodzinnym kraju. Budynek jest już prawie gotowy w Indonezji.

Aby pomóc w budowie, Lisa przelała na konto ACT całą kwotę – pięć tysięcy złotych – otrzymaną wraz ze specjalnym wyróżnieniem za wybitne dokonania w dziedzinie naukowej i społecznej w konkursie o nagrodę Czerwonej Róży 2018.

– O kandydatów na nauczycieli nie było łatwo, bo w promieniu 50 kilometrów od wioski nie ma żadnych innych osiedli. Mimo to ci, którzy zgłosili się do pracy, nie będą za nią pobierać żadnego wynagrodzenia – mówi Lisa Aditya.

Dziewczyna pochodzi z Aceh, indonezyjskiej prowincji leżącej w północnej części Sumatry.

- Przez prawie trzydzieści lat trwało tam krwawe powstanie, mające na celu oderwanie tego regionu od reszty kraju. Skończyło się ono dopiero po potężnej fali tsunami, która uderzyła w wyspę w 2004 roku, pustosząc Aceh. Woda, którą piją mieszkańcy mojego miasta, do dzisiaj nie jest w żaden sposób oczyszczana. Czerpiemy ją z jeziora, do którego spływają ścieki i w którym ciągle spoczywają ciała osób zabitych przez wielką falę. Chcę pomóc ludziom żyjącym w Aceh, dlatego postanowiłam zapisać się na studia, żeby dowiedzieć się, jak to zrobić – powiedziała Lisa Aditya w rozmowie z „Pismem PG”.

Szkoła znajduje się we wschodniej części Indonezji, na wyspie o nazwie Lembata. Uczyć się w niej będzie około sześćdziesięcioro dzieci.

Lisa studiuje kierunek Environmental engineering na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Naukowo współpracuje z prof. Jackiem Mąkinią z Katedry Inżynierii Sanitarnej. Prowadzi badania m.in. nad wykorzystaniem mikro alg tropikalnych do oczyszczania ścieków.

- Badamy gatunek mikro alg sprowadzonych z Indonezji pod kątem wytwarzania tlenu oraz tego, jak reagują z azotem i fosforem. Być może będzie się je dało wykorzystać również w produkcji biopaliw i leków. Te badania są tematem mojej pracy magisterskie - przyznała w rozmowie z „Pismem PG”.

Warto dodać, że podczas rozpoczęcia roku akademickiego 2018/2019 Lisa otrzymała nagrodę dla najlepszego studenta Politechniki Gdańskiej.

ZOBACZ! Ludzie pod gruzami. Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi i tsunami w Indonezji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki