Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdego dnia w Polsce przybywa dziewięć organizacji pożytku publicznego. W ciągu ostatnich 14 lat ich liczba wzrosła o połowę

OPRAC.: red.
Każdego dnia w Polsce przybywa dziewięć organizacji pożytku publicznego. W ciągu ostatnich 14 lat ich liczba wzrosła o połowę
Każdego dnia w Polsce przybywa dziewięć organizacji pożytku publicznego. W ciągu ostatnich 14 lat ich liczba wzrosła o połowę mat. prasowy
Polski sektor samorządowy radzi sobie bardzo dobrze, a w szczególności na tle innych firm zarejestrowanych w KRS. Według analizy fundacji Dr Clown, od 2010 roku przybyło aż 50 tys. stowarzyszeń i fundacji, a jedynie 216 zawiesiło działalność. Polacy mają niską świadomość na temat działalności organizacji pożytku publicznego.

50 tysięcy nowych organizacji pozarządowych od 2010 roku

Z końcem 2023 roku w Polsce zarejestrowanych było ponad 155 tys. stowarzyszeń i fundacji, a od początku 2024 roku przybyło już ponad 900 nowych. Jak wynika z najnowszej analizy danych z Krajowego Rejestru Sądowego przeprowadzonej na zlecenie Fundacji Dr Clown, która od 25 lat wyznacza standardy w terapii śmiechem i sposobach budzenia radości u dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami w szpitalach i wyspecjalizowanych placówkach.

W ciągu ostatnich piętnastu lat liczba zarejestrowanych w Polsce organizacji pozarządowych głównie rosła. Od 2010 roku przybyło ich 50 tys. Jedyny spadek – o 7,6 tys. podmiotów – odnotowano w latach 2018-2019.

b]CZYTAJ TAKŻE:[/b] Politechnika Gdańska zaprasza na TARGOiOWISKO 2024 - Wydziałowe Targi Pracy w branży morskiej

W tym okresie wykreślono z rejestru REGON podmioty z dawnych rejestrów sądowych, które nie zarejestrowały się w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Od tego czasu przybywa ich w tempie od 2 do 3 proc. w skali roku.

- Stale rosnąca liczba organizacji pożytku publicznego w Polsce może świadczyć o rosnącej świadomości społecznej i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Jednocześnie jednak, według dostępnych badań, prawie 40 proc. Polek i Polaków deklaruje, że nie ma żadnych skojarzeń z działalnością organizacji pozarządowych, a liczba podatników i podatniczek, którzy w 2023 r. skorzystali z opcji odpisania części podatku dochodowego na organizacje pożytku publicznego, spadła o ponad 3 mln w porównaniu do roku 2022 – mówi Agata Bednarek, Prezeska Zarządu Fundacji Dr Clown. – Według naszych obserwacji, im więcej darczyńcy wiedzą o działalności organizacji oraz o tym, w jaki sposób wykorzystuje ona środki, tym chętniej udzielają wsparcia, nie tylko finansowego. Dlatego edukacja na temat działań fundacji i stowarzyszeń jest bardzo ważna i pozwala bardziej efektywnie budować wspólne dobro - dodała.

Na tle polskich firm sektor pozarządowy radzi sobie wyjątkowo dobrze

W Polsce, w porównaniu z sektorami usług, handlu i przemysłu, sektor organizacji pożytku publicznego ma bardzo niską liczbę zawieszanych działalności. W innych sektorach, takich jak usługi czy handel, tysiące firm zawiesza działalność rocznie, podczas gdy w sektorze pozarządowym jest to zaledwie kilkadziesiąt przypadków. Od 2010 roku jedynie 216 stowarzyszeń i fundacji zakończyło swoją działalność, co daje średnio około 15 przypadków rocznie. W 2022 roku, najwięcej, chociaż nadal niewielką liczbę - 39 podmiotów zawiesiło swoją działalność.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki