Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie „Wszystko dla Gdyni” pisze do nowego wojewódzkiego konserwatora zabytków w sprawie kortów Arki

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Przed wojną gościła tu polska elita. Czy Forum Sportowe zostanie w końcu zabytkiem?
Przed wojną gościła tu polska elita. Czy Forum Sportowe zostanie w końcu zabytkiem? Przemyslaw Swiderski
Społecznicy ze stowarzyszenia „Wszystko dla Gdyni” nie odpuszczają w sprawie ochrony dawnego „Forum Sportowego” w Gdyni. W tej sprawie napisali do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Chcą, aby ten teren został w końcu wpisany do rejestru zabytków.

Społecznicy piszą do konserwatora. Chcą szybkiej decyzji

Jak czytamy w piśmie społeczników, 5 grudnia 2023 roku, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków zawiadomił o zakończeniu postępowania dowodowego w sprawie wpisu do rejestru zabytków historycznego zespołu dawnego miejskiego stadionu lekkoatletycznego z boiskiem piłkarskim i kortami tenisowymi („Forum Sportowe”) przy ul. Ejsmonda 3 w Gdyni.

Obecnie czekamy na decyzję konserwatora co do postępowania w sprawie wpisu „Forum Sportowego” do rejestru zabytków, te zostało wszczęte na wniosek stowarzyszenia „Wszystko dla Gdyni” z 8 września 2022 roku. Przypomnijmy, że oprócz samego wniosku, społecznicy opracowali i złożyli do akt sprawy trzy pisma procesowe oraz dowody w postaci publikacji, fotografii i innych dokumentów, które ich zdaniem świadczą o zabytkowym charakterze założenia urbanistycznego „Forum Sportowego”, obecnie potocznie zwanego „kortami tenisowymi Arki”.

Jak informował „Dziennik Bałtycki” pod koniec listopada 2023 roku, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku przeprowadził oględziny obiektu oraz jego zlecił dokumentację , tzw. białą kartę.

- Treść tego obszernego dokumentu jednoznacznie potwierdza wszelkie fakty historyczne przywołane w treści wniosku oraz prezentuje szereg faktów nowych, wcześniej niewystarczająco obecnych w świadomości społecznej - twierdzi stowarzyszenie „Wszystko dla Gdyni”. - Wszystkie te fakty potwierdzają pełne zachowanie do dzisiaj oryginalnej koncepcji „Forum Sportowego”, realizowanej od lat 30. XX. wieku. Koncepcja zachowała się w sferze materialnej (ciągłe istnienie założenia urbanistycznego), jak i niematerialnej, która dotyczy utrwalonej od niemal 100 lat funkcji i tradycji miejsca – czyli pierwszego w Gdyni stadionu miejskiego przeznaczonego dla różnych dyscyplin sportowych, ogólnodostępnej rekreacji oraz organizacji wydarzeń masowych. Historyczne wartości materialne oraz niematerialne w pełni uzasadniają wpis do rejestru zabytków tego unikalnego w skali europejskiej dzieła – efektu myśli przedwojennych polskich urbanistów, którzy tworzyli Gdynie - symbol Polski międzywojennej.

Jak wskazują społecznicy, niezależnie od zmian w zakresie dyscyplin sportowych uprawianych na terenie „Forum Sportowego” realizowana ogólnodostępna funkcja sportowa i rekreacyjna pozostaje niezmienna od niemal 100 lat.

- Wpis terenu do rejestru zabytków, skutkujący ochroną wartości materialnych i niematerialnych zabytku, pozwoli właściwym służbom konserwatorskim wpływać w ramach prawnych na kształt przyszłych inwestycji, aby uniknąć zniszczenia lub uszkodzenia zabytku oraz zapewni trwałe zachowanie jego wartości - przekonują.

Wcześniej uchwalono kontrowersyjny plan miejscowy

Przypomnijmy, że w październiku 2022 roku Rada Miasta Gdyni głosami rządzącej Samorządności Wojciecha Szczurka, uchwaliła nowy plan miejscowy m.in. dla tego obszaru, według którego restauracyjno-usługowa część tych terenów może być teraz zabudowana pod np. hotel. Przeciwko głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej oraz radni niezależni.

Jaka jest historia tego miejsca?

Wraz z z międzywojennym statutem Gdyni w mieście wyrastały coraz to nowsze funkcje kulturalne i sportowe. Umiejscowienie funkcji sportowych nad samym morzem, miało być miejscem reprezentacyjnym dla całego kraju. Wybudowane w 1932 roku „Forum Sportowe” gościło przedwojenne elity polskiego sportu oraz kultury. W 1933 roku na terenie stadionu „Forum Sportowego” wystawiono przygotowany z wielkim rozmachem spektakl patriotyczny pt. „Opowieść Bałtycka”. W 1939 roku na kortach „Forum Sportowego” odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski z udziałem Jadwigi Jędrzejowskiej i Józefa Hebdy. To właśnie te tereny możemy zobaczyć w filmie „Do widzenia, do jutra” z 1960 roku, w którym wystąpili m.in. Zbigniew Cybulski i Roman Polański.

Historyczna koncepcja „Forum Sportowego” obejmowała nie tylko stadion lekkoatletyczny z boiskiem piłkarskim i korty tenisowe, ale również pływalnię odkrytą zlokalizowaną na terenie Polany Redłowskiej, zaplanowaną jeszcze w okresie międzywojennym (1932 r.), a wybudowaną w latach 60. XX wieku.

Przypomnijmy, że w 1989 roku zawarto umowę użytkowania wieczystego z ówczesnym klubem sportowym MZKS Arka Gdynia, który był pierwszym użytkownikiem wieczystym terenu „Forum Sportowego”. Później, bo od 1994 roku inwestycje ściśle związane z funkcją sportowo-rekreacyjną terenu „Forum Sportowego” prowadził kolejny użytkownik wieczysty Klub Tenisowy Arka sp. z o.o., który najpierw zbudował tam nowy budynek klubowy i zmodernizował istniejące kortów tenisowych, a następnie wybudował w miejscu boiska piłkarskiego 11 ziemnych kortów tenisowych. W grudniu 2019 roku Fundacja NOVA wydzierżawiła od Miasta ponad 20.000 m² w celu prowadzenia i utrzymywania kortów tenisowych wraz z infrastrukturą oraz jednocześnie stała się współużytkownikiem wieczystym terenu dotąd użytkowanego przez KT Arka sp. z o.o.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki