MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studenci gdańskiej politechniki nagrodzeni za pomysły zagospodarowania nadmorskich terenów Stogów i Brzeźna

Karol Uliczny
Karol Uliczny
I nagroda za koncepcję Centralnego Portu Jachtowego w Gdańsku Brzeźnie.
I nagroda za koncepcję Centralnego Portu Jachtowego w Gdańsku Brzeźnie. Urząd Miejski w Gdańsku
Jak nadmorskie dzielnice Gdańska widzą młodzi? Zakończyła się tegoroczna edycja konkursu dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej organizowanego wraz z Wydziałem Urbanistyki i Architektury UM. Tematem prac była koncepcja urbanistyczno-architektoniczna dotycząca dwóch dzielnic Gdańska – Stogów i Brzeźna.

Na konkurs wpłynęło 28 projektów.

- Przyznam, że z wielkim zainteresowaniem przejrzałem zaproponowane prace - powiedział Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. - Podziwiam rozmach, szczegółowe podejście do tematu oraz pomysły na zagospodarowanie przestrzeni z korzyścią dla użytkowników. Dziękuję za zaangażowanie i pracę, jaka została włożona w przygotowanie tych koncepcji. Mam nadzieję, że chociaż część z was po ukończeniu studiów pozostanie w Gdańsku i swoją wizję miasta będzie faktycznie realizowało.

Nagrody pieniężne za najciekawsze prace

W tym roku studenci mieli do wyboru dwa tematy: „Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna centralnego portu jachtowego w Gdańsku Brzeźnie” (złożono 13 prac) i „Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna kąpieliska morskiego Stogi” (złożono 15 prac). Oceny prac konkursowych podjęło się jury składające się przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Politechniki Gdańskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Dobre wieści z zoo. Budowa dużej atrakcji nie jest zagrożona

Za przedstawienie koncepcji Centralnego Portu Jachtowego w Gdańsku Brzeźnie przyznano dwie równorzędne I nagrody w wysokości 4 500 zł. Projekt Anny Kamińskiej, Anny Kuchty, Joanny Strahl oraz Dawida Zielke zyskał uznanie jury za „śmiałą wizję wykreowania nowej dzielnicy na wodzie, spójną i czytelną formę”. Uwagę zwróciła również brama morska. Ex aequo pierwszą nagrodę otrzymała grupa Barbary Kobusińskiej, Kamila Jagódzkiego i Adriana Karpińskiego. Komisja zwróciła uwagę m.in. na optymalne wykorzystanie przestrzeni w ramach różnorodnych funkcji przystani i wielkości jednostek (podział na strefy dla dużych/ średnich/małych jachtów) oraz ciekawą formę architektoniczną hotelu.

Przyznano też jedno wyróżnienie w wysokości 1000 zł dla Anny Olszewskiej, Patrycji Philipp oraz Musy Tekdala. Grupa otrzymała je za interesującą, współczesną propozycję hotelu, który znajduje się w centralnej części przystani oraz atrakcyjną propozycję zagospodarowania zaplecza gastronomiczno-rozrywkowego.

Nawiązania do przedwojennej zabudowy Stogów

W kategorii „Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna kąpieliska morskiego Stogi” jury przyznało I nagrodę w wysokości 4 500 zł Paulinie Kwiatkowskiej oraz Szymonowi Kulikowskiemu. Głównym atutem pracy jest atrakcyjny układ budynków oraz całość oddającą charakter nadmorskiej zabudowy kurortowej w otoczeniu lasu nadmorskiego, jednocześnie nawiązującego do historycznej zabudowy kurortu sprzed 1945 r.

CZYTAJ TAKŻE: Do wyburzenia dworca w Gdańsku przymierzano się przez 20 lat

Drugą nagrodę w wysokości 3 500 zł otrzymali Jakub Kruk, Damian Laskowski i Szymon Łydkowski za architekturę z funkcją użytkową schowaną pod duże płachty wznoszącej się w kierunku trawników jednocześnie nie zakłócając wspaniałych widoków na morze. Przyznano również dwa wyróżnienia w wysokości 1000 zł dla Rossa Buckle, Adèle Charraut i Moniki Wiśniewskiej oraz dla zespołu Maliny Tężyckiej i Alicji Zielińskiej.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki