Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Startuje siódme nowe osiedle. Prognoza, że w Letnicy może zamieszkać 10 tys. osób wydawała się fantazją. Dzisiaj mieszka już ponad 5 tysięcy

Aleksandra Chomicka
Aleksandra Chomicka
Atrakcją  dla przyszłych mieszkańców Horizonu będą zielone  dachy: na każdym z nich są zaprojektowane jako przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców.
Atrakcją dla przyszłych mieszkańców Horizonu będą zielone dachy: na każdym z nich są zaprojektowane jako przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców. Materiały prasowe JW Construction
Kiedy niespełna 5 lat temu firma Robyg kupiła działkę w Letnicy - mieszkało w niej ok. 1400 osób i byla to najmniejsza pod tym względem dzielnica Gdańska. Kiedy rok później (w czerwcu 2017) wmurowano na niej kamień węgielny pod pierwsze osiedle w postindustrialnej części miasta - Nową Letnicę - pojemność docelową Letnicy szacowano na 10 tys. mieszkańców, co wówczas budziło niedowierzanie. Obecnie rozpoczyna się budowa już siódmego osiedla deweloperskiego w tej lokalizacji (które inwestor określa jako luksusowe), a liczba sprzedanych mieszkań przekroczyła 2 tysiące.

Ogromnym atutem Letnicy okazała się dostępność terenów pod zabudowę, perspektywy rozwoju wokół nowego stadionu strefy rozrywkowo-rekreacyjnej, ale również - dotychczas niezauważana - bliskość morza. Dzięki linii tramwajowej na plażę w Brzeźnie można dotrzeć w kilka minut. Jednak dla przyszłych mieszkańców ważne jest przede wszystkim to, że dzięki rozbudowie infrastruktury drogowej przed i po EURO 2012 dzielnica ma również znakomite połączenia komunikacyjne z centrum miasta i z innymi dzielnicami.

Jako pierwsza postawiła na te atuty Grupa Deweloperska ROBYG, od ponad 10 lat inwestująca w Gdańsku. W 2016 roku deweloper kupił działkę po dawnej bazie taksówkowej (w kwartale ulic Starowiejska – Sucha), w czerwcu 2017 roku wmurowano kamień węgielny pod pierwsze budynki Nowej Letnicy. Inwestycja okazała się rynkowym hitem i w tym samym roku sprzedano dwa razy więcej mieszkań, niż to było w planach. W sumie w ciągu 4 lat sprzedano tylko w tej inwestycji już prawie 1600 lokali). W grudniu 2018 roku oddano do użytku pierwsze lokale w Nowej Letnicy, a do dzisiaj - 1219.

Ogromny odzew, z jakim na rynku nieruchomości spotkalo się to przedsięwzięcie, sprawił, że szybko znalazło się więcej chętnych inwestorów. Walki o działki w Letnicy na kolejnych przetargach były naprawdę zażarte. W czym tkwi tajemnica aż takiego powodzenia?

Zdefiniował ją trafnie przed czterema laty nieżyjący prezydent miasta, Paweł Adamowicz.

- To wymarzony teren do budowania: tutaj nie ma ograniczeń dotyczących wysokości zabudowy, nie ma nadzoru konserwatorskiego, za to w niewielkiej odległości są najatrakcyjniejsze tereny turystyczne. To przesłanki, by Gdańsk rozwijał się do wewnątrz. Dzięki wybudowaniu tunelu pod Martwą Wisłą okolica została doskonale skomunikowana z najważniejszymi punktami miasta. Dzielnica ma przed sobą ogromną przyszłość - powiedział w czerwcu 2017 roku.

W ciągu tych czterech lat można się było przekonać, że się nie pomylił.

Inwestycje budowlane na Letnicy. Kto buduje?

Od 2017 roku na gdańskim rynku nieruchomości pojawiło się w sumie 6 inwestycji, zlokalizowanych w Letnicy. Przed kilkoma dniami wprowadzona została kolejna, siódma. Bursztynową Zatokę wprowadza na rynek ogólnopolski deweloper, firma Atal. To kolejny projekt dewelopera w Letnicy. Chronologicznie patrząc firmowana również przez Atal Przystań Letnica była drugą propozycją w tej dzielnicy. W sprzedaży jest obecnie III etap osiedla, składającego się z kameralnych, stosunkowo niskich budynków.

Jako trzecia wystartowała - również z budową wieloetapowego osiedla - firma Develia (wówczas jeszcze pod marką LC Corp). W tym roku skończy się budowa I etapu, trwa realizacja II etapu Osiedla Latarników.

Specyficznym, jak dla tego terenu, projektem jest Star Tower Budner. To ciekawa, realizowana w jednym etapie inwestycja firmy Budner, składająca się jednak z dwóch zróżnicowanych wysokością części. Bryłą w grudniu 2020 roku osiągnęła stan surowy (wszystkie mieszkania, jak podaje deweloper, zostały już sprzedane). Projekt tym różnił sie od poprzednich, że od początku miał charakter oferty z wyższej półki, co znalazło wyraz zarówno w architekturze, standardzie, jak i - naturalnie - w cenach.
Kolejne osiedla weszły na rynek w ostatnim półroczu i wszystkie należą już do tego samego segmentu.

Pierwsze z nich to osiedle PORTO (Robyg), położone na pograniczu Letnicy, Brzeźna i Nowego Portu (do którego nawiązuje nazwą). Ta kameralna inwestycja, na którą ostatecznie złoży się 16 niewysokich budynków (aktualnie wprowadzony do sprzedaży liczy tylko 5 pięter), wykonanych z wysokiej jakości materiałów zlokalizowana jest niedaleko Zatoki Gdańskiej. Dobrze skomunikowana, zapewnia łatwy dojazd do centrum miasta i atrakcji miejskiej aglomeracji, a jednocześnie spokojną i relaksującą atmosferę oraz bliskość natury.

Horizon to z kolei inwestycja kolejnego ogólnopolskiego potentata, firmy JW Construction. Sprzedaż w I etapie osiedla wystartowała w styczniu tego roku. Listę zamyka (na razie!) Bursztynowa Zatoka.

Inwestycje budowlane na Letnicy. Od segmentu popularnego do osiedli z coraz wyższej półki

O ile Nowa Letnica (Robyg) i Przystań Letnica, czyli pierwsza inwestycja Atala w dzielnicy, były na początku projektem celującym w sektor popularny, o tyle Bursztynowa Zatoka już z założenia aspiruje do wyższej deweloperskiej półki. Ceny w Nowej Letnicy startowały od 5800 zł/mkw. W Bursztynowej Zatoce dolny pułap to (teoretycznie) 7700 zł. Ta oferta to na początek 148 mieszkań w 2 budynkach i 4 lokale o przeznaczeniu handlowo-usługowym w ramach pierwszej części osiedla Bursztynowa Zatoka (w sumie osiedle będzie składało się z 6 kameralnych budynków).

Czym deweloper tłumaczy swoją decyzję wejścia z drugim projektem w tej samej dzielnicy? (Warto dodać, że działka na której powstaje Bursztynowa Zatoka. była przedmiotem jednej z najgorętszych licytacji w hitorii rynku deweloperskiego w stolicy Pomorza).

- Za sprawą intensywnego rozwoju, nowych inwestycji mieszkaniowych oraz infrastrukturalnych, potencjał i popularność Letnicy nieustannie rośnie. To zachęciło nas do realizacji kolejnego kompleksu mieszkaniowego w tej części Gdańska. Osiedle Bursztynowa Zatoka wyróżnia się szeregiem podnoszących komfort rozwiązań i udogodnień dla mieszkańców (m.in. tarasy widokowe na dachach, ogrody deszczowe). Wszystko to sprawia, że projekt przypadnie od gustu aktywnym i żyjącym w rytmie miasta, ale także ceniącym sobie relaks na łonie natury gdańszczanom - mówi Angelika Kliś, członek Zarządu ATAL SA.

Z kolei JW Construction, duży ogólnopolski deweloper debiutuje w tym roku na rynku gdańskim swoim projektem Horizon, chociaż nie j

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki