Szerokim echem w brytyjskiej prasie odbiła się informacja o procesie, do którego doszło kilka dni temu. Zgwałcona 17-latka przez starszego o 10 lat mężczyznę usłyszała podczas rozprawy, że argumentem w jej sprawie jest bielizna, którą miała tego pechowego dnia na sobie. Były to koronkowe majtki.

Obrońca oskarżonego jako argument przeciwko ofierze wysunął informację o bieliźnie, która miałaby sugerować, że kobieta była przygotowana na seks.

Gwałt w Irlandii - winna kobieta, bo miała na sobie stringi

Czy koronkowe stringi mogą być przeciwko ofierze? Okazuje się, że tak - oskarżony 27-latek został uniewinniony. Prawniczka oskarżonego mężczyzny sugerowała, że nosząc taką bieliznę kobieta była otwarta na nowe znajomości.

Gwałt w Gdyni. "Wstrząsający post zgwałconej dziewczyny pomoże przywrócić innym ofiarom naruszony przemocą porządek świata" - mówi psycholog

Wiele organizacji wspierających kobiety wyraziło swoje oburzenie - dla kobiety gwałt jest traumatycznym wydarzeniem, w sądzie natomiast 17-latka została upokorzona kolejny raz.

Po skandalicznym procesie z Cork na ulice wyszli protestujący z transparentami z napisem #ThisIsNotConsent i przyczepioną bielizną, co oznacza #ToNieJestZgoda.

Gwałt w Gdyni. Poszukiwania gwałciciela z Gdyni. "Ja też myślałam, że to zdarza się tylko innym" - wyznaje ofiara i ostrzega inne kobiety

Wyrok pokazuje, że wciąż, mimo wsparcia ze stron rządowych i pozarządowych do przyznawania się do gwałtu i szukania jego winnych, to ofiara jest obarczana winą. Ofiara została publicznie upokorzona, bo wysunięto przeciwko niej absurdalny argument - to może powstrzymać inne kobiety przed szukaniem sprawiedliwości u organów państwa.

Publiczne sugerowanie, że stringi są zaproszeniem do kontaktu seksualnego budzi oburzenie. Kobieta, jako z natury delikatniejsza, nie jest w stanie obronić się w czasie napaści. Gdy okaże się, że jej ubiór, co często jest argumentem przeciwko niej, nie jest wystarczająco wyzywający, wówczas sięga się głębiej, czyli do bielizny.

Irlandczycy solidaryzują się z 17-latką protestując na ulicach. Również irlandzka premier wystąpiła w parlamencie ze stringami - chciała naświetlić sytuację parlamentarzystom.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY NA STRONIE KOBIET: